Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Wzór pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników

Aneta Kułakowska28 maja 2020Komentarze (1)

O pełnomocnictwie na zgromadzeniu wspólników pisałam już w kilku wpisach. Poczytać o nim możecie we wpisie Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników czy Członek zarządu jako pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników. Ostatnio ponownie dopytujecie o wzór pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników. Przychylam się do Waszej prośby dzisiejszym wpisem.

Pełnomocnictwo na zgromadzenie wspólników

Zapewne wiecie, że wspólnik ma prawo osobiście brać udział w zgromadzeniu wspólników. Jeśli ani ustawa ani umowa spółki nie ograniczają tej możliwości, może również wykonać to prawo za pośrednictwem pełnomocnika. Musicie jednak pamiętać o sporządzeniu takiego pełnomocnictwa w formie pisemnej. Nawet jeśli protokół będzie sporządzany przez notariusza to jeśli chodzi o to pełnomocnictwo to wystarczy zwykła forma pisemna. Nie ma wówczas wymogu sporządzania go w formie notarialnej.

Jeśli zatem wspólnik nie może wziąć udziału w zgromadzeniu może sporządzić pisemnie pełnomocnictwo upoważniając do udziału i głosowania pełnomocnika. Pełnomocnik pojawiając się na zgromadzeniu przedstawia pelnomocnictwo w oryginale i podpisuje się na liście obecności w imieniu wspólnika. Bierze również udział w głosowaniu, chyba że pełnomocnictwo upoważnia wyłącznie do udziału bez oddawania głosów. Do księgi protokołów dołącza się wyłącznie kopię pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwem możecie upoważnić pełnomocnika do udziału w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywania na nim prawa głosu. Możecie też upoważnić go do samego udziału bez wykonywania prawa głosu. Zwykle jednak pełnomocnictwo obejmuje uczestniczenie i głosowanie na zgromadzeniu przez pełnomocnika.

Przyjmuje się, że pełnomocnictwo może być szczegółowe i upoważniać do zastępstwa na konkretnym zgromadzeniu wspólników i wykonywania prawa głosu. Może być też ogólne i upoważniać do zastępowania wspólnika na wszystkich zgromadzeniach wspólników.

Wzór pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór pełnomocnictwa szczegółowego na konkretne zwyczajne zgromadzenie wspólników. Wystarczy, że je uzupełnicie, wydrukujecie i podpiszecie.

Warszawa, dnia ………….

Pełnomocnictwo na Zgromadzenie Wspólników

Ja niżej podpisana ………………  – Wspólnik spółki pod firmą ……….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (KRS …..) niniejszym upoważniam Panią ……………………… zamieszkałą pod adresem: ………………, legitymującą się dowodem osobistym ……………. do uczestnictwa w moim imieniu i do wykonywania w moim imieniu prawa głosu ze wszystkich posiadanych przeze mnie udziałów na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników spółki pod firmą  ……….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w dniu ………. 2020 roku.

****************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Dzień dywidendy w spółce z o.o.

Posiedzenia zarządu po zmianie przepisów

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019 

Koronawirus a termin złożenia wniosku o upadłość

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Izabela 25 lipca, 2023 o 12:00

  Mam pytanie odnośnie reprezentowania wspólnika na zgromadzeniu wspólników. Takim pełnomocnikiem nie może być członek zarządu lub pracownik spółki, a co w przypadku prawnika reprezentującego spółkę? Czy może on być pełnomocnikiem wspólnika? Czy może jednocześnie reprezentować prezesa (nie będącego wspólnikiem) i jednego ze wspólników? Wydaje się to być nieprawidłowe, ale nie mam pewności.

  Izabela Makałowska

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: