Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Ponownie o zawieszeniu działalności spółki

Aneta Kułakowska04 kwietnia 20208 komentarzy

Niestety dla wielu spółek z o.o. nastał nie najlepszy czas. Każdy próbuje jak potrafi przetrwać gorszy okres i wyprzedzić swoimi działaniami kryzys, który może nastąpić. W ciągu ostatniego tygodnia dostałam od Was mnóstwo pytań zarówno w komentarzach, jak i mailowo o zawieszenie działalności. Nie jestem w stanie na nie indywidualnie odpowiedzieć i dlatego postanowiłam napisać ponownie o zawieszeniu działalności spółki. Tym sposobem odpowiem na Wasze pytania i wątpliwości.

Ponownie o zawieszeniu działalności spółki

Ponownie o zawieszeniu działalności spółki

Zacznę od tego, że o zawieszeniu działalności pojawiło się już kilka wpisów na blogu, dlatego aby nie powielać zawartych w nich informacji odsyłam Was do tych wpisów:

Zawieszenie działalności spółki z o.o.

Zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie wspólników

Jak zawiesić działalność spółki z o.o.?

Oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników

Jednym z dokumentów jaki musicie złożyć do KRS, jeśli chcecie zawiesić działalność spółki jest oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. W tym przypadku rzeczywiście chodzi o pracowników, a więc osoby zatrudnione na umowę o pracę zgodnie z kodeksem pracy. Pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w spółce, nie są brani pod uwagę. Należy jednak w oświadczeniu wspomnieć, że w spółce są zatrudnione osoby przebywające na tych urlopach.

Zatem oświadczenie o niezatrudnianiu nie dotyczy osób wyżej wspomnianych, jak również osób, które wykonują w spółce pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zlecenia, dzieła czy umów o współpracę.

Ile razy można zawiesić działalność spółki?

Spółka może zawieszać oraz wznawiać wykonywanie działalności gospodarczej wielokrotnie. Ustawa tego nie ogranicza. Czas jednorazowego zawieszenia nie może przekroczyć 24 miesięcy. Po jego upływie można wznowić działalność i ponownie ją zawiesić.

Zawieszenie działalności podczas likwidacji spółki

Spółka z o.o. w trakcie likwidacji może zawiesić działalność gospodarczą.

Kto podpisuje dokumenty o zawieszeniu?

Wniosek do KRS o zawieszenie działalności podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją. Wniosek może również podpisać prokurent czy prokurenci zgodnie z reprezentacją. A także na podstawie pełnomocnictwa radca prawny czy adwokat. Pamiętajcie, że uchwałę o zawieszeniu podejmuje zarząd spółki. Jeśli spółka jest w trakcie likwidacji, to dokumenty podpisuje likwidator  lub likwidatorzy zgodnie z reprezentacją. Oni też wówczas podejmują uchwałę o zawieszeniu.

Zawieszenie działalności spółki w S24

Nie ma możliwości złożenia wniosku o zawieszenie działalności spółki za pośrednictwem S24. Wszystkie spółki składają wnioski o zawieszenie tradycyjnie w formie papierowej.

Opłata za zawieszenie

Wniosek o zawieszenie działalności nie podlega opłacie sądowej. Wpisy nie są publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, zatem opłaty za publikację też nie ponosicie.

Jak złożyć dokumenty do KRS

Gdyby nie koronawirus i ograniczenia w działaniu KRS to moglibyście złożyć dokumenty również na biurze podawczym. Aktualnie musicie dokumenty spakować do koperty i wysłać pocztą listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Co może spółka w trakcie zawieszenia

Spółka nie może wtedy dokonywać żadnych czynności prawnych, z wyjątkiem tych, które są wskazane w art. 25 ust, 2 prawa przedsiębiorców, a zatem:

„W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:

1)może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;

2)może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

3)może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

4)ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

5)wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;

6)może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

7)może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą; (….)”

Czy mogę wystawić fakturę w trakcie zawieszenia?

W okresie zawieszenia spółka nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Możecie jednak zbywać środki trwałe spółki i wyposażenie spółki. Moim zdaniem za ich sprzedaż możecie wystawić fakturę. Najlepiej będzie jeśli uzgodnicie to wcześniej ze swoją księgową.

Postępowania w trakcie zawieszenia

Zawieszenie działalności spółki nie sprawia, że zawieszeniu podlegają postępowania sądowe, podatkowe czy administracyjne. Spółka może więc w nich uczestniczyć. Spółka może w tym czasie pozywać i być pozwaną. Mogą być wobec niej wydawane decyzje. Kontrole zus czy urzędu skarbowego w tym  czasie również mogą się odbyć.

Obowiązki spółki w trakcie zawieszenia

Spółka w trakcie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ma obowiązek:

 • regulowania zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej
 • uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej
 • wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa
 • poddania się kontroli.

Czy w trakcie zawieszenie można zbyć udziały spółki?

W trakcie zawieszenie wspólnik może zbyć udziały w spółce.

Czy mogę przyjmować płatności od klientów na konto bankowe spółki w trakcie zawieszenia?

Jeśli płatności dotyczą usług (sprzedaży) świadczonych przed zawieszeniem to można przyjmować płatności przelewem. Zawieszenie spółki uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli chcecie ją prowadzić to wznawiacie działalność. Możecie o tym przeczytać we wpisie Jak wznowić działalność spółki z o.o.?

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was pomocny. Jeśli pojawią się kolejne pytania warte wpisu na blogu to zapewne taki wpis powstanie. Życzę powodzenia i dużo zdrowia!

***********************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Zmiana terminu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Sprawozdanie finansowe za 2019 rok

Ważne terminy w 2020 roku

Jak zmienić sposób reprezentacji spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marcin 16 listopada, 2020 o 12:41

  Mam pytanie odnośnie ponownego zawieszenia. Rozumiem, że po upływie 24 miesięcy spółka jest automatycznie wznowiona. Czyli np. jeśli spółka jest zawieszona na okres 24 miesięcy do 31.12.2020 to można złożyć dokumenty o kolejnym zawieszeniu na dzień 01.01.2021 kolejnego roku?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 22 listopada, 2020 o 15:05

  Panie Marcinie,
  spółka może być zawieszona maksymalnie na 24 miesiące. Moim zdaniem należy zatem dokonać wznowienia działalności choćby na 1 dzień, aby dokonać ponownego zawieszenia.

  Odpowiedz

  Marcin 23 listopada, 2020 o 13:08

  Dziękuję za odpowiedź. Zgodnie z KSH spółka, po 24 miesiącach jest automatycznie wznawiana czyli rozumiem, że nie spoczywa na mnie konieczność wznowienia działalności spółki. Jedynie konieczność ponownego zawieszenia z dniem – w opisywanym przez ze mnie wypadku – 2.01.2021.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 23 listopada, 2020 o 17:04

  Panie Marcinie,
  proponuję przeczytać mój wpis:https://zarzadwspolcezoo.pl/wznowienie-dzialalnosci-z-urzedu/

  Odpowiedz

  Marcin 5 stycznia, 2021 o 19:46

  Spółka będąca w likwidacji może zawiesić działalność. Rozumiem, że w drugą stronę, Spółka będąca w zawieszeniu może otworzyć likwidację? Czy musi odwiedzić działalność a później ponownie ją zawiesić?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 7 stycznia, 2021 o 13:49

  Panie Marcinie,
  moim zdaniem spółka w zawieszeniu może rozpocząć likwidację. Zresztą w praktyce miałam z takimi przypadkami do czynienia.

  Iwona 1 grudnia, 2021 o 12:03

  Czy w trakcie zawieszenia spółki Prezes Spółki i Członek Zarządu (tylko te dwie osoby są w Zarządzie i są wspólnika spółki) mogą sprzedać swoje wszystkie udziały? I tym samym zrezygnować z funkcji w Zarządzie oraz w ogóle wycofać się ze spółki i powołać nowego Prezesa?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 1 grudnia, 2021 o 14:09

  Pani Iwono,
  można w czasie zawieszenia sprzedać udziały i dokonać zmian w zarządzie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: