Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak wpisać współwłasność udziałów w KRS?

Aneta Kułakowska11 marca 2024Komentarze (0)

Jak wpisać współwłasność udziałów w KRS?

Na blogu znajdziecie wpis Śmierć wspólnika. Jeśli temat Was interesuje to przeczytajcie na początek ten wpis. Nie pisałam do tej pory o tym jak dokonać wpisu w KRS po śmierci wspólnika w przypadku, kiedy udziały przypadły w spadku więcej niż jednej osobie.

Jak wpisać współwłasność udziałów w KRS?

Jak wpisać współwłasność udziałów w KRS?

Dzisiaj opowiem Wam o spółce, w której było 2 wspólników. Każdy z nich posiadał po 50 udziałów. Jeden z nich zmarł niespodziewanie. Miał raptem 2 spadkobierców (żonę i córkę). W umowie spółki nie było szczególnych zapisów co do wyłączenia dziedziczenia udziałów czy spłaty spadkobierców. Nie było też testamentu. Wszyscy dziedziczyli na podstawie ustawy. Byli zgodni, więc skorzystali z drogi notarialnej. U notariusza oświadczyli do protokołu dziedziczenia.

Akt poświadczenia dziedziczenia

Notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia poświadczając, iż spadek po wspólniku na podstawie ustawy nabyła żona i córka w udziałach po 1/2 części każda z nich.

Ważną kwestią jest brak rozdzielności majątkowej. A to oznacza, że 50 udziałów należało do majątku małżonków. Zatem po śmierci wspólnika dziedziczeniem objęty został udział ½ do całości udziałów. W rezultacie na żonę po śmierci męża-wspólnika przypadł udział ¾, a na córkę w ¼ w 50 udziałach.

Panie nie zdecydowały się na dział spadku. Zatem należało zawiadomić spółkę o zmianie po śmierci wspólnika celem wpisania zmian do księgi udziałów i zgłoszenia zmian do KRS.

W tej sytuacji współwłaścicielki 50 udziałów ustanowiły żonę przedstawicielem do wykonywaniu w ich imieniu praw w spółce. Następnie zarząd spółki przygotował dokumenty do zgłoszenia zmian do KRS.

Wpis zmian do KRS

Zarząd sporządził wniosek o wpis zmian w Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Nawet jeśli spółka została założona w S24 nie zmieniała umowy spółki notarialnie, tego typu zmiany najlepiej zgłosić w ten sposób. Pamiętajcie, że nie zamyka to Wam drogi do dalszych zmian poprzez S24.

Do wniosku zarząd dołączył poświadczenie dziedziczenia, aktualną listę wspólników i osób uprawnionych do powołania zarządu (wspólnicy powołują w tej spółce zarząd).

W samym wniosku wykreślił zmarłego wspólnika, a wpisał 2 współwłaścicielki udziałów.

Jak wpisać współwłasność do KRS?

Każdą współwłaścicielkę wpisujecie tak samo jak wpisujecie w KRS każdego innego wspólnika. Uzupełniacie dane: imiona, nazwiska i pesel. Wspólnik posiada całość udziałów: NIE.

Następnie w miejscu „Liczba i łączna wartość udziałów” wpisujecie:

W PRZYPADKU CÓRKI: 50 UDZIAŁÓW O ŁĄCZNEJ WARTOŚCI 2.500,00 ZŁOTYCH – WSPÓŁWŁASNOŚĆ UDZIAŁÓW W CZĘŚCI UŁAMKOWEJ ¼  Z ……………. (IMIĘ I NAZWISKO ŻONY)

W PRZYPADKU ŻONY: 50 UDZIAŁÓW O ŁĄCZNEJ WARTOŚCI 2.500,00 ZŁOTYCH – WSPÓŁWŁASNOŚĆ UDZIAŁÓW W CZĘŚCI UŁAMKOWEJ ¾  Z ……………. (IMIĘ I NAZWISKO CÓRKI)

Postanowienie o nabyciu spadku

Podobnie postępujecie w sytuacji, kiedy zamiast poświadczenia dziedziczenia macie prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabyciu spadku. Jeśli nie dojdzie do działu spadku, a spadkobierców będzie dwóch lub więcej to też zapewne będziecie mieli do czynienia ze współwłasnością.

Dział lub częściowy dział spadku

W powyższym przypadku żona i córka mogły dokonać działu spadku i ustalić w nim jak podzielić udziały. Zwracam uwagę, że macie możliwość dokonać częściowego działu spadku tylko w odniesieniu do udziałów spółki. Dotyczy to zarówno sytuacji po uzyskaniu poświadczenia dziedziczenia, jak i postanowienia sądowego.

Wówczas sytuacja jest prosta i nie ma potrzeby ustanawiać przedstawiciela współwłaścicieli udziałów oraz wpisywać do KRS współwłasności udziałów. Do wniosku KRS załączacie od razu dokument działu spadku czy częściowego działu spadku.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Czy wspólnik będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2024 r.?

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: