Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń

Aneta Kułakowska24 października 201817 komentarzy

Mam wrażenie, że w ostatnich miesiącach oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń czy w ogóle temat dotyczący adresu członka zarządu, bije rekordy popularności. Przy okazji również przyczynia się do Waszych wątpliwości. Na blogu pojawiły się wpisy o adresie członka zarządu, mi.in. wpis Adres członka zarządu spółki z o.o. w KRS po zmianie przepisów.

Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń

Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń

W dniu 15 marca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. W związku z nowelizacją, członkowie zarządu spółki z o.o. są zobowiązani do poinformowania KRS o swoim adresie do doręczeń. Jeśli adres do doręczeń członków zarządu znajduje się poza Unią Europejską, wówczas wskazać należy pełnomocnika do doręczeń na terytorium Polski. W przypadku zmiany adresu do doręczeń członek zarządu zobowiązany do jego aktualizacji w KRS. Aktualizacja adresu do doręczeń nie wymaga jednak dokonywania opłaty sądowej.

Informację o adresie do doręczeń należy złożyć przy pierwszym wniosku składanym do KRS, jednak nie później jednak niż w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian ustawy, czyli do dnia 15 września 2019 r.

Oświadczenie członka zarządu czy lista członków zarządu?

W art. 34 Ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o KRS oraz niektórych innych ustaw można przeczytać:

Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mają obowiązek złożyć do akt rejestrowych aktualne oświadczenia, o których mowa w art 19a ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w zakresie obejmującym adresy do doręczeń, przy pierwszym wniosku składanym do sądu rejestrowego, nie później jednak niż w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, chyba że informacja o adresie do doręczeń znajduje się w aktach rejestrowych.

Przywołany art. 19a ust. 5 ustawy o KRS  zobowiązuje do załączenia do wniosku o wpis oświadczeń osób członków w sprawie ich adresów do doręczeń. Z kolei w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej podkreślano, iż istotne jest osobiste podpisanie oświadczeń przez wskazane osoby, gdyż to one będą ponosiły ewentualne negatywne konsekwencje związane z zaniedbaniem tego obowiązku.

Pytacie mnie:

Czy w takim razie mam złożyć do KRS oświadczenie czy listę członków zarządu? Jak nazwać dokument z adresem do doręczeń członka zarządu, aby uniknąć braków formalnych?

Moje zdanie jest takie, że bez względu na to jaką nazwę będzie miał dokument, to jeśli jest na nim adres do doręczeń członka zarządu i na dokumencie widnieje jego podpis to jest to prawidłowe.

Pomimo kilkumiesięcznego już funkcjonowania nowych przepisów, mam wrażenie że nie została wypracowana jakaś stała praktyka. KRS przyjmuje zarówno oświadczenie członka zarządu przez niego podpisane o adresie do doręczeń, co wydaje się najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Przyjmuje też listę członków zarządu z adresami do doręczeń podpisaną zarówno przez cały zarząd, jak i zarząd zgodnie z reprezentacją. Zakładam, że niektóre sądy wychodzą z założenia, że ważne, iż taki adres do doręczeń w ogóle został zgłoszony.

Wzór oświadczenia o adresie do doręczeń

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór oświadczenia członka zarządu o adresie do doręczeń.

Warszawa, dnia ……………

Oświadczenie o adresie do doręczeń

Ja niżej podpisany Jan Nowak – Prezes Zarządu Spółki pod firmą ABCD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie oświadczam, że aktualnie moim adresem do doręczeń jest: 00-000 Warszawa, ul. …………….

 

………………………………

Jan Nowak

Należy liczyć, że KRS wypracuje jednolitą praktykę w tym zakresie, co ułatwi nie tylko składanie dokumentów, a jednocześnie przyspieszy dokonanie wpisu.

****************************************************

Jeśli poszukujecie wzoru protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami to zapraszam Was do sklepu z ebookami.

Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania

Zachęcam również do zapoznania się ze starszymi wpisami:

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki?

Papier firmowy w spółce z o.o.

Zawieszenie członka zarządu

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Zmiana zarządu a wpis w KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Lucjan 14 listopada, 2018 o 11:34

    Otrzymałem zarządzenie z KRS wzywające do uzupełnienia braków poprzez nie tylko wskazanie adresów członków zarządu, ale i wspólników (!). Przeszukałem Internet, a tam wszędzie mowa o aktualizacji adresu członków zarządu…

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 14 listopada, 2018 o 12:29

    Panie Lucjanie,
    jeśli wspólnicy powołują w Pana spółce członków zarządu to również lista wspólników uprawnionych do powołania zarządu powinna być złożona w krs.
    Zapraszam do zapoznania się z wpisem na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/adresy-osob-uprawnionych-do-powolania-zarzadu/

    Odpowiedz

    Lucjan 14 listopada, 2018 o 20:19

    Dziękuję za odpowiedź.
    W naszej spółce członków zarządu powołuje Zgromadzenie Wspólników, czyli jak rozumiem mam wskazać Sądowi adresy wszystkich wspólników? Czy w przypadku wspólnika – osoby prawnej wystarczy, że Zarząd wymieni z imienia i nazwiska osobę fizyczną przedstawiciela tej spółki czy winno się dołączać jakiś dokument to potwierdzający? (jest to spółka zagraniczna, do której danych rejestrowych dostęp jest nieco utrudniony).

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 17 listopada, 2018 o 13:36

    Panie Lucjanie,
    wystarczą dane i adres do doręczeń osoby reprezentującej spółkę – wspólnika upoważnionego do powołania zarządu.

    Odpowiedz

    Ola 1 lutego, 2019 o 10:36

    witam, czy możemy podawać adres siedziby spółki jako adres do doręczeń? czy członek zarządu który przebywa poza Polską (nie jest Polakiem), również może podać adres siedziby spółki zoo?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 4 lutego, 2019 o 06:40

    Pani Olu,
    należy podać adres, pod którym zostanie odebrana korespondencja, tak więc może to być również adres spółki.

    Odpowiedz

    Małgorzata 15 kwietnia, 2019 o 16:46

    Czy lista wspólników uprawnionych do powołania zarządu, która powinna być złożona w KRS, musi być podpisana przez wspólników, czy może to zrobić osoba reprezentująca spółkę, czyli zarząd? I czy, jeśli muszą to być wszyscy wspólnicy, to czy zamiast jednego wspolnika może podpisać taką listę pełnomocnik wspolnika powołany przez niego do reprezentowania przy notariuszu.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 15 kwietnia, 2019 o 17:06

    Pani Małgorzato,
    zachęcam do zapoznania się z wpisem na blogu: https://zarzadwspolcezoo.pl/lista-osob-uprawnionych-do-powolania-zarzadu/

    Odpowiedz

    Adam 9 sierpnia, 2019 o 15:35

    Dziękuje za wpis, czy złożenie informacji o adresie do korespondencji wszystkich członków wymaga opłaty? Oraz jaka to jest nazwa wniosku w s24, nie widzę tam takiego wniosku a nie ma inne.

    Odpowiedz

    Karol 9 września, 2019 o 08:23

    Witam, po zapoznaniu się z wpisem mam tylko dwa pytania. W spółce po wejściu w życie zmian nie były składane żadne wnioski więc przed 15 września musimy złożyć stosowne informacje o adresach zarządu oraz wspólników.
    1) czy jeżeli w spółce jest dwóch wspólników i 1 posiada 99 % udziałów natomiast drugi 1% więc nie jest ujawniany w KRS to czy w zakresie tego mniejszościowego wspólnika też należy podawać informację o adresie ?
    2) czy taki pierwszy wniosek dotyczący tylko wskazania adresów do doręczeń podlega opłacie ? Powyżej była informacją, że aktualizacja adresu jest bezpłatna ale czy pierwsza informacja też ?

    Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 12 października, 2019 o 09:09

    Panie Karolu,
    bez względu na ilośc udziałów, jesli wspólnik jest uprawniony do powołania zarządu to jego adres do doręczeń należy złożyć do KRS. Wskazanie jedynie adresów do doręczeń, bez dokonywania wpisu zmian w KRS, nie podlega opłacie.

    Odpowiedz

    Stan 12 września, 2019 o 20:51

    Witam,

    czy dobrze zrozumiałem, jeśli adres jest podany w umowie spółki S24 i nie zmienił sie od momentu rejestracji i nie zmienił się sklad zarządu to nie mamy obowiązku składać ww. oświadczenia?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 12 października, 2019 o 09:07

    Jesli było składane oświadczenie o adresie do doręczeń podczas rejestracji i adres się nie zmienił to nie trzeba ponownie składać oświadczenia. Ale jeśli adres wynika jedynie z samej umowy spółki to należy oddzielnie złożyć to oświadczenie.

    Odpowiedz

    Łukasz 22 stycznia, 2020 o 12:03

    Jaka jest sankcja za nie złożenie wykazu adresów zarządu i osób uprawnionych do powoływania zarządu? Jaki jest najbardziej pesymistyczny scenariusz?

    Odpowiedz

    Marek 23 stycznia, 2020 o 12:21

    Dostaliśmy ponaglenie uzupełnienia i dostarczenia oświadczeń adresów członków zarządu – 7 dni od daty doręczenia. Należy przesłać oświadczenia wraz z wnioskiem o dodanie do akt. Kara – 1000 zł dla każdego członka zarządu.

    Odpowiedz

    Ania 30 marca, 2020 o 09:39

    Dostałam zarządzenie o obowiązku przedłożenia informacji o adresie zamieszkania nowego członka zarządu w terminie 7 dni. Kto musi podpisać dane oświadczenie oraz co jeśli adres zamieszkania jest poza terytorium RP ( adres do doręczeń na terytorium RP został wskazany )?
    Dziękuję.

    Odpowiedz

    Damian 3 czerwca, 2020 o 23:14

    Absurd jakich wiele w tym kraju. Po co składa się sprawozdania co roku jeśli mamy dostarczać kolejne informacje już dostępne w aktach. Urzędnicy lubią sobie wynajdować pracę, nikomu do niczego nie potrzebną.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: