Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zmiana terminu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Aneta Kułakowska01 kwietnia 20202 komentarze

Nie tak dawno pojawił się wpis Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Nowy obowiązek zarządu spółki z o.o. Tym razem jednak muszę Was poinformować oficjalnie, że w  przypadku części spółek z o.o. nastąpiła zmiana terminu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami spółki były zobowiązane do zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych do dnia 13 kwietnia 2020 r. Pomimo tego, że zgłoszenia dokonujecie wyłącznie poprzez system teleinformatyczny to ustawodawca zdecydował o wydłużeniu terminu o kolejne trzy miesiące.

Zmiana terminu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Zmiana terminu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 r., poz. 568) wydłużyła termin zgłoszenia do rejestru o trzy miesiące. Dotyczy on jedynie spółek z o.o., które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, czyli przed 13 października 2019 r. Spółki mają zatem obowiązek zgłosić informacje o beneficjentach rzeczywistych do dnia 13 lipca 2020 r.

Niestety zmiana nie dotyczy spółek aktualnie zakładanych. W ich przypadku termin pozostaje bez zmian. Wszystkie spółki wpisane do KRS po 13 października 2019 r. mają obowiązek zgłosić dane beneficjentów rzeczywistych nie później niż w terminie 7 dni (bez sobót i dni ustawowo wolnych od pracy) od dnia wpisu do KRS. Ten sam termin dotyczy zgłoszenie aktualizacyjnego. On również pozostaje bez zmian.

**************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Sprawozdanie finansowe za 2019 rok

Jak zmienić sposób reprezentacji spółki z o.o.?

Postępowanie w sprawach gospodarczych po nowelizacji – wywiad z Radcą Prawnym Dariuszem Mojeckim

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Alina 5 lipca, 2020 o 17:26

  Dzień dobry,
  jesteśmy z mężem jedynymi udziałowcami w spółce z o.o.
  – ja 48 udziałów o wartości 4800 zł/ prezes zarządu
  – mąż 2 udziały o wartości 2000 zł/ wice prezes zarządu
  – do składania oświadczeń w imieniu spółki jest upoważniony każdy z członków zarządu samodzielnie.
  Czy do rejestru beneficjentów rzeczywistych zgłaszam tylko siebie z większością udziałów? Czy może też wice prezesa, gdyż może samodzielnie reprezentować spółkę?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 8 lipca, 2020 o 21:04

  Pani Alino,
  zwykle w takich spółkach zgłasza się wspólnika większościowego. Ale nie tylko od ilości udziałów zależy kwalifikacja.
  Beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: