Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Rezygnacja członka zarządu złożona mailem

Aneta Kułakowska19 marca 2019Komentarze (0)

Rezygnacja członka zarządu złożona mailem powraca z mailach i komentarzach Czytelników bloga. Na jedno z takich pytań odpowiem krótkim wpisem mając nadzieję, że to pomoże wielu innym Czytelnikom.

Pani mecenas, a czy ja mogę złożyć rezygnację z funkcji członka zarządu mailem?

Odpowiedź brzmi: to zależy.

Jeśli w umowie spółki czy regulaminie zarządu brak ustalonej procedury rezygnacji członka zarządu wskazującej jednocześnie na formę oświadczenia członka zarządu o rezygnacji, to moim zdaniem członek zarządu może złożyć rezygnację również elektronicznie poprzez wysłanie maila.

O rezygnacji członka zarządu możecie jeszcze poczytać w poprzednich wpisach: Rezygnacja członka zarządu, Rezygnacja członka zarządu w przypadku jednoosobowego zarządu, rezygnacja członka zarządu  z data przyszłą czy Rezygnacja członka zarządu – zmiana przepisów.

Rezygnacja członka zarządu złożona mailem

Rezygnacja członka zarządu złożona mailem

Jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu członka zarządu spółki jest złożenie oświadczenia o rezygnacji z pełnionej funkcji. Członek zarządu może złożyć rezygnację w każdym czasie. A w związku z tym, że jest to czynność jednostronna to nie ma potrzeby jej akceptacji czy przyjęcia przez spółkę. Praktyka pokazuje, że wielu członków zarządu nie jest pewnych w jakiej formie ma to zrobić.

Jaka forma rezygnacji?

Przepisy k.s.h nie wskazują na jakąkolwiek formę oświadczenia o rezygnacji. A to oznacza, że stosujemy ogólne zasady prawa cywilnego w zakresie składania oświadczeń woli. Rezygnacja członka zarządu spółki może zostać wyrażona przez każde zachowanie się członka zarządu w sposób dostateczny ujawniający jego wolę. Jednak musicie pamiętać,o względach dowodowych. Wobec tego dobrze będzie rezygnację wyrazić sposób, dzięki któremu będziecie mieć odpowiednie potwierdzenie, na przykład pisemnie lub mailem.

Wasza rezygnacja odniesie zaplanowany skutek oczywiście jeśli dotrze do odpowiedniego adresata. Tak więc upewnijcie się kto powinien być adresatem tego maila i czy adres mailowy jest aktualny.

************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór rezygnacji członka zarządu wraz ze zwołaniem zgromadzenia wspólników

Wzór rezygnacji członka zarządu wraz ze zwołaniem zgromadzenia wspólników

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Lista osób uprawnionych do powołania zarządu

Zarząd nie chce zwołać zgromadzenia wspólników

Skuteczność zmiany umowy spółki

Tekst jednolity umowy spółki w KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: