Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Papier firmowy w spółce z o.o.

Aneta Kułakowska20 września 20185 komentarzy

Jakiś czas temu pewna sympatyczna Czytelniczka mojego bloga Pani Katarzyna napisała do mnie, że zamierza zamówić papier firmowy w spółce z o.o. i chciałaby wiedzieć czy są prawne wymagania co do jego treści.

Otóż, jeśli ktoś liczy, że w przepisach k.s.h. znajdzie artykuł poświęcony wymaganiom co do treści papieru firmowego w spółce z o.o. to będzie zawiedziony. Już kiedyś pisałam o obowiązku informacyjnym ciążącym na członkach zarządu spółki z o.o. w zakresie informacji dotyczącej spółki i właśnie z tym możemy powiązać ewentualną treść papieru firmowego.

 

 

Papier firmowy w spółce z o.o.

Papier firmowy w spółce z o.o.

W myśl art. 206 §1 k.s.h. na członkach zarządu ciąży obowiązek zapewnienia, aby treść wszelkich oficjalnych pism spółki zawierała pewne minimum informacji. Czyli przynajmniej: firmę spółki, siedzibę i adres spółki, oznaczenie sądu i numer KRS, NIP oraz wysokość kapitału zakładowego. I jeśli już zamawiacie papier firmowy to właśnie teraz jest dobra okazja, aby wymagane dane spółki na nim umieścić. Zresztą jak zwrócicie uwagę na oficjalne pisma spółek to przekonacie się, że spora część stosuje się do tych wymogów informacyjnych.

Jak na papierze firmowym rozmieszczone zostaną wymagane informacje o spółce, zależy od samych spółek. Istotne, aby informacje w ogóle się na dokumencie znalazły. Dopuszczalne jest więc zapisanie ich na dole papieru co chyba zdarza się najczęściej, a także z boku czy na górze. Nie ma to znaczenia.

Pamiętajcie o tym, że w przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego wynikającego z k.s.h. sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę na członków zarządu spółki z o.o. Chociaż osobiście przez kilkanaście lat pracy nie spotkałam się z takim przypadkiem.

 

 

 

*******

Zachęcam do zapoznania się z poprzednimi wpisami:

Rezygnacja członka zarządu w przypadku jednoosobowego zarządu

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Umowa między członkiem zarządu a spółką 

Wynagrodzenie Członka Zarządu na podstawie uchwały

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej 20 września, 2018 o 09:01

A jak wygląda sprawa z obowiązkiem informacyjnym na stronach www? Moim zdaniem nie jest to obowiązek, ale strona spółki bez takich podstawowych informacji jest moim zdaniem niedopracowana.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 20 września, 2018 o 13:34

Panie Macieju,
Ma Pan oczywiście rację. Art. 206 par. 1 ksh mówi nie tylko o pismach i zamówieniach handlowych spółki, a także o informacjach zamieszczanych na stronach internetowych. Jak najbardziej obowiązek ten dotyczy stron internetowych spółek.

Odpowiedz

Maciej 20 września, 2018 o 14:15

Bardzo dziękuję, że mi Pani przypomniała art. 206. Akurat mam pod ręką Kodeks Spółek Handlowych tom. 2 pod redakcją Andrzeja Kidyba i jeszcze tam doczytam. A jest tam kilka stron na ten temat.

Odpowiedz

Malwina 4 sierpnia, 2020 o 09:50

Bardzo dziękuję za pomocny artykuł a jeśli chodzi o spółkę komandytową, czy na papierze firmowym również powinniśmy umieścić wysokość kapitału zakładowego?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 4 sierpnia, 2020 o 11:36

Pani Malwino,
blog dotyczy spółki z o.o.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: