Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Rezygnacja członka zarządu z datą przyszłą

Aneta Kułakowska30 grudnia 20186 komentarzy

O rezygnacji członka zarządu pojawiły się do tej pory już 2 wpisy na blogu: Rezygnacja członka zarządu i Rezygnacja członka zarządu w przypadku jednoosobowego zarządu. Powracam do tematu krótkim wpisem o rezygnacji członka zarządu z datą przyszłą.

Rezygnacja członka zarządu z datą przyszłą

Rezygnacja członka zarządu z datą przyszłą

Złożenie rezygnacji przez członka zarządu spółki z o.o. pociąga za sobą zmianę jej składu osobowego, a może też jednocześnie prowadzić do braku zarządu w przypadku zarządu jednoosobowego. Znalezienie odpowiedniej osoby (lub osób) do zarządu spółki oraz zwołanie zgromadzenia wspólników zajmuje czas, a w tym okresie spółka funkcjonuje bez zarządu. Przypadek w praktyce działania spółek niestety nierzadki.

Niektórzy zastanawiali się nad możliwością złożenia oświadczenia o rezygnacji z zastrzeżeniem warunku, ewentualnie z datą przyszłą. Co mogłoby dać spółce z o.o. niezbędny czas na powołanie kolejnego członka lub członków zarządu. Dotychczas brak było jednolitego stanowiska w przedmiocie dopuszczalności składania oświadczenia o rezygnacji z zastrzeżeniem warunku. Wątpliwości dopiero wyjaśniła uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31.03.2016 r., III CZP 89/15. SN wskazał, iż niedopuszczalne jest złożenie rezygnacji pod warunkiem ze względu na wprowadzanie stanu niepewności w stosunkach z udziałem spółki. Dopuścił jednak możliwość, aby w rezygnacji członek zarządu wskazał późniejszą datę ustąpienia z funkcji w zarządzie w stosunku do chwili złożenia oświadczenia o rezygnacji. Jednocześnie SN wskazał, że oświadczenie o rezygnacji z pełnionej funkcji w spółce z o.o. członek zarządu składa zgodnie z regułą wskazaną w art. 205 §2 k.s.h., czyli na ręce innego członka zarządu lub prokurenta.

Wzór oświadczenia o rezygnacji członka zarządu z datą przyszłą

Poniżej zamieszczam przykładowy najprostszy wzór oświadczenia o rezygnacji członka zarządu z datą przyszłą.

Warszawa, dnia …….

Zarząd Spółki pod firmą

ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w Warszawie

Oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji w zarządzie

Niniejszym oświadczam, iż z dniem 31 stycznia 2019 r. rezygnuję z pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki i jednocześnie z funkcji Prezesa Zarządu Spółki ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie. Ostatnim dniem pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki będzie dzień 31 stycznia 2019 r.

………………………………

podpis

Zmiany przepisów w zakresie rezygnacji

Od 1 marca 2019 r. w przypadku rezygnacji ostatniego członka zarządu wejdą w życie zmiany w przepisach k.s.h., ale o tym już w styczniu na blogu.

Zasygnalizuję jedynie, że zmiana art. 202 k.s.h. wprowadzi nową regulację procedury rezygnacji ostatniego członka zarządu w spółce z o.o. Ostatni członek zarządu składać będzie rezygnację wspólnikom, zwołując jednocześnie zgromadzenie wspólników.

*********************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam Wzór rezygnacji członka zarządu wraz ze zwołaniem zgromadzenia wspólników

Wzór rezygnacji członka zarządu wraz ze zwołaniem zgromadzenia wspólników

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Zmiana siedziby czy adresu spółki

Oświadczenie członka zarządu o niekaralności

Skuteczność powołania członka zarządu

Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jarek 26 września, 2019 o 12:16

  Dziękuję za ciekawy wpis.

  A jak sprawa rezygnacji z funkcji w zarządzie spółki zo.o. z datą przyszłą wygląda po zmianie przepisów (art. 202 kodeksu spółek handlowych)?

  Odpowiedz

  Katarzyna 9 marca, 2020 o 16:19

  Dzień dobry,
  Czy taką rezygnację można odwołać? Czy obowiązują przepisy art. 61 KC, iż odwołanie powinno dojść przed albo razem z rezygnacją?
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 10 marca, 2020 o 22:20

  Pani Katarzyno,
  moim zdaniem można odwołać rezygnację.

  Odpowiedz

  Mike 22 września, 2020 o 09:07

  Dzień dobry, kiedy zatem należy zawiadomić KRS o tym, że dana osoba już nie jest członkiem zarządu? Wydaje się, że KRS nie przyjmuje wniosków o przyszłe zmiany, tylko w sprawie zmian które już zaistniały.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 września, 2020 o 21:32

  Dzień dobry Mike,
  zgłaszamy zmiany, które nastąpiły.

  Odpowiedz

  Mike 23 września, 2020 o 08:15

  Dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie myślałem, a wątpliwość powstała z nadziei, że można zaoszczędzić czas i za jednym razem zgłosić roszady 3 osób w zarządzie (jedna os. odchodzi za miesiąc, druga wchodzi do zarządu za parę dni, a trzecia przejmie funkcję pierwszej osoby, czyli też za miesiąc). Cóż, trzeba będzie zatem rozbić to na dwa zgłoszenia.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: