Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Aneta Kułakowska22 maja 2019Komentarze (0)

Co do zasady to wspólnik osobiście bierze udział w zgromadzeniu wspólników. Jednak zdarzają się sytuacje, że wspólnik osobiście nie może w nim uczestniczyć. Pytacie więc: czy wspólnika może reprezentować pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników?

Otóż, jeśli k.s.h. lub umowa spółki nie zawierają ograniczeń to wspólnicy mogą uczestniczyć w zgromadzeniu wspólników i wykonywać prawo głosu przez pełnomocników.

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Pełnomocnikiem na zgromadzeniu wspólników może inny wspólnik, jak i osoba trzecia. Pełnomocnikiem nie może być jednak członek zarządu i pracownik spółki. Oczywiście umowa spółki może wprowadzić inne zapisy dotyczące zastępowania wspólnika przez pełnomocnika na zgromadzeniu. Może nawet całkowicie wyłączyć możliwość zastępowania przez pełnomocnika na zgromadzeniu.

Rodzaj pełnomocnictwa na zgromadzenie

Co do samego pełnomocnictwa to może ono upoważniać do uczestnictwa w konkretnym zgromadzeniu wspólników. Nie ma również przeciwwskazań, aby było ogólne i upoważniało do udziału we wszystkich zgromadzeniach wspólników. Ponadto pełnomocnictwo może upoważniać do udziału jedynie w zgromadzeniu wspólników. A także może umocowywać zarówno do udziału i wykonywania prawa głosu w imieniu wspólnika na zgromadzeniu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby jeden pełnomocnik reprezentował na zgromadzeniu kilku wspólników.

Forma pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności. Dotyczy to również zgromadzeń  wspólników protokołowanych przez notariusza. Pamiętajcie, że pełnomocnictwo załączacie do protokołu zgromadzenia wspólników. Zgodnie z aktualnym brzmieniem znowelizowanego art. 243 §3 k.s.h., pełnomocnik wspólnika nie będzie musiał dołączać oryginału pełnomocnictwa do księgi protokołów zgromadzeń wspólników, a jedynie jego kopię.

*****************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Zwrot wniosku KRS

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: