Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Składanie sprawozdań finansowych do 30.09.2018 r.

Aneta Kułakowska24 września 2018Komentarze (0)

Wkrótce trochę zmian w przepisach, dlatego też musiał pojawić się wpis Składanie sprawozdań finansowych do 30.09.2018 r. O składaniu sprawozdań finansowych pisałam tutaj i tutaj. Z doświadczenia wiem, że jednak zdarzają się spółki, które z różnych powodów nie składają sprawozdań na czas, a także takie które nie kończą roku obrotowego 31 grudnia.

Składanie sprawozdań finansowych do 30.09.2018 r.

Składanie sprawozdań finansowych do 30.09.2018 r.

Pewnie pamiętacie, że zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. W większości spółek z o.o. zwyczajne zgromadzenie odbywa się do 30 czerwca. Reszta o nim zapomina, a inne jeszcze spółki kończą rok obrotowy w innym  terminie, więc 30 czerwca nie jest datą graniczną.

Bez względu na to kiedy upływa termin zwyczajnego zgromadzenia, zarząd spółki z o.o. powinien pamiętać o złożeniu sprawozdania finansowego do KRS. Zarząd spółki jest zobowiązany do złożenia w KRS rocznego sprawozdania finansowego w ciągu 15 dni od dnia jego zatwierdzenia.

Złożenie sprawozdania finansowego od 15.03.2018 r.

Zapewne słyszeliście o zmianach w składaniu sprawozdań finansowych do KRS. Zmiany weszły w życie 15 marca br. i narobiły trochę zamieszania podczas składania sprawozdań do KRS. Od 15 marca 2018 r. bowiem sprawozdanie finansowe można przesyłać do KRS wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. System ten umożliwia bezpłatne zgłoszenie sprawozdania bezpośrednio do repozytorium dokumentów finansowych. W okresie przejściowym do dnia 30 września 2018 r. sprawozdania finansowe wraz z innymi dokumentami można przesyłać w formie skanu. Aby skorzystać z tej możliwości, należy sporządzić dokumenty tradycyjnie, podpisać, a następnie zeskanować. Tak stworzony dokument należy podpisać bezpiecznym podpisem kwalifikowanym, osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez osobę uprawnioną do reprezentowania.

Złożenie sprawozdania finansowego od 01.10.2018 r.

Na początku października wchodzą w życie kolejne przepisy ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Od 1 października konieczne będzie sporządzenie sprawozdań finansowych jedynie w postaci elektronicznej. Niestety przygotowane tradycyjnie w formie papierowej sprawozdania finansowe nie będą spełniały warunków wywiązania się spółek z o.o. z obowiązku sprawozdawczego. Od tego dnia do KRS możecie przekazywać sprawozdania finansowe w wersji elektronicznej. Podpisane  wyłącznie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, osobistym lub zaufanym profilem ePUAP. Poza tym zniknie obowiązek przesyłania sprawozdań do urzędów skarbowych. Po złożeniu sprawozdania do KRS, KRS przekaże sprawozdanie elektronicznie do urzędu skarbowego.

Zatem, jeśli z jakiegoś powodu zwlekaliście ze złożeniem sprawozdania za 2017 lub lata poprzednie, czas to nadrobić w ciągu kilku najbliższych dni. Powodzenia!

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami  Znajdziecie tam również wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki.

wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

Zachęcam do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Rezygnacja członka zarządu w przypadku jednoosobowego zarządu

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: