Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wniosek do KRS o sprostowanie

Aneta Kułakowska23 września 20203 komentarze

KRS błędnie wpisał nazwę spółki. Co ja teraz powinnam zrobić? Czy można złożyć wniosek do KRS o sprostowanie? – pytanie jednej z Czytelniczek bloga.

O możliwości sprostowania dawno już miałam napisać, ale wyszło jak zwykle. Tym razem pomyślałam, że od razu usiądę i napiszę o sprostowaniu. Tym bardziej, że nie jest to szczególnie obszerny temat.

Zatem, jeśli macie lub mieliście sytuację, kiedy KRS dokonał wpisu błędnie nie z Waszej winy to zapraszam na wpis.

Wniosek do KRS o sprostowanie

Wniosek do KRS o sprostowanie

Błędy zdarzają się wszystkim. Nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. Nie będę KRS wytykać zatem popełnianych błędów. Napiszę jedynie, że rzeczywiście takie sytuacje się zdarzają. Często dotyczą firmy (nazwy) spółki, adresu, imion i nazwisk wspólników czy członków zarządu, a także błędnego kapitału zakładowego czy opisu reprezentacji.

Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Sprawdźcie dokładnie treść wpisu na postanowieniu, jak i na odpisie z KRS. Jeśli błąd rzeczywiście jest to przejrzyjcie dokładnie złożoną do KRS dokumentację. Jeśli dokumentacja została prawidłowo sporządzona i nie ma w niej błędu, zatem błąd leży po stronie KRS. Zwykle takie błędy to tzw. oczywiste omyłki pisarskie.

Moim zdaniem nie ma sensu składać skargi na postanowienie referendarza i wnosić opłatę 100 zł. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wniosek do krs o sprostowanie. Jego działanie jest znacznie szybsze. Poza tym wniosek możecie złożyć w dowolnym czasie i jest on bezpłatny.

Treść wniosku o sprostowanie

Poza oznaczeniami spółki (firma, adres, numer KRS), miejscowością, datą, wpisujecie sąd (pełny opis wraz z wydziałem) i jego dokładny adres. Wpisujecie sygnaturę z postanowienia. Możecie oznaczyć pismo „wniosek o sprostowanie”, ewentualnie „wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej”. Wnioskujecie w pismie o zmianę błędnego wpisu w oparciu o złożoną dokumentację. Zaznaczacie czego dokładnie dotyczy błąd i jak powinno być to prawidłowo wpisane. Podpisujecie wniosek zgodnie z reprezentacją.

Zmiany w KRS od 1 lipca 2021 r.

Od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.

Zatem wniosek o sprostowanie składacie wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.

Logujecie się do systemu, wybieracie WNIOSKI, a następnie INNE WNIOSKI. Następnie wypełniacie wniosek KRS w systemie. Samą treść wniosku o sprostowanie możecie wpisać w treść wniosku w systemie lub załączyć podpisany wniosek o sprostowanie do wniosku KRS. Wniosek KRS podpisujecie i wysyłacie. Nie podlega on żadnej opłacie.

*****************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór wniosku do KRS o sprostowanie.

Wzór wniosku do KRS o sprostowanie

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Wynagrodzenie członka zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Zgłoszenie zmian do KRS bez opłaty sądowej

Jak wypełnić KRS ZM?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tomasz 23 listopada, 2022 o 23:30

  Dzień dobry,
  a jeśli spółka popełniła błąd we wniosku i sąd wpisał z takim błędem do KRS, a po miesiącu zauważył ktoś ten błąd. Co w takiej sytuacji można zrobić? Dodam, że w dokumentach wszystko było dobrze, tylko we wniosku popełniono błąd. Czy wniosek o sprostowanie wystarczy?

  Odpowiedz

  Ron 17 października, 2023 o 15:21

  Podpinam się pod pytanie. Wnioskodawca popełnił błąd w numerze adresu lokalu (wniosek dotyczył zmiany adresu spółki). W dołączonych do wniosku dokumentach numer jest prawidłowy. Czy można to naprawić poprzez sprostowanie czy trzeba wnosić nowy wniosek (i opłacać)?

  Odpowiedz

  Ron 17 października, 2023 o 15:22

  Podpinam się pod pytanie. Wnioskodawca popełnił błąd w numerze adresu lokalu (wniosek dotyczył zmiany adresu spółki). W dołączonych do wniosku dokumentach numer jest prawidłowy. Czy można to naprawić poprzez sprostowanie czy trzeba wnosić nowy wniosek (i opłacać)?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: