Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki?
Kolejny wpis zainspirowany pytaniami Czytelników bloga.
Na tak postawione pytanie mogę udzielić odpowiedzi twierdzącej, mimo że samo zagadnienie jest niejednoznaczne i wywołuje spory.
Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki?
W przypadku reprezentacji łącznej członków zarządu w spółce z o.o. w praktyce budzi wątpliwości możliwość udzielenia pełnomocnictwa jednemu z członków zarządu. Osobiście uważam, że członek zarządu uprawniony do reprezentowania spółki z o.o. łącznie z drugim członkiem zarządu, może być także ustanowiony pełnomocnikiem spółki.
Po pierwsze ani k.s.h, ani k.c. nie zakazują wprost ustanawiania członków zarządu pełnomocnikami spółki. Moim zdaniem nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań, aby jeden członek zarządu występował w roli pełnomocnika. Na przykład w przypadku reprezentacji łącznej przez dwóch członków zarządu, spółkę może reprezentować jeden z członków zarządu na podstawie pełnomocnictwa. Nie zgadzam się również z zarzutem podnoszonym przez część doktryny, iż udzielenie w ten sposób pełnomocnictwa członkowi zarządu prowadzi do obejścia prawa w zakresie reprezentacji łącznej.
Skoro dopuszczalne jest udzielenie pełnomocnictwa osobie trzeciej, w tym również pełnomocnictwa ogólnego, brak podstaw do dyskryminowania członków zarządu. Dla spółki bezpieczniejsze jest, jeżeli pełnomocnikiem jest członek zarządu, ponieważ zwyczajnie zna spółkę i jako członek zarządu jest osobą zaufaną. Nie będę wdawać się teraz w szczegółową analizę przepisów, bo nie sądzę, aby moich Czytelników naprawdę takie szczegóły interesowały.
Dodatkowo za umożliwieniem udzielania pełnomocnictwa członkowi zarządu przemawiają bieżące potrzeby spółki. Zdarzyć się przecież może, że reprezentacja łączna w danym momencie jest niemożliwa i pełnomocnictwo jest jedynym wyjściem. W praktyce funkcjonowania spółek z o.o. współdziałanie dwóch członków zarządu jest w niektórych sytuacjach niemożliwe lub znacznie utrudnione ze względu na nieoczekiwane zdarzenia. Chociażby ze względu na przypadki doznawania przeszkody przez członków zarządu w związku z nieobecnością podyktowaną realizowaniem obowiązków poza siedzibą spółki.
Ujawnienie pełnomocnictwa
O czym powinien pamiętać członek zarządu, jeśli dojdzie do udzielenia mu pełnomocnictwa przez zarząd spółki? Przede wszystkim o tym, że członek zarządu jako pełnomocnik działa na podstawie i w ramach udzielonego pełnomocnictwa. Na zewnątrz występuje w roli pełnomocnika spółki. Wobec tego, powinien wykazać np. wobec kontrahenta w jakim charakterze działa ujawniając posiadane pełnomocnictwo. Oczywiście w stosunkach wewnętrznych wciąż działa jako członek zarządu.
Powinien też pamiętać, iż jako pełnomocnik dysponuje z założenia ograniczonym zakresem umocowania, nawet jako pełnomocnik ogólny. Choć akurat w tym przypadku jestem zwolenniczką udzielania członkowi zarządu pełnomocnictwa rodzajowego lub do dokonania poszczególnych czynności.
Podsumowanie
Teza o dopuszczalności ustanowienia członka zarządu pełnomocnikiem spółki jest przedmiotem sporów w doktrynie. Wydaje się jednak, że dominującym poglądem przedstawicieli doktryny jest pogląd aprobujący możliwość udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu. Linia orzecznicza sądów w sprawie dopuszczalności udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki jest w zasadzie utrwalona i dopuszcza możliwość udzielenia jednemu z członków zarządu pełnomocnictwa.
Podsumowując, moim zdaniem udzielenie pełnomocnictwa na rzecz jednego z członków zarządu jest dopuszczalne. Uważam zresztą, że udzielenie pełnomocnictwa jest rozwiązaniem bezpieczniejszym aniżeli udzielenie go osobie trzeciej. Pełnomocnikiem zostaje wówczas osoba ściśle związana ze spółką i co do zasady zaufana. A co istotne, udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu spółki z o.o. może zapobiec paraliżowi działalności spółki w przypadku niemożliwości działania zarządu zgodnie z reprezentacją.
***************************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Członek zarządu bez wynagrodzenia
Czy członek zarządu może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?
Wzór uchwały o wynagrodzeniu członka zarządu
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A ja mam pytanie nieco z innej beczki…
Czy w przypadku reprezentacji łącznej i udzielenia w imieniu spółki pełnomocnictwa osobie trzeciej przez działających łącznie 2 członków zarządu, pełnomocnictwo to może odwołać jednen członek zarządu?
Hipotetyczny przypadek – gdyby spółka z o.o. miała jednego członka zarządu a ten udzielił pełnomocnictwa procesowego sobie samemu, gdyż jest radcą prawnym, to czy byłoby to skuteczne? Z jednej strony nie można ograniczyć działania jedynego członka zarządu wobec osób trzecich, z drugiej strony dokonywana jest czynność z samym sobą a w relacjach spółki z członkiem zarządu powinien pojawić się pełnomocnik powołany przez zgromadzenie wspólników. Co Pani o tym myśli?