Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Skuteczność powołania członka zarządu

Aneta Kułakowska24 grudnia 20184 komentarze

O powołaniu członków zarządu pisałam wielokrotnie, chociażby we wpisach Kto może być członkiem zarządu czy Zmiana zarządu a wpis w KRS. Wciąż jednak dostaję od Czytelników bloga pytania o skuteczność powołania członka zarządu. Jedno z pytań dostałam od Pani Ewy, która jest asystentką w biurze zarządu spółki z o.o.:

Proszę o pomoc, bo nie wiem jak znaleźć rozwiązanie. Otóż w ubiegłym roku doszło w spółce do zmiany w zarządzie. Powołano 3 nowych członków zarządu. W tym czasie byłam na urlopie macierzyńskim, a po jego powrocie okazało się, że w dokumentacji są spore zaległości, w tym zaległości w złożeniu wniosku o wpis zarządu do krs. Nie wiem co mam teraz robić? Czy złożyć wniosek o wpis po ponad roku od zmiany? a może jeszcze raz podjąć uchwałę z aktualną datą? Kto był w tym czasie w zarządzie i czy umowy podpisane przez nowy zarząd są ważne, jeśli w krs wciąż widnieje stary skład zarządu?

Skuteczność powołania członka zarządu

Skuteczność powołania członka zarządu

Niestety wielokrotnie spotkałam się z poglądem, że dla skuteczności i uprawnienia do reprezentacji spółki z o.o. decydujący jest wpis członków zarządu do KRS. I nie chodzi mi wyłącznie o malutkie spółki, które w codziennej działalności nie korzystają z obsługi prawnej. Często nawet banki odmawiają prawa do reprezentacji spółki osobom powołanym do zarządu, a jeszcze nie wpisanym w KRS. A więc jednocześnie nie widniejącym na odpisie w KRS. Takie działanie nie jest jednak prawidłowe.

Charakter deklaratoryjny wpisu w KRS

Wpis do KRS członków zarządu ma tylko i wyłącznie charakter deklaratoryjny. Oznacza to, że postanowienie sądu rejestrowego stwierdza jedynie fakt powołania członków zarządu. A powołanie do zarządu jest ważne już w momencie podjęcia uchwały o powołaniu danej osoby do zarządu. Członkowie zarządu jeszcze przed wpisem do KRS legitymując się odpisem uchwały zgromadzenia wspólników (czy w inny sposób w zależności od tego jak w spółce wybierany jest zarząd) mogą reprezentować spółkę. Oznacza to ni mniej ni więcej, że mogą podpisywać umowy, reprezentować spółkę w sądzie czy przed urzędami, a także wykonywać inne czynności związane z pełnieniem funkcji w zarządzie spółki.

Odpowiedź na pytanie Czytelniczki bloga

Co powinna zrobić Czytelniczka bloga?

Pani Ewa powinnam złożyć do KRS wniosek o zmianę wpisu zarządu. Nawet po upływie ponad roku od powołania obecnego zarządu. Nie musi podejmować uchwały ponownie. Do dokumentacji o zmianę wpisu załącza uchwałę podjętą w ubiegłym roku. Do zmiany zarządu doszło w momencie podjęcia uchwały o powołaniu członków zarządu, bez względu na termin ujawnienia w KRS. Wszystkie wykonywane w tym czasie czynności zarządu, w tym podpisane umowy są ważne. Ważne, ale w kontekście skuteczności powołania zarządu. Nie biorę pod uwagę innych przypadków, które mają wpływ na ważność.

Pamiętajcie jednak, że nie należy lekceważyć znaczenia faktu ujawnienia członków zarządu w KRS. Takie ociąganie się z dokonaniem wpisu nowego zarządu zawsze w praktyce budzi spore wątpliwości kontrahentów. Dlatego należy pamiętać o zgłaszaniu zmian zarządu spółki do KRS w terminie 7 dni od daty dokonania zmiany.

********************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzoru protokołu wraz z uchwałami dotyczącymi zmiany w zarządzie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Zapraszam do zapoznania się również z innymi wpisami na blogu:

Składanie zaległych sprawozdań finansowych po 1.10.2018 r.

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Dwóch prezesów zarządu w spółce z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Małgorzata 9 czerwca, 2019 o 15:26

    Pani Aneto,
    Miałam podobny przypadek. Zmienił się zarząd, złożyliśmy wniosek, został nam zwrócony z racji błędu formalnego, ale ktoś odebrał naszą korespondencję i jak się o tym dowiedzieliśmy, to minęło pół roku. W międzyczasie zmieniliśmy siedzibę spółki na inne miasto, więc złożyliśmy wniosek do KRS jeszcze raz na zmianę zarządu z poprawkami i od razu w tym wniosku też na zmianę siedziby. Wniosek jednak nam zwrócono z racji tego, że minęło pół roku od zmiany zarządu i uchwała straciła moc prawną. I co teraz? Nowa umowa o zmianę zarządu z nowymi datami? I co z umowami najmu itd które są podpisane przez nowego członka zarządu?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 10 czerwca, 2019 o 07:25

    Pani Małgorzato,
    to nie jest przypadek do odpowiedzi w komentarzu. Należałoby przejrzeć całą dokumentację i wówczas dokonać oceny jak prawidłowo postąpić. Zapraszam do kontaktu mailowego.

    Odpowiedz

    Andrzej 6 maja, 2020 o 15:08

    Odnośnie skuteczności powołania Członka Zarządu ciekawi mnie również kwestia formuły powołania. KSH mówi, że członków zarządu powołuje się uchwałą zgromadzenia wspólników, chyba że umwa spółki mówi inaczej.

    Jeżeli umowa spółki daje uprawnienie osobiste wspólnikowi do powołania członka zarządu (i nic ponad to w stosunku do KSH odnośnie powoływania zarządu), to czy wystarczy złożenie oświadczenia przez tego wspólnika na ręce obecnego zarządu spółki o powołaniu określonej osoby, czy też mimo wszystko konieczne jest zwołanie ZW i podjęcie uchwały honorującej oświadczenie wspólnika, który posiada uprawnienie do powołania członka?

    Odpowiedz

    Monika 16 stycznia, 2024 o 14:33

    Powołanie do zarządu jest ważne już w momencie podjęcia uchwały o powołaniu danej osoby do zarządu. Tylko w jaki sposób kontrahent, urząd lub inny zainteresowany podmiot może zweryfikować, czy osoba, która podpisuje dokumenty faktycznie reprezentuje spółkę, jeżeli nie została ujawniona w KRS? Pracuję w urzędzie i niestety problem pojawia się nagminnie. Muszę zweryfikować, czy dokumenty zostały podpisane przez uprawnioną osobę, ale jedynym dostępnym źródłem informacji jest dla mnie KRS. Spółki wzywane do udokumentowania, że dana osoba reprezentuje podmiot, niechętnie udostępniają odpisy uchwał w sprawie powołania członków zarządu, a w postępowaniu administracyjnym nie można opierać się na słownym zapewnieniu, że dana osoba jest już członkiem zarządu, tylko nie dokonano jeszcze zmiany wpisu w KRS.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: