Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zbliżające się terminy dla spółek

Aneta Kułakowska14 kwietnia 2019Komentarze (0)

Dzisiaj krótki wpis o terminach.  Zbliżające się terminy dla spółek z o.o. dają o sobie znać i powodują stres u wielu członków zarządu.

Zbliżające się terminy dla spółek

Zbliżające się terminy dla spółek

Minął 31 marca i jeśli rok obrotowy w Waszych spółkach jest równy rokowi kalendarzowemu to zapewne już podpisałeś elektronicznie sprawozdanie finansowe, więc do tego tematu już nie wracam.  Zakładam, że sprawozdanie finansowe macie sporządzone i podpisane.

Otóż przed Wami jeszcze sporządzenie sprawozdania z działalności spółki za rok 2018, chyba że spełniacie warunki do tego, aby sprawozdania nie sporządzać. Pisałam o tym w poście Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności? A także zlecenie biegłemu rewidentowi badania sprawozdania finansowego, jeśli podlega one badaniu. Ponadto czeka Was również zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenie wspólników

Roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Jeśli rok bilansowy zakończył się w Waszych spółkach 31 grudnia 2018 r. to najpóźniej na dzień 30 czerwca 2019 r. musicie zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników. Spora część spółek zwołuje zgromadzenie w czerwcu, jednak spora czeka z tym na ostatni dzień. W tym roku wypada on w niedzielę, więc nie sądzę, aby to było dobre posunięcie.

O zwołaniu zgromadzenia wspólników poczytacie sobie tutaj i tutaj. Musicie przede pamiętać, że przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być przynajmniej:

 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki za 2018 rok,
 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2018 rok,
 • powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty za rok 2018,
 • udzielenie członkom organów spółki absolutorium za 2018.

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS

Od 15 marca 2018 r. dokumenty roczne spółki mogą przesyłać do KRS wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. System ten umożliwia bezpłatne zgłoszenie sprawozdania bezpośrednio do repozytorium dokumentów finansowych.

Sprawozdanie finansowe i z działalności spółki za rok 2018 oraz opinia biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu) powinny być sporządzone w postaci elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Sprawozdanie finansowe musi być w formacie xml, a pozostałe dokumenty w formie elektronicznej mogą mieć inną formę elektroniczną niż xml (TXT, DOC, PDF, czy XLS), ale nie może to być skan dokumentów. Postaci elektronicznej nie muszą mieć jedynie uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku bądź pokryciu straty. Można je zeskanować do pdf.

I tutaj pojawia nam się kolejny ważny termin. Bowiem po zatwierdzeniu sprawozdania, czyli po Waszym zwyczajnym zgromadzeniu wspólników w ciągu 15 dni musicie złożyć je wraz z uchwałami do KRS. Jeśli więc rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i zgromadzenie wspólników odbyło się ostatniego dnia, czyli 30 czerwca, dzień ten przypada na 15 lipca 2019 r. Zakładam jednak, że zwołacie zgromadzenie wcześniej i nie będziecie czekać na ostatnią chwilę.

Złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Za rok 2018 dokumenty roczne składacie na nowych zasadach, wobec czego nie musicie już składać sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie dokumenty roczne do KRS, a KRS przekaże je do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.

 **************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki.

wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Wzór sprawozdania zarządu z działalności

Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: