Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie

Aneta Kułakowska15 kwietnia 2019Komentarze (1)

Czasem spotykam się z pytaniami o to czy jest możliwość, aby w trakcie zawieszenia działalności nie zwoływać zwyczajnego zgromadzenia. A jeśli tak, to jakie spółka musi spełnić warunki. O tym właśnie w dzisiejszym wpisie, czyli zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie wspólników.

Zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie

Zawieszenie działalności a zwyczajne zgromadzenie 

Spółka z o.o. ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. O zawieszeniu możecie poczytać w poście Zawieszenie działalności spółki z o.o. K.s.h pozwala na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia za rok obrotowy, w którym spółka przez cały okres miała zawieszoną działalność.

art. 231 § 6 k.s.h:

Za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników są również sprawy, o których mowa w § 2, dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona.

Jakie warunki spółka z o.o. musi spełnić?

Pierwszym warunkiem jest, aby działalność spółki przez cały rok obrotowy była zawieszona oraz, aby nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego. A zgodnie z ustawą o rachunkowości można nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona, chyba że spółka w tym czasie dokonywała odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub wystąpiły inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Drugim warunkiem jest podjęcie przez wspólników uchwały. Chodzi o o uchwałę wyrażającą zgodę na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników w związku z zawieszeniem. Nie ma terminu ustawowego co do podjęcia takiej uchwały, jednak w interesie zarządu jest zwołać w tym celu zgromadzenie wspólników przed upływem  terminu 6 miesięcy do odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Nie ryzykuje wówczas poniesienia odpowiedzialności za niezwołanie w terminie zwyczajnego zgromadzenia.

Możliwość nieodbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Jeśli te warunki zostaną spełnione to spółka z o.o. może skorzystać z możliwości niedobycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Jeśli spółka będzie trwać w zawieszeniu dwa pełne lata obrotowe i spełni powyższe warunki, może nie zwoływać zgromadzenia przez dwa lata. Jednak sprawy, które byłyby przedmiotem obrad takich zgromadzeń powinny być przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Pamiętajcie, że pomimo spełnienia warunków spółka ma możliwość nieodbycia zgromadzenia, a więc może, ale nie musi z tej możliwości skorzystać.

**************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również wzory dokumentów do zawieszenia i wznowienia działalności spółki z o.o.

Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Zbliżające się terminy dla spółek

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Skutki naruszenia zakazu konkurencji przez członka zarządu

Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Marcelina 16 października, 2019 o 22:33

  Szanowna Pani,
  Dziekuję za wszytskie posty i ciekawe informacje. Mam natomiast nurtujące pytanie. Co w sytuacji gdy zawiesza się działalnośc któa nigdy nie prowadziła aktywnej działalności? Czy po 24 miesiącach spółka zostanie zlikwidowana? Cy jest to jedyny sposób na pozbycie się niefunkcjonujące spółki bez nadmiernych kosztow?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: