Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki?

Aneta Kułakowska09 października 20182 komentarze

Kolejny wpis zainspirowany pytaniami Czytelników bloga.

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki?

Na tak postawione pytanie mogę udzielić odpowiedzi twierdzącej, mimo że samo zagadnienie jest niejednoznaczne i wywołuje spory.

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki?

W przypadku reprezentacji łącznej członków zarządu w spółce z o.o. w praktyce budzi wątpliwości możliwość udzielenia pełnomocnictwa jednemu z członków zarządu. Osobiście uważam, że członek zarządu uprawniony do reprezentowania spółki z o.o. łącznie z drugim członkiem zarządu, może być także ustanowiony pełnomocnikiem spółki.

Po pierwsze ani k.s.h, ani k.c. nie zakazują wprost ustanawiania członków zarządu pełnomocnikami spółki. Moim zdaniem nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań, aby jeden członek zarządu występował w roli pełnomocnika. Na przykład w przypadku reprezentacji łącznej przez dwóch członków zarządu, spółkę może reprezentować jeden z członków zarządu na podstawie pełnomocnictwa. Nie zgadzam się również z zarzutem podnoszonym przez część doktryny, iż udzielenie w ten sposób pełnomocnictwa członkowi zarządu prowadzi do obejścia prawa w zakresie reprezentacji łącznej.

Skoro dopuszczalne jest udzielenie pełnomocnictwa osobie trzeciej, w tym również pełnomocnictwa ogólnego, brak podstaw do dyskryminowania członków zarządu. Dla spółki bezpieczniejsze jest, jeżeli pełnomocnikiem jest członek zarządu, ponieważ zwyczajnie zna spółkę i jako członek zarządu jest osobą zaufaną. Nie będę wdawać się teraz w szczegółową analizę przepisów, bo nie sądzę, aby moich Czytelników naprawdę takie szczegóły interesowały.

Dodatkowo za umożliwieniem udzielania pełnomocnictwa członkowi zarządu przemawiają bieżące potrzeby spółki. Zdarzyć się przecież może, że reprezentacja łączna w danym momencie jest niemożliwa i pełnomocnictwo jest jedynym wyjściem. W praktyce funkcjonowania spółek z o.o. współdziałanie dwóch członków zarządu jest w niektórych sytuacjach niemożliwe lub znacznie utrudnione ze względu na nieoczekiwane zdarzenia. Chociażby ze względu na przypadki doznawania przeszkody przez członków zarządu w związku z nieobecnością podyktowaną realizowaniem obowiązków poza siedzibą spółki.

Ujawnienie pełnomocnictwa

O czym powinien pamiętać członek zarządu, jeśli dojdzie do udzielenia mu pełnomocnictwa przez zarząd spółki? Przede wszystkim o tym, że członek zarządu jako pełnomocnik działa na podstawie i w ramach udzielonego pełnomocnictwa. Na zewnątrz występuje w roli pełnomocnika spółki. Wobec tego, powinien wykazać np. wobec kontrahenta w jakim charakterze działa ujawniając posiadane pełnomocnictwo. Oczywiście w stosunkach wewnętrznych wciąż działa jako członek zarządu.

Powinien też pamiętać, iż jako pełnomocnik dysponuje z założenia ograniczonym zakresem umocowania, nawet jako pełnomocnik ogólny. Choć akurat w tym przypadku jestem zwolenniczką udzielania członkowi zarządu pełnomocnictwa rodzajowego lub do dokonania poszczególnych czynności.

Podsumowanie

Teza o dopuszczalności ustanowienia członka zarządu pełnomocnikiem spółki jest przedmiotem sporów w doktrynie. Wydaje się jednak, że dominującym poglądem przedstawicieli doktryny jest pogląd aprobujący możliwość udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu. Linia orzecznicza sądów w sprawie dopuszczalności udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki jest w zasadzie utrwalona i dopuszcza możliwość udzielenia jednemu z członków zarządu pełnomocnictwa.

Podsumowując, moim zdaniem udzielenie pełnomocnictwa na rzecz jednego z członków zarządu jest dopuszczalne. Uważam zresztą, że udzielenie pełnomocnictwa jest rozwiązaniem bezpieczniejszym aniżeli udzielenie go osobie trzeciej. Pełnomocnikiem zostaje wówczas osoba ściśle związana ze spółką i co do zasady zaufana. A co istotne, udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki z o.o. może zapobiec paraliżowi działalności spółki w przypadku niemożliwości działania zarządu zgodnie z reprezentacją.

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Zawieszenie członka zarządu

Członek zarządu bez wynagrodzenia

Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Joanna 10 grudnia, 2019 o 22:49

  A ja mam pytanie nieco z innej beczki…
  Czy w przypadku reprezentacji łącznej i udzielenia w imieniu spółki pełnomocnictwa osobie trzeciej przez działających łącznie 2 członków zarządu, pełnomocnictwo to może odwołać jednen członek zarządu?

  Odpowiedz

  Lukasz 23 stycznia, 2020 o 10:04

  Hipotetyczny przypadek – gdyby spółka z o.o. miała jednego członka zarządu a ten udzielił pełnomocnictwa procesowego sobie samemu, gdyż jest radcą prawnym, to czy byłoby to skuteczne? Z jednej strony nie można ograniczyć działania jedynego członka zarządu wobec osób trzecich, z drugiej strony dokonywana jest czynność z samym sobą a w relacjach spółki z członkiem zarządu powinien pojawić się pełnomocnik powołany przez zgromadzenie wspólników. Co Pani o tym myśli?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: