Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zawieszenie członka zarządu

Aneta Kułakowska03 października 20186 komentarzy

Dzisiaj planowałam zamieszczenie innego wpisu. Jednego z tych, które czekają od tygodni na ostateczną obróbkę i publikację, jednak poruszony na spotkaniu z Klientem temat zaowocował postem o zawieszeniu członka zarządu.

W swojej wieloletniej praktyce zawodowej rzadko miałam do czynienia z instytucją zawieszenia członka zarządu. Nie jest ona popularna i mam wrażenie, że niewiele osób o niej wie i dlatego z niej nie korzysta.

Zawieszenie członka zarządu

Zawieszenie członka zarządu

Zawieszenie członka zarządu jest takim nadzwyczajnym środkiem stosowanym kiedy brak jest wystarczających podstaw do odwołania członka zarządu. Jak również wtedy kiedy dalsze wykonywanie funkcji członka zarządu mogłoby negatywnie wpływać na działalność spółki. Zawieszenie członka zarządu oznacza zawieszenie uprawnień do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania, ale nie oznacza jego odwołania z funkcji.

Uchwała o zawieszeniu członka zarządu

W przypadku zawieszenia członka zarządu będzie podobnie jak z jego odwołaniem. Członek zarządu może zostać zawieszony uchwałą zgromadzenia wspólników. Warunkiem do skorzystania z takiej możliwości są odpowiednie zapisy w umowie spółki. Warto, aby w umowie spółki wskazać, kiedy zgromadzenie ma możliwość zawieszenia. Zatem jeśli brak zapisów o zawieszeniu to nie powinno dochodzić do zawieszenia członka zarządu. Choć w tej kwestii są różne stanowiska.

Umową spółki można też takie uprawnienie przyznać radzie nadzorczej, jeśli oczywiście została ona w spółce powołana. Jednak w tej sytuacji rada nadzorcza musi mieć ważny powód, aby podjąć uchwałę o zawieszenia członka zarządu. Do ważnych powodów zawieszenia członka zarządu można zaliczyć np. złamanie zakazu konkurencji, prowadzenie działalności naruszającej interesy spółki, nielojalne działanie wobec spółki, naruszenie podstawowych obowiązków, uchylenie się od czynności reprezentacyjnych, ignorowanie posiedzeń zarządu, brak współdziałania z innymi członkami zarządu, długotrwała choroba  itd.

Okres zawieszenia

Okres zawieszenia członka zarządu jest uzależniony od decyzji zgromadzenia wspólników lub rady nadzorczej. K.s.h. nie reguluje okresu zawieszenia, więc mogłoby się zdawać, iż może trwać w nieskończoność. Jednak jest to rozwiązanie tymczasowe, więc powinno być zamknięte w pewnym odcinku czasowym. Okres zawieszenia może zostać określony w samej uchwale o zawieszeniu. W uchwale można również zrezygnować ze wskazywania okresu zawieszeniu i określić, że okres zawieszenia będzie trwał do czasu podjęcia uchwały o jego zakończeniu.

Zawieszenie członka zarządu a KRS

Czy fakt zawieszenia członka zarządu podlega ujawnieniu w KRS?

Fakt zawieszenia członka zarządu należy zgłosić do KRS w terminie 7 dni od dnia zawieszenia. Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku o wpis zmian.

Od dnia 1 lipca 2021 r. nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej do KRS. Dotyczy to również załączników do wniosku, w tym gotowych wzorów formularzy. Zatem aktualnie możecie złożyć wniosek do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze.

Wniosek podlega opłacie w kwocie 350 zł. Wpis zawieszenia jest widoczny na odpisie z KRS. W przypadku „odwieszenia” członka zarządu obowiązuje ta sama procedura zgłoszenia wpisu zmiany do KRS.

Zawieszenie członka zarządu w czynnościach ma na celu tymczasowe uniemożliwienie pełnienia mu funkcji w zakresie prowadzenia spraw i reprezentacji. W wyniku zawieszenia członek zarządu nie traci swojego statusu członka zarządu.

Czy zawieszenie członka zarządu jest dobrym rozwiązaniem?

Powiedziałabym, że to zależy od sytuacji. Czasami jest to jedyne wyjście kiedy do spółki docierają różne, niekoniecznie dobre informacje dotyczące działalności prowadzonej przez członka zarządu, które wskazują na łamanie zakazu konkurencji i działanie na szkodę spółki. A czasami też zawieszenie jest jedynie próbą obejścia przepisów w przypadku kiedy nie ma wystarczającej większości do odwołania członka zarządu. Jednak przed podjęciem decyzji o zawieszeniu członka zarządu warto upewnić się, czy nie spowoduje to utrudnienia lub uniemożliwi pracę zarządu.

*************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zmianę adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zmiana adresu spółki z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Papier firmowy w spółce z o.o.

Rezygnacja członka zarządu w przypadku jednoosobowego zarządu

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Maciej 10 grudnia, 2018 o 20:38

  Szanowna Pani;
  Bardzo ciekawy temat ;dodatkowo proszę o ocenę takiej sytuacji gdy z wnioskiem o zawieszenie na okres od 15-03 do 30-11-2018 do ZZW występuje Członek Zarządu jednoosobowego- Prezes Zarządy ze względu na stan zdrowia i ZZW wniosek przyjmuje oraz podejmuje stosowną uchwałę
  Pozdrawiam
  Maciej Czyżewski

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 grudnia, 2018 o 18:14

  Panie Macieju,
  nie napisał Pan jednak pod jakim kątem miałabym dokonać oceny sytuacji.

  Odpowiedz

  Radek 24 lipca, 2019 o 16:44

  Szanowna Pani,

  czy zawieszony członek zarządu ma obowiązek podpisać sprawozdanie finansowe?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 1 sierpnia, 2019 o 06:57

  Panie Radku,
  w trakcie zawieszenia członek zarządu nie pełni tej funkcji i jednocześnie związanych z nią obowiązków.

  Odpowiedz

  Beata 1 grudnia, 2020 o 17:30

  Bardzo dobrze się czyta. Można zapytać jaka jest podstawa prawna twierdzenia, że zgromadzenie wspólników spółki zoo może zawiesić zarząd?

  Odpowiedz

  Tomasz 29 marca, 2022 o 21:37

  Dzień dobry,
  temat bardzo interesujący, faktycznie instytucja zawieszenia nie jest często stosowana. Czy w związku z tym, uważa Pani mecenas, ze w miejsce zawieszonego prezesa zarządu można powołać p.o. Prezesa? Jeśli tak czy może być to osoba spoza rady nadzorczej (zakładając, ze rn jest w spółce)?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: