Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Aneta Kułakowska02 kwietnia 20193 komentarze

O obowiązku sporządzenia sprawozdania zarządu z działalności już było. W ostatnim wpisie pojawił się również przykładowy wzór takiego sprawozdania zarządu. A dzisiaj dla odmiany postanowiłam napisać o tym, czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności. Zapewne niektórych z Was to zainteresuje.

Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności

Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Co do zasady spółki z o.o. mają obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności. Od zasady są jednak wyjątki, które wprowadza ustawa o rachunkowości.

Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności? Jeśli tak, to jakie zatem warunki należy spełnić, aby nie sporządzać sprawozdania  z działalności?

Spółka z o.o. powinna mieć status jednostki mikro lub małej, na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.

Zgromadzenie wspólników powinno podjąć uchwałę o skorzystaniu z takiego uproszczenia.

Spółka  z o.o. powinna informacje dotyczące nabycia udziałów własnych przedstawić w informacji dodatkowej lub w informacjach uzupełniających do bilansu.

Art. 49 ust. 4 i 5 ustawy o rachunkowości

4.Jednostka mikro, o której mowa w art. 3 ust. 1a pkt 1 i ust. 1b, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności jednostki zgodnie z ust. 1, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej, a w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 3, jako informacje uzupełniające do bilansu, przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych określone w załączniku nr 4 do ustawy.

5.Jednostka mała, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności zgodnie z ust. 1, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów własnych, o których mowa w ust. 2 pkt 5.

Pamiętajcie o tym, że pomimo możliwości niesporządzania sprawozdania z działalności, k.s.h. nie został odpowiednio dostosowany pod tym względem i nakłada na zgromadzenie wspólników obowiązek rozpatrzenia tego sprawozdania. Dlatego warto w protokole zwyczajnego zgromadzenia zawrzeć informację, że zarząd na podstawie ustawy o rachunkowości  skorzystał z tej możliwości i nie miał obowiązku sporządzenia sprawozdania z działalności. Jest wówczas szansa, że unikniecie wezwania KRS do złożenia sprawozdania z działalności.

Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Każda zarząd spółki musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie kierując się wskazanymi powyżej podpowiedziami. Mam nadzieję, że pomogłam.

*********************************

#autopromocja #produktwłasny

Wzór sprawozdania z działalności możecie kupić w sklepie z ebookami

Wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Wzór sprawozdania zarządu z działalności

Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.

Kto podpisuje dokumenty do KRS

Uchwała o dalszym istnieniu spółki

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Michał 5 sierpnia, 2021 o 13:36

  Dzień dobry,
  Mam pytanie jak rozumieć to, że w informacji dodatkowej należy przedstawić informacje dotyczące nabycia udziałów własnych przez spółkę Czy jeżeli nie doszło do nabycia udziałów własnych i w sprawozdaniu finansowym (w informacji, dodatkowej) jest o tym wzmianka to wtedy możemy skorzystać ze zwolnienia? Spółka której jestem prezesa spełnia też warunek bycia miko jednostką.
  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 5 sierpnia, 2021 o 14:13

  Panie Michale,
  jeśli nie doszło do nabycia udziałów to można skorzystać ze zwolnienia.

  Odpowiedz

  Krystian 13 stycznia, 2023 o 07:07

  Dzień dobry,
  wiem, że wątek jest dość stary, ale mam nadzieję, że pytanie do Pani trafi. Staram się znaleźć informację, czy powinienem złożyć oświadczenie o braku obowiązku składania sprawozdania finansowego za 2022 rok, jeśli to pierwszy rok działalności spółki, który rozpoczął się w listopadzie 22, a kończy w grudniu 23.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: