Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Papier firmowy w spółce z o.o.

Aneta Kułakowska20 września 20185 komentarzy

Jakiś czas temu Czytelniczka mojego bloga Pani Katarzyna napisała do mnie, że zamierza zamówić papier firmowy w spółce z o.o. i chciałaby wiedzieć czy są prawne wymagania co do jego treści.

Otóż, jeśli ktoś liczy, że w przepisach k.s.h. znajdzie artykuł poświęcony wymaganiom co do treści papieru firmowego w spółce z o.o. to będzie zawiedziony. Już kiedyś pisałam o obowiązku informacyjnym ciążącym na członkach zarządu spółki z o.o. w zakresie informacji dotyczącej spółki i właśnie z tym możemy powiązać ewentualną treść papieru firmowego.

Papier firmowy w spółce z o.o.

Papier firmowy w spółce z o.o.

W myśl art. 206 §1 k.s.h. na członkach zarządu ciąży obowiązek zapewnienia, aby treść wszelkich oficjalnych pism spółki zawierała pewne minimum informacji. Czyli przynajmniej: firmę spółki, siedzibę i adres spółki, oznaczenie sądu i numer KRS, NIP oraz wysokość kapitału zakładowego. I jeśli już zamawiacie papier firmowy to właśnie teraz jest dobra okazja, aby wymagane dane spółki na nim umieścić. Zresztą jak zwrócicie uwagę na oficjalne pisma spółek to przekonacie się, że spora część stosuje się do tych wymogów informacyjnych.

Jak na papierze firmowym rozmieszczone zostaną wymagane informacje o spółce, zależy od samych spółek. Istotne, aby informacje w ogóle się na dokumencie znalazły. Dopuszczalne jest więc zapisanie ich na dole papieru co chyba zdarza się najczęściej, a także z boku czy na górze. Nie ma to znaczenia.

Pamiętajcie o tym, że w przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego wynikającego z k.s.h. sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę na członków zarządu spółki z o.o. Chociaż osobiście przez kilkanaście lat pracy nie spotkałam się z takim przypadkiem.

*****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie uchwał, wzorów czy checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami.

Wzór wniosku do KRS o sprostowanie

Zachęcam do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Rezygnacja członka zarządu w przypadku jednoosobowego zarządu

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Maciej 20 września, 2018 o 09:01

  A jak wygląda sprawa z obowiązkiem informacyjnym na stronach www? Moim zdaniem nie jest to obowiązek, ale strona spółki bez takich podstawowych informacji jest moim zdaniem niedopracowana.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 20 września, 2018 o 13:34

  Panie Macieju,
  Ma Pan oczywiście rację. Art. 206 par. 1 ksh mówi nie tylko o pismach i zamówieniach handlowych spółki, a także o informacjach zamieszczanych na stronach internetowych. Jak najbardziej obowiązek ten dotyczy stron internetowych spółek.

  Odpowiedz

  Maciej 20 września, 2018 o 14:15

  Bardzo dziękuję, że mi Pani przypomniała art. 206. Akurat mam pod ręką Kodeks Spółek Handlowych tom. 2 pod redakcją Andrzeja Kidyba i jeszcze tam doczytam. A jest tam kilka stron na ten temat.

  Odpowiedz

  Malwina 4 sierpnia, 2020 o 09:50

  Bardzo dziękuję za pomocny artykuł a jeśli chodzi o spółkę komandytową, czy na papierze firmowym również powinniśmy umieścić wysokość kapitału zakładowego?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 4 sierpnia, 2020 o 11:36

  Pani Malwino,
  blog dotyczy spółki z o.o.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: