Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak spółka może uniknąć zaskoczenia po rozwodzie jednego z udziałowców – udziały w spółce z o.o. w przypadku rozwodu i podziału majątku jednego ze wspólników. Rozmowa z Adwokatem Aleksandrą Gaczek

Aneta Kułakowska17 kwietnia 2020Komentarze (0)

Wielu z Was czekało na ten temat. Mieliście mnóstwo wątpliwości, jeśli chodzi o udziały wspólnika, który nabył udziały w trakcie związku małżeńskiego. Nie wiedzieliście co się dzieje z udziałami w przypadku rozwodu czy podziału majątku. Dlatego też liczę, że dzisiejszy wpis Was ucieszy.

Wpis jest zapisem rozmowy z Adwokatem Aleksandrą Gaczek. Pani Mecenas prowadzi kancelarię adwokacką w Katowicach. Działa na terenie całego Śląska i okolic. Specjalizuje się w prawie rodzinnym,  reprezentuje Klientów w postępowaniach rozwodowych oraz w sprawach związanych z regulacją kontaktów z dziećmi. Na swoim blogu rozwodkatowice.pl przybliża praktyczne zastosowanie przepisów. Zachęcam Was do zajrzenia na blog Pani Mecenas i subskrypcję.

Jak spółka może uniknąć zaskoczenia po rozwodzie jednego z udziałowców – udziały w spółce z o.o. w przypadku rozwodu i podziału majątku jednego ze wspólników. Rozmowa z Adwokatem Aleksandrą Gaczek

Jak spółka może uniknąć zaskoczenia po rozwodzie jednego z udziałowców - udziały w spółce z o.o. w przypadku rozwodu i podziału majątku jednego ze wspólników. Rozmowa z Adwokatem Aleksandrą Gaczek

AK: Dzień dobry Olu!

AG: Dzień dobry Aneto, bardzo mi miło, że goszczę u Ciebie na blogu!

AK: Ja też się cieszę, ponieważ mój blog, który jest ściśle związany z tematyką biznesową, rozszerzy się o kwestie, które wiążą się z życiem prywatnym udziałowców w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

AG: Faktycznie, temat nabycia udziałów przez osobę, która pozostaje w związku małżeńskim, a pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, to doskonałe połączenie prawa spółek i prawa rodzinnego…

AK: W takim razie, czy spotkałaś się z sytuacją, w której jeden z małżonków, udziałowiec w spółce z o.o., był zdziwiony sytuacją, że część jego udziałów przypadnie na rzecz drugiego małżonka po rozwodzie i podziale majątku?

AG: Tak, takie sytuacje się zdarzały, mają miejsce w przypadku, gdy małżonkowie żyją w ustroju wspólności majątkowej i wówczas, gdy umowa spółki nie zawiera odpowiednich rozwiązań. Zdarzają się sytuację, w których rozwód i w konsekwencji – podział majątku, może doprowadzić do zmiany struktury udziałowej i ku zaskoczeniu pozostałych wspólników – wstąpienia byłego już małżonka jednego z udziałowców, do struktury udziałowej spółki.

AK: Do kogo należą udziały, które zostały objęte lub zakupione w trakcie trwania małżeństwa przez jednego z małżonków?

AG: Jeśli małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej, a wyłącznie jeden z małżonków nabył (lub objął) udział i to ten małżonek figuruje jako strona umowy, a pieniądze na pokrycie lub zakup udziałów pochodzą z majątku wspólnego małżonków, to zdecydowanie przeważa pogląd, że udziały stanowią składnik majątku wspólnego małżonków.

AK: Zatem jak wygląda sytuacja w spółce w takim przypadku? Czy pozostali udziałowcy mogą czuć niepokój z tego powodu?

AG: I tak i nie. W sytuacji, gdy małżeństwo udziałowca trwa, to ten właśnie udziałowiec, który figuruje w umowie nabycia udziałów albo który objął udziały, posiada status wspólnika i przysługują mu prawa i obowiązki przewidziane w KSH i umowie spółki dla wspólników, jest więc osobą decyzyjną, uczestniczy w zgromadzeniach wspólników oraz wykonuje inne prawa i obowiązki.

Pozostali udziałowcy w żaden sposób nie są dotknięci faktem, że udziały wchodzą do majątku małżeńskiego tego udziałowca – tutaj stresu nie ma, ponieważ małżonek udziałowca nie jest osobą w żaden sposób decyzyjną lub zaangażowaną w funkcjonowanie spółki.

Jednak sprawy mogą przybrać inny obrót po rozwodzie, wówczas na skutek podziału majątku małżeńskiego udziałowca, którego udziały weszły do wspólności majątkowej małżeńskiej, może okazać się, iż drugi małżonek otrzymał część udziałów i tym samym, już jako pełnoprawny udziałowiec – pojawi się na zgromadzeniu wspólników. Po podziale majątku nawet wszystkie udziały mogą przypaść na rzecz drugiego małżonka. Wówczas stres jest.

AK: Faktycznie może się to okazać stresujące z punktu widzenia pozostałych wspólników. Jakie rozwiązania stosujesz, aby zabezpieczyć spółkę i oczywiście udziałowców, przed zmianami w strukturze udziałowej, które mogą się wydarzyć po rozwodzie i podziale majątku jednego z udziałowców?

AG: Dostosowuję umowę spółki, aby zabezpieczyć udziałowców przed takimi niespodziankami, nie są to standardowe postanowienia umowne, które można znaleźć w formularzach umów. Umowa spółki może zawierać postanowienia na wypadek sytuacji, gdy udziały w spółce będą objęte wspólnością majątkową małżeńską, wówczas wstąpienie do spółki współmałżonka można właśnie umownie ograniczyć lub wyłączyć.

Ponadto, jeśli małżonek nabywa udziały z własnych środków, wchodzących do majątku osobistego, wówczas w umowie nabycia udziałów powinny znaleźć się zapisy, iż udziały są nabywane ze środków pochodzących z majątku osobistego nowego udziałowca, warto dokładnie opisać skąd pochodzą środki, aby w przyszłości uniknąć wątpliwości i sporu.

AK: A jak będzie wyglądał podział majątku udziałowca po rozwodzie? Czy Sąd nie pominie ustaleń umownych i nie uzna, iż część udziałów przypada współmałżonkowi, mimo, że umowa spółki zawiera wyraźne postanowienia, iż współmałżonek nie może zostać udziałowcem?

AG: Sąd jest tutaj związany postanowieniami umowy spółki. Stąd tak istotnym jest poprawne sformułowanie tych postanowień.

AK: Czy jeśli określone zostanie pochodzenie środków finansowych na nabycie udziałów jako pochodzących z majątku osobistego małżonka, a w umowie spółki brak regulacji na temat ograniczenia lub wyłączenia współmałżonka od wstąpienia do spółki, to Sąd również będzie związany takimi oświadczeniami co do pochodzenia środków na nabycie lub pokrycie udziałów?

AG: Nie, tę kwestę Sąd wnikliwie powinien zbadać przy podziale majątku małżeńskiego, stąd nie możemy polegać wyłącznie na pustych oświadczeniach małżonka – udziałowca, powinien on w postepowaniu o podział majątku udowodnić, że faktycznie środki do nabycia lub pokrycia udziałów pochodzą z jego majątku osobistego (czyli np. ze spadku, darowizny itp.), stąd ważne, aby również w umowie nabycia udziałów pochodzenie środków na ich nabycie było określone – mamy wówczas spójność i łatwiej wykazać przynależność udziałów do majątku osobistego.

AK: A jak wygląda sprzedaż udziałów, które wchodzą w skład wspólności majątkowej małżeńskiej udziałowca? Czy sprzedaż udziałów wymaga zgody współmałżonka?

AG: Nie, nie wymaga. Rozporządzenie, a więc zbycie, udziałami w spółce z o.o. należy do uprawnień wspólnika, nawet jeśli środki pochodzące na nabycie tych udziałów pochodzą z majątku wspólnego małżonków. Naturalnie środki uzyskane ze zbycia takich udziałów należy brać pod uwagę przy podziale majątku wspólnego.

AK: Olu, serdecznie dziękuję za rozmowę, cieszę się, że mogłam znaleźć wspólną płaszczyznę między prawem spółek, a prawem rodzinnym i że udało nam się porozmawiać. Jestem przekonana, że rozmowa ucieszy moich Czytelników.

Liczę, że wywiad Wam się spodobał. Koniecznie zajrzyjcie na bloga Pani Mecenas.

**************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Polecam Wam również poprzednie wywiady:

Ostatnie wpisy blogowe:

Ponownie o zawieszeniu spółki

Zmiana terminu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Sprawozdanie finansowe za 2019 rok

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: