Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Aneta Kułakowska12 kwietnia 2019Komentarze (1)

O tym co w przypadku dokumentów finansowych sporządzonych przed 1 października 2018 roku pisałam w poście Składanie zaległych sprawozdań finansowych po 1.10.2018 r. Dzisiaj wrócę do aktualnej tematyki – sprawozdania finansowe za rok 2018 składane w 2019 r.

Sprawozdania finansowe za rok 2018

Sprawozdania finansowe za rok 2018

O tym, że od dnia 1 października 2018 r. sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej w formacie xml chyba nie muszę członkom zarządów spółek z o.o. przypominać. Zapewne większość z Was musiała zmierzyć się z podpisaniem sprawozdania finansowego do dnia 31 marca 2019 r. To samo zresztą dotyczy  sprawozdań zarządu z działalności. Również powinno się je sporządzić w postaci elektronicznej oraz opatrzeć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Jedynie nie ma obowiązku sporządzania w postaci elektronicznej uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz uchwały o podziale zysku bądź pokryciu straty.

Profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis

Powyższe oznacza, że składanie dokumentów sporządzonych po 1 października 2018 r. wymaga od członków zarządu posiadania podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Oczywiście nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o uzyskanie potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP i wciąż wymagany jest Pesel. W przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie jest wymagany Pesel i może go uzyskać obcokrajowiec.

Niestety wciąż jednak przynajmniej jeden członek zarządu spółki lub prokurent muszą posiadać Pesel. Wymóg ten jest związany nie z samym podpisywaniem sprawozdania finansowego, ale ze złożeniem sprawozdania finansowego i pozostałych dokumentów do KRS. Ewentualnie jeśli nie ma członka zarządu czy prokurenta z numerem Pesel lub zwyczajnie nie mają możliwości ich złożenia, to dokumenty roczne może złożyć pełnomocnik. Pojawił się w kwietniu wpis na blogu Prokurenci, radcowie prawni i adwokaci mogą składać sprawozdania finansowe, w którym o tym wspominałam.

Składanie dokumentów finansowych do urzędu skarbowego

Pamiętajcie, że dokumenty roczne złożone na nowe zasadach do Repozytorium Dokumentów Finansowych, nie wymagają już od zarządu spółki oddzielnego składania sprawozdań finansowych do urzędów skarbowych. KRS  przekaże złożone sprawozdania do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.

Oczywiście do tematu składania dokumentów rocznych i podsumowania roku 2018 w spółkach z o.o. będę jeszcze wracać.

**********************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista sprzedaż udziałów spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:

Skutki naruszenia zakazu konkurencji przez członka zarządu

Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Wzór sprawozdania zarządu z działalności

Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Igor 12 kwietnia, 2019 o 11:41

  Czy w przypadku odrzucenia przez zwyczajne zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego podlega ono obowiązkowi przesłania do KRS?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: