Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia przez zarząd spółki z o.o.

Aneta Kułakowska14 maja 2018Komentarze (0)

Osoby, które pierwsze doświadczenia ze zwoływaniem zgromadzeń wspólników mają przed sobą, mają również mnóstwo wątpliwości i pytań w tym zakresie. Skąd to wiem? Bo dostaje mnóstwo pytań.  Nie jestem w stanie na nie wszystkie odpowiadać. W ramach dzielenia się bezpłatną wiedzą, pojawiają się wpisy na blogu, które przynajmniej w części są odpowiedzią na bolączki moich Czytelników.

O czym dzisiaj?  Sam tytuł wpisu  – Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia przez zarząd spółki  z o.o. – mówi sam za siebie. Kto śledzi wpisy to już wie, że o Obowiązku zarządu zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników i Nieformalnym zwołaniu zgromadzenia wspólników już było. Do tego więc nie będę, przynajmniej na razie, wracać.

 

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia przez zarząd spółki z o.o.

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia przez zarząd spółki  z o.o.

Zarząd spółki z o.o. jest zobligowany do zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. O tym zapewne pamiętacie. Dlatego dzisiaj opowiem o formalnym zwołaniu zwyczajnego zgromadzeniu wspólników.

Zarząd dokonuje zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników wysyłając zaproszenia za pomocą listów poleconych lub przesyłek kurierskich do wszystkich wspólników. Wspólnicy nie muszą potwierdzić ich otrzymania, aby zawiadomienie o zwołaniu zgromadzenia mogło być uznane za prawidłowe. Zawiadomienia są uważane za skuteczne, jeśli zostały nadane prawidłowo i w terminie. Musisz jednak pamiętać, aby ustalić adresy wspólników. Zarząd związany jest adresem wspólnika zamieszczonym w księdze udziałów. O obowiązku prowadzenia księgi udziałów przez zarząd spółki z o.o. już pisałam. Zamieściłam nawet przykładowy wzór księgi udziałów.

Zamiast listu poleconego lub przesyłki kurierskiej, zawiadomienie może być również wysłane mailem, jeśli wspólnik wyraził na to pisemną zgodę oraz podał adres poczty mailowej.

Poza wyżej wskazanymi sposobami zwołania zgromadzenia wspólników, możesz również dokonać zawiadomienia wspólnika o zgromadzeniu poprzez wręczenie mu osobiście zawiadomienia w wymaganym terminie. Zadbaj jedynie o to, aby mieć potwierdzenie, że doszło do wręczenia takiego zawiadomienia.

W jakim terminie zarząd wysyła zawiadomienia o zgromadzeniu wspólników?

Zawiadomienia o zwyczajnym zgromadzeniu wspólników powinno zostać wysłane co najmniej 2 tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Sposób obliczania terminów nie został uregulowany w k.s.h., a więc należy sięgnąć do art. 112 k.c.

Jeżeli zatem zgromadzenie zwoływane jest na 29.05.2018 r. (wtorek), to zawiadomienia powinno zostać wysłane najpóźniej 14.05.2018 r. (poniedziałek). Przy obliczaniu terminu wlicza się dzień wysłania zawiadomienia, a termin dwutygodniowy musi upłynąć w dniu poprzedzającym dzień zaplanowanego zgromadzenia wspólników.

Powyżej wskazany tryb zwołania dotyczy zarówno zwyczajnych, jak i nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników.

 

Czytelniku, liczę że procedura zwoływania zgromadzeń nie wydaje się już taka straszna i tym razem bezproblemowo dasz sobie radę z przygotowaniem zawiadomień i wyliczeniem terminu na ich wysłanie. Gdybyś jednak nie wiedział jak przygotować zawiadomienie, to przykładowy wzór zamieszczę w kolejnym wpisie.

*****

Zapraszam również do moich poprzednich postów:

RODOszaleństwo

RODOwymuszenia

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: