Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Aneta Kułakowska12 kwietnia 2019Komentarze (1)

O tym co w przypadku dokumentów finansowych sporządzonych przed 1 października 2018 roku pisałam w poście Składanie zaległych sprawozdań finansowych po 1.10.2018 r. Dzisiaj wrócę do aktualnej tematyki – sprawozdania finansowe za rok 2018 składane w 2019 r.

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Sprawozdania finansowe za rok 2018

O tym, że od dnia 1 października 2018 r. sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej w formacie xml chyba nie muszę członkom zarządów spółek z o.o. przypominać. Zapewne większość z Was musiała zmierzyć się z podpisaniem sprawozdania finansowego do dnia 31 marca 2019 r. To samo zresztą dotyczy  sprawozdań zarządu z działalności. Również powinno się je sporządzić w postaci elektronicznej oraz opatrzeć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Jedynie nie ma obowiązku sporządzania w postaci elektronicznej uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz uchwały o podziale zysku bądź pokryciu straty.

Profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis

Powyższe oznacza, że składanie dokumentów sporządzonych po 1 października 2018 r. wymaga od członków zarządu posiadania podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Oczywiście nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o uzyskanie potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP i wciąż wymagany jest Pesel. W przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie jest wymagany Pesel i może go uzyskać obcokrajowiec.

Niestety wciąż jednak przynajmniej jeden członek zarządu spółki lub prokurent muszą posiadać Pesel. Wymóg ten jest związany nie z samym podpisywaniem sprawozdania finansowego, ale ze złożeniem sprawozdania finansowego i pozostałych dokumentów do KRS. Ewentualnie jeśli nie ma członka zarządu czy prokurenta z numerem Pesel lub zwyczajnie nie mają możliwości ich złożenia, to dokumenty roczne może złożyć pełnomocnik. Pojawił się w kwietniu wpis na blogu Prokurenci, radcowie prawni i adwokaci mogą składać sprawozdania finansowe, w którym o tym wspominałam.

Składanie dokumentów finansowych do urzędu skarbowego

Pamiętajcie, że dokumenty roczne złożone na nowe zasadach do Repozytorium Dokumentów Finansowych, nie wymagają już od zarządu spółki oddzielnego składania sprawozdań finansowych do urzędów skarbowych. KRS  przekaże złożone sprawozdania do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.

Oczywiście do tematu składania dokumentów rocznych i podsumowania roku 2018 w spółkach z o.o. będę jeszcze wracać.

*****

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Skutki naruszenia zakazu konkurencji przez członka zarządu

Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Wzór sprawozdania zarządu z działalności

Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.

Przedmiot działalności spółki z o.o.

Kto podpisuje dokumenty do KRS

Uchwała o dalszym istnieniu spółki

Najbardziej aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Igor Kwiecień 12, 2019 o 11:41

Czy w przypadku odrzucenia przez zwyczajne zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego podlega ono obowiązkowi przesłania do KRS?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: