Dzisiaj kontynuacja wpisów powstała na bazie pytań Czytelników bloga. Zmierzę się z kolejnym Waszym pytanie: Jak ustalić wynagrodzenie członka zarządu?
Na blogu pojawiło się już kilka wpisów dotyczących wynagrodzenia członków zarządu: Sposoby wynagradzania członków zarządu, Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały, Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu oraz Członek zarządu bez wynagrodzenia.
Dzisiaj zapraszam Was na krótki wpis o tym, jak to wynagrodzenie ustalić.
Jak ustalić wynagrodzenie członka zarządu?
Niektórych Czytelników bloga pytających o wynagrodzenie członka zarządu pewnie zaskoczę pisząc, iż sposób ustalenia wysokości wynagrodzenia co do zasady nie określają żadne przepisy. Jeśli istnieją jakiekolwiek ograniczenia czy wytyczne to są one związane ze spółkami Skarbu Państwa czy samorządowymi, ale o tych spółkach pisać nie zamierzam.
Co to w takim razie to dla Was oznacza?
Oznacza to, że wynagrodzenie zależy od konkretnej spółki z o.o., a ponadto powinno być rynkowe. Jak pewnie zauważyliście jest to dość powszechne określenie na wysokość wynagrodzenia czy wartość udziałów, jeśli chodzi o spółki z o.o. I najczęściej związane jest z tym, że jeśli pojawi się w spółce kontrola z us to w przypadku, jeśli zastosujemy się co wartości rynkowych to mamy szanse się obronić. To oczywiście dość duże uproszczenie, ale pewnie wiecie o co mi chodzi.
Sposób określenia wynagrodzenia
Wobec tego nie podam Wam przepisu na idealny sposób określenia wynagrodzenia członka zarządu. Powiedziałabym jednak, że wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od kondycji finansowej spółki, osiąganych wyników finansowych, branży, zakresu i ilości obowiązków członka zarządu, a także od jego wykształcenia i doświadczenia życiowego, etapu rozwoju spółki, ilości i wartości inwestycji itd. A także od decyzji wspólników i samych członków zarządu. Niektóre spółki zasady ustalania wynagrodzenia członków zarządów mają rozstrzygnięte w umowie spółki. Co moim zdaniem nie jest złym pomysłem.
Może niektórych to zdziwić, ale znam spółki, które osiągają bardzo dobre wyniki finansowe, członkowie zarządu ciężko pracują, ale ze względu na spore inwestycje aktualnie nie pobierają takiego wynagrodzenia jakie mogliby pobierać wnioskując po wynikach finansowych. Większość środków finansowych przeznaczają na rozwój i inwestycje. Liczą, że jeśli wszystko się powiedzie, za jakiś czas zwrot z inwestycji pozwoli na znaczną zwyżkę wynagrodzeń.
Podsumowanie
Reasumując, wynagrodzenie członków zarządu spółek może być ustalane z dość dużą swobodą. Pamiętajcie jednak, że umowy i uchwały wspólników podlegają kontroli z punktu widzenia ich zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego. Należy się więc mieć na baczności i nie przesadzać z ich nadmierną wysokością. Nie zalecam więc ustalania wynagrodzenia członka zarządu bez żadnych ograniczeń. Bowiem ustalając wysokość wynagrodzenia członka zarządu nie możemy doprowadzić do narażenia spółki na problemy finansowe, a nawet upadłość.
Liczę, że pomimo braku przepisu na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu, wpis będzie wystarczającą podpowiedzią jak to w praktyce zrobić.
***********************************
#autopromocja #produktwłasny
Jeśli poszukujecie wzoru protokołu wraz z uchwałami dotyczącymi wynagrodzenia członków zarządu zajrzyjcie do Sklepu z ebookami.
Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:
Skuteczność zmiany umowy spółki
Oświadczenie członka zarządu o przyjęciu stanowiska
Tekst jednolity umowy spółki w KRS
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry, mam pytanie:
Jest u nas tylko dwóch członków zarządu a statut Spółki wymaga aby zaangażowania finansowe spółki było wykonywane przez dwóch członków zarządu łącznie.
Czy w takim wypadku mogą oni sami sobie (czyli jeden drugiemu i vice versa) wyznaczyć podwyższenie wynagrodzenia i inne warunki swojego zatrudnienia w Spółce – bez zgody Walnego Zebrania?
Pozdrawiam. Edmund
Panie Edmundzie,
nie sądzę, aby miał Pan rację. Proponuję najpierw zapoznać się ze statutem. Powinien być tam zapis co do tego w jaki sposób określane jest wynagrodzenie zarządu. Prawdopodobnie Albo będzie to w gestii walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej.
Dzień dobry,
Czy w Spółce jednoosobowej wypłata ( przez powołanie) dla członka zarządu również wypłacana jest na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników? kolejne pytanie jeśli występuje zbieg ubezpieczeń tu (działalność gospodarcza os. fizyczna i spółka jednoosobowa) proszę o potwierdzenie czy ze spółki płacę tylko ubezpieczenie zdrowotne?
z góry dziękuję za odpowiedź