Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zmiana siedziby czy adresu spółki

Aneta Kułakowska29 grudnia 201839 komentarzy

Kilku Czytelnikom bloga obiecałam, że jeszcze w tym roku pojawi się wpis dotyczący zmiany siedziby i adresu spółki. Bardzo często spotykam się z tym, że siedziba spółki jest mylona z adresem spółki. I zanim zacznę pisać o zmianach siedziby i adresu, kilka słów poświęcę na wskazanie różnic, zwłaszcza w razie konieczności zmiany adresu  lub siedziby spółki.

Siedzibą spółki z o.o. jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający, chyba że co innego ustalone zostanie w umowie spółki lub co innego wynika z przepisów ustawy. Siedzibą jest zatem określone w umowie spółki miasto, np. Warszawa, Łódź, Gdańsk. Siedzibą spółki może być również wieś. Z kolei adres spółki stanowi doprecyzowanie siedziby i oznacza najczęściej określenie ulicy wraz z numerem, np. 00-001 Warszawa, ul. Warszawska 1 lub w przypadku wsi wskazanie nazwy wsi z numerem domu.

Siedzibę spółki z o.o. określamy w umowie spółki, a adres spółki najczęściej określa zarząd spółki w drodze uchwały. Dlatego też różnią się od siebie procedury zmiany siedziby lub adresu, o czym poniżej.

Zmiana siedziby czy adresu spółki

Zmiana siedziby czy adresu spółki

Zmiany siedziby spółki dokonujemy poprzez zmianę umowy spółki. W przypadki spółki zawiązanej u notariusza, zmiany umowy spółki również dokonujemy w formie aktu notarialnego. Wiąże się to z koniecznością zwołania zgromadzenia wspólników i podjęcia uchwały w zakresie zmiany umowy spółki. Z kolei w przypadku spółki założonej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 możemy dokonać zmiany umowy za pośrednictwem S24 lub drogą tradycyjną u notariusza.

Zmiana adresu jest mniej skomplikowana, ponieważ nie wymaga zmiany umowy spółki i wizyty u notariusza. Do zmiany adresu spółki wystarczy uchwała zarządu o zmianie adresu spółki w formie zwykłej pisemnej.

Wpis zmiany w KRS

Zarówno zmiana siedziby, jak i zmiana adresu spółki wymaga ujawnienia tych zmian w KRS.

W przypadku zmiany siedziby mamy również do czynienia ze zmianą adresu, a więc do wniosku o wpis zmiany załączamy protokół notarialny ze zgromadzenia wspólników, tekst jednolity umowy spółki (jeśli nie ma w protokole notariusza) oraz uchwałę zarządu o zmianie adresu. Jeśli zmiany siedziby dokonujecie za pośrednictwem S24 to tam generujecie wszystkie niezbędne dokumenty.

W zakresie zmiany jedynie adresu spółki do wniosku o wpis zmiany załączacie uchwałę zarządu o zmianie adresu spółki. Wzór przykładowej uchwały zarządu o zmianie adresu spółki znajdziecie we wpisie Uchwała zarządu o zmianie adresu spółki.

Pamiętajcie, że od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze . Ewentualnie poprzez S24, jeśli spółka została założona w S24 i nie zmieniła umowy spółki notarialnie.

Wniosek o wpis zmiany podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją. Zarząd może również upoważnić do i złożenia wniosku do KRS radcę prawnego lub adwokata. Pamiętajcie, że wszelkie załączniki, które składacie elektronicznie w Portalu Rejestrów Sądowych w formie skanu musicie przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Nie musicie tego robić, jeśli wniosek składa radca prawny lub adwokat.

Po podpisaniu wniosku dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system, ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik.

W obu przypadkach opłata do KRS za wpis zmiany to koszt 350 zł lub 300 zł poprzez system S24.

***************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Zmiana adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zmiana adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Oświadczenie członka zarządu o niekaralności

Skuteczność powołania członka zarządu

Blogi prawnicze dla biznesu

Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń

Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 39 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Darek 28 marca, 2019 o 10:57

  Mam spółke założoną przez portal S24. Niestety źle została wpisana miejscowość. Zmiana siedziby wymaga zmiany umowy spółki. Czy w związku z tym niezbędna jest wizyta u notariusza czy też można wszystko załatwić przez portal S24?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 marca, 2019 o 18:22

  Panie Darku,
  może Pan dokonać zmiany umowy spółki za pośrednictwem S24, chyba że po rejestracji spółki dokonywał Pan zmian wpisów metodą tradycyjną.

  Odpowiedz

  Marcin 5 grudnia, 2020 o 16:51

  Dzień dobry Pani Aneto,
  Co Pani rozumie jako „zmiany wpisów metodą tradycyjną”? Pytam, ponieważ chciałbym zmienić siedzibę spółki która została założona w S24. Jednakże jakiś czas po założeniu spółki sprzedano całość jej udziałów, co zostało zgłoszone do sądu KRS na papierowym wniosku. Czy według Pani możliwe jest teraz dokonanie zmiany umowy spółki w systemie S24? Bo jak mi się wydaje zmiana wspólników nie stanowiła zmiany umowy spółki.

  Pozdrawiam,
  Marcin

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 grudnia, 2020 o 05:45

  Panie Marcinie,
  tradycyjnie oznacza złożenie dokumentów do KRS papierowo, a nie elektronicznie.Jeśli zmiana umowy nie została dokonana u notariusza to można dokonać zmiany wpisu w S24.

  Odpowiedz

  Katarzyna 15 maja, 2019 o 20:47

  Witam, czy jeżeli założyłam spółkę drogą tradycyjną u notariusza, to czy mogę ją w jakiś sposób przenieść do edycji do systemu S24?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 16 maja, 2019 o 06:50

  Pani Katarzyno,
  niestety aktualnie nie ma takiej możliwości.

  Odpowiedz

  Maciej 26 maja, 2019 o 14:38

  Podczas rejestracji spółki został podany błędny kod pocztowy adresu spółki. Czy trzeba dokonywać zmiany w KRS czy jest inna metoda bez ponosze ja oplaty.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 10 czerwca, 2019 o 07:27

  Panie Macieju,
  proszę na początek złożyć wniosek o sprostowanie bez wnoszenia opłaty.

  Odpowiedz

  Alicja 15 listopada, 2021 o 11:24

  Mam podobny kłopot, we wniosku był zły kod pocztowy. w jaki sposób złożyć sprostowanie ? jest jakiś wzór takiego wniosku ? z góry dziękuję za podpowiedź! A.R.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 15 listopada, 2021 o 14:19

  Pani Alicjo,
  wniosek składa się poprzez Portal Rejestrów Sądowych
  polecam wpis na blogu https://zarzadwspolcezoo.pl/wniosek-do-krs-o-sprostowanie/

  Odpowiedz

  Anna 12 lipca, 2019 o 15:25

  Witam ,
  Nie do końca jest dla mnie jasna uchwała zarzadu w sprawie zmiany adresu- czy mogę w uchwale z dnia 15 lipca wpisać, ze adres spólki zmienia sie od 1 przyszłego miesiąca? Aby podjac uchałe powinno sie odbyć nadzwyczajne zgr wspólników( bez okresu z powiadomieniami) ?
  dziekuje

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 13 lipca, 2019 o 08:35

  Pani Anno,
  w przypadku zmiany adresu podejmuje Pani uchwałę zarządu. Zmiana adresu może być tez z inna datą niż data podjęcia uchwały. Zgromadzenie wspólników zwołuje Pani w przypadku zmiany siedziby, a w związku z tym zmiany umowy spółki. Sam adres tego nie wymaga.

  Odpowiedz

  Anna 16 lipca, 2019 o 14:16

  Pani Aneto,
  Zmieniamy samą ulice w ramach tego samego miasta, wiec nie zmieniamy siedziby, a jedynie adres. Wymagana jest uchwała Zarządu( u nas 2 osoby)- czy zatem uchwałę może zarząd podjąć bez zwoływania Walnego Zgromadzenia? Zawsze myślałam ze te dwie rzeczy idą w parze- nie mam prawniczego wykształcenia 🙂
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 lipca, 2019 o 08:18

  Pani Anno,
  zarząd podejmuje uchwałę na posiedzeniu zarządu, a nie na zgromadzeniu wspólników.

  Odpowiedz

  Maksymilian 25 sierpnia, 2019 o 09:19

  Witam,
  do którego KRS składamy uchwałę o zmianie siedziby (zmiana miast, inne województwa)? Do dotychczasowego czy do „nowego”?

  Odpowiedz

  Marianna 16 września, 2019 o 14:40

  dzień dobry,
  spółka z o.o. zmienia adres (ta sama miejscowość, ale inny /nowy/ adres prowadzenia spółki + siedziby + korespondencyjny)
  jakie należy przeprowadzić procedury, aby nie było braków w dokumentacji?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 12 października, 2019 o 09:02

  Pani Marianno,
  odpowiedź ma Pani we wpisie na blogu.

  Odpowiedz

  Jacek 29 września, 2019 o 16:09

  Dzień Dobry,
  jeśli do tej pory spółka była zarejestrowana w Warszawie w wirtualnym biurze i zmianie ulega adres (wirtualne biuro zmieniło ulicę, jednak pozostało w Warszawie i należy do tego samego Urzędu Skarbowego). Czy w takim przypadku wystarczy Uchwała Zarządu ?

  W jaki sposób informacje o nowej siedzibie należy przekazać do KRS ?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 30 września, 2019 o 18:11

  Panie Jacku,
  we wpisie na blogu jest informacja o tym co złożyć i w jaki sposób do KRS.

  Odpowiedz

  Jakub 30 stycznia, 2020 o 18:19

  Dzień dobry,

  wpis w blogu jest bardzo klarownie napisany i wszystko jest dla mnie jasne poza jedną kwestią – kto opłaca wniosek w S24 o zmianę danych w KRS po zmienie adresu? Bo przykładowo gdy zakładamy spółkę, to wniosek rejestracyjny opłacamy jako osoby „prywatne” a nie jako spółka. Natomiast w przypadku zmiany opłaca ten wniosek spółka ze swoich środków?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 31 stycznia, 2020 o 09:19

  Panie Jakubie,
  po rejestracji spółki, wszelkie koszty opłat za wpisy KRS ponosi spółka.

  Odpowiedz

  Jakub 31 stycznia, 2020 o 11:52

  Rozumiem i dziękuję bardzo za szybką odpowiedź!

  Odpowiedz

  Rafał 2 marca, 2020 o 22:37

  Umowa najmu ma zostać podpisana z prezesem zarządu, który sam ze sobą nie może takiej umowy podpisać, więc zostanie powołany pełnomocnik. Czy przy zmianie adresu i siedziby w s24 trzeba w jakiś sposób uwzględnić pełnomocnika? Dodatkowa uchwała?

  Chcemy zrobić tak:
  1. Uchwała wspólników (papierowa) na wskazanie Pełnomocnika. (Czy powinno być jakoś przez s24?)
  2. Podpisanie umowy o najem w imieniu spółki przez Pełnomocnika z osobą wynajmującą i jednocześnie Prezesem Spółki.
  3. Uchwała wspólników w s24 o zmianę adresu spółki podpisana przez wspólników.
  4. Uchwała zmieniająca siedzibę spółki, również podpisana przez wspólników.

  Czy taka procedura jest prawidłowa?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Emil 18 sierpnia, 2020 o 18:53

  Dzień dobry,

  w mojej spółce podjęliśmy uchwałę o zmianie adresu spółki z dniem 17 sierpnia 2020. Zmienił się adres i właściwość miejscowa US. Czy termin 7 dni na złożenie NIP-8 oraz VAT-R obowiązuje od daty podjęcia uchwały o zmianie adresu czy może dopiero od kiedy nowy adres zostanie wpisany do KRS?

  Z poważaniem

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 26 sierpnia, 2020 o 16:33

  Panie Emilu,
  moim zdaniem od daty zmiany adresu.

  Odpowiedz

  KAROLINA 22 sierpnia, 2020 o 09:29

  Dzień dobry, czy akt notarialny, który dołączamy do KRS może być w formie kopii (nie oryginał)?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 23 sierpnia, 2020 o 14:59

  Pani Karolino,
  wyłącznie w oryginale.

  Odpowiedz

  Jacek 25 września, 2020 o 10:31

  Witam
  Chce zmienić adres spółki z o.o. na numer budynku, bez podania konkretnego lokalu.
  Spółka jest współwłaścicielem kilku lokali w budynku, ale wynajmuje te lokale i nie chce mieć tego samego adresu , co najemcy.
  Nigdzie nie ma definicji adresu.
  Jakie jest Pani zdanie w tej sprawie ?

  Pozdrawiam

  Jacek

  Odpowiedz

  Paweł 20 października, 2020 o 16:27

  Dzień dobry,

  Podczas zmiany siedziby na nowy adres popełniłem mały błąd, w polu „poczta” wpisałem „warszawa-targówek” a powinno być samo „warszawa” czy w takim przypadku muszę od nowa wypełnić wniosek KRS-Z3 wraz z uchwałą Zarządu?

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 20 października, 2020 o 16:31

  Panie Pawle,
  a dostał Pan zwrot wniosku?

  Odpowiedz

  Paweł 26 października, 2020 o 12:49

  Nie, wniosek został prawidłowo przyjęty. Jak mogę zmienić takie dane

  dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz

  Paulina 26 października, 2020 o 12:50

  Dzień dobry

  Szanowna Pani

  Przez pomyłkę przy zmianie adresu Spółka nie wpisała numeru lokalu, jedynie kod pocztowy i numer budynku – Sąd wydał właśnie postanowienie o wpisie (w związku z powyższym KRS nie wskazuje na nr lokalu) – czy uważa Pani, że Sąd może spojrzeć przychylnym okiem na wniosek o sprostowanie czy też musimy złożyć i opłacić wniosek na nowo? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Rafał 29 stycznia, 2021 o 12:54

  Witam

  Pani Aneto, adres spółki zmieniłem przez portal S24, zmiany pojawiły się KRS’ie prawidłowe.
  Jednak system S24 ciągle widzi stary adres w innych miejscach, jak np. adres używany we wzorach uchwał, przy wspólnikach (pomimo zmiany adresów do korespondencji wspólników) oraz przy korespondencji z Sądu. Skoro prawidłowa zmiana adresu i umowy spółki tego nie pozmieniała, to co trzeba zrobić, aby to wyprostować?

  Super artykuł, z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Anna 24 kwietnia, 2021 o 16:57

  Witam serdecznie,
  jak długo trawa zmiana siedziby i adresu spółki?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 25 kwietnia, 2021 o 11:37

  Pani Anno,
  wszystko zależy od sądu. Niestety aktualnie terminy wpisów się wydłużyły, przynajmniej jeśli chodzi o Warszawę.

  Odpowiedz

  Rafał 6 maja, 2021 o 12:16

  prowadzę spółkę z o.o. która posiada swoją siedzibę i oddział w tej samej miejscowości niestety w powodu konieczności zmiany lokalu na większy zmuszeni jesteśmy przenieść siedzibę do oddziału, czy w takim wypadku wystarczy zgłosić do KRS zmianę adresu siedziby? i czy fakt że siedziba i oddział będą znajdowały się w tym samym miejscu pod tym samym adresem nie będzie jakoś kolidował ze sobą?

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Volodymyr 7 maja, 2021 o 10:41

  Dzień dobry . Jaki jest minimalny termin złożenia wniosku do rejestru sądowego o zmianę siadziby spólki? Minął tydzień, odkąd wyjechaliśmy i nie wiemy, na który adres się przesiąść.

  Odpowiedz

  Volodymyr 7 maja, 2021 o 13:09

  Dzień dobry, ile czasu masz na zmianę siedziby spólki, jeśli opuściłeś już stare siedziby? Dziękuje

  Odpowiedz

  Kuba 10 września, 2021 o 07:56

  Złożyłem wniosek przez PRS na pełnomocnictwie, jednak nie dołączyłem wydruku z KRS, że pełnomocnictwo zostało podpisane przez właściwe osoby, czy to się kwalifikuje na zwrot? pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: