U zdecydowanej większości z Was rok bilansowy pokrywa się z kalendarzowym, tak więc mogę uznać, że sprawozdania finansowe za 2018 rok już sporządziliście i uporaliście się również z ich podpisaniem w terminie. Przed Wami sporządzenie sprawozdania z działalności oraz zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. O sporządzeniu sprawozdania z działalności możecie poczytać choćby w ostatnim wpisie, a o zwyczajnym zgromadzeniu wspólników tutaj. Dzisiaj jedynie chciałabym zasygnalizować o zmianach w kręgu osób uprawnionych do złożenia sprawozdania finansowego w imieniu spółki z o.o., o czym jeszcze rok temu mogliśmy tylko pomarzyć. Otóż prokurenci, radcowie prawni i adwokaci mogą składać sprawozdania finansowe.
Prokurenci, radcowie prawni i adwokaci mogą składać sprawozdania finansowe
Zmiany wprowadzone w ustawie o KRS umożliwiają aktualnie złożenie sprawozdania finansowego przez prokurenta, radcę prawnego i adwokata, a także prawnika zagranicznego i zarządcę w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Art. 19e ust. 2 i 3a ustawy o KRS
2.Zgłoszenie opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym co najmniej jedna osoba fizyczna, której numer PESEL jest ujawniony w Rejestrze, wpisana jako uprawniona samodzielnie lub łącznie z innymi osobami do reprezentowania podmiotu, prokurent, syndyk, zarządca w postępowaniu restrukturyzacyjnym albo likwidator.
3a. Zgłoszenia może także dokonać adwokat, radca prawny lub prawnik zagraniczny, których dane Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych udostępniła sądom i Ministrowi Sprawiedliwości za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 58a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2018 r. poz. 1184, 1467, 1669 i 2193) i art. 601 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2018 r. poza. 2115 i 2193), o ile w systemie tym ujawniony jest ich numer PESEL i są oni umocowani do dokonania zgłoszenia. W takim przypadku adwokat, radca prawny lub prawnik zagraniczny powołuje się na udzielone mu pełnomocnictwo oraz podpisuje zgłoszenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Profesjonalni pełnomocnicy
Powyższe oznacza, że sprawozdanie finansowe za 2018 rok wraz z pozostała dokumentacją mogą złożyć bezpłatnie do repozytorium także inne osoby, nie tylko członkowie zarządu. Jednak również i te osoby objęte są wymogiem posiadania PESEL. W przypadku radcy prawnego, adwokata i prawnika zagranicznego, warunkiem dodatkowym ujawnienie PESEL w systemie informatycznym prowadzonym przez NRA i KRRP. Ponadto muszą posiadać pełnomocnictwo do dokonania takiego zgłoszenia w KRS. Wówczas będą mogli podpisać dokumenty do KRS kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym bądź osobistym. Do 31.03.2019 r. profesjonalni pełnomocnicy składali sprawozdania do KRS jedynie poprzez system teleinformatyczny S24.
Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów. W najbliższym czasie będę publikować posty, które ułatwią Wam uporanie się z dopełnieniem formalności związanych z podsumowaniem 2018 roku. Przede wszystkim ze zwołaniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników oraz ze złożeniem sprawozdania.
*************************************************
#autopromocja #produktwłasny
Jeśli poszukujecie wzoru protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami to zapraszam Was do sklepu z ebookami.
Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:
Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?
Wzór sprawozdania zarządu z działalności
Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.
Przedmiot działalności spółki z o.o.
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }