Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Adres członka zarządu spółki z o.o. w KRS po zmianie przepisów

Aneta Kułakowska04 kwietnia 20184 komentarze

Dzisiejszym krótkim wpisem Adres członka zarządu spółki z o.o. w KRS po zmianie przepisów chciałabym odpowiedzieć na powtarzające się pytania dotyczące adresu członka zarządu po zmianie przepisów od dnia 15 marca br.

Jeśli śledzicie moje wpisy na blogu, to może pamiętacie wpis Adres członka zarządu spółki z o.o. w KRS? W sporej części wciąż jest aktualny, więc skupię się tylko na tym co się zmieniło w tym zakresie.

Adres członka zarządu spółki z o.o. w KRS po zmianie przepisów

Adres członka zarządu spółki z o.o. w KRS po zmianie przepisów

Do tej pory brak było wyraźnego wskazania jakiego adresu dotyczy przepis zobowiązujący do zgłoszenia adresu członka zarządu spółki z o.o. do KRS. W ślad za doktryną wskazywano, że chodzi o adres zamieszkania członka zarządu.

Po nowelizacji 15 marca 2018 r. do każdego wniosku o wpis członków zarządu do KRS załączacie ich adresy do doręczeń. A w przypadku zmiany tego adresu należy dokonać zgłoszenia zmiany adresu do KRS. A co istotne, samo zgłoszenie zmiany adresu członka zarządu do KRS jest wolne od opłaty sądowej.

Art. 19a ust. 5 ustawy o KRS

Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć oświadczenia tych osób obejmujące zgodę na ich powołanie oraz ich adresy do doręczeń.(…)

Pamiętajcie, że spółka będzie miała obowiązek uzupełnić dane o adres członka zarządu do doręczeń wraz z pierwszym wnioskiem do KRS. Nie później jednak niż w ciągu 18 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji.

Od dnia 01.07.2021 r. wszelkie dokumenty do KRS składacie wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS, chyba że zmiany zgłaszacie poprzez S24.

Liczę że przynajmniej w zakresie zmian dotyczących adresu członka zarządu w spółce z o.o. rozwiałam Wasze wątpliwości.

*****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie uchwał, wzorów czy checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami.

Wzór wniosku do KRS o sprostowanie

Koniecznie zapoznajcie się z wpisami:

Adres członka zarządu spółki z o.o. w KRS

Wzór podpisu członka zarządu

Uchwała zarządu o zmianie adresu spółki z o.o.

Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Michał 23 kwietnia, 2018 o 17:39

  Pani Mecenas,

  przepis mówi o „oświadczeniu”. Czy mam przez to rozumieć, że chodzi o pisemne oświadczenie, złożone osobno przez każdego z nowych członków zarządu (po zmianie zarządu) ze wskazaniem adresu i zgodą na powołanie, zamiast listy zarządu z adresami jego członków (podpisanej / niepodpisanej przez zarząd)? W przypadku pierwszego wniosku (brak zmiany składu zarządu) zgłaszam natomiast oświadczenie wyłącznie dotyczące aktualnego adresu do doręczeń?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 25 kwietnia, 2018 o 07:55

  Szanowny Panie Michale,
  oświadczenie dotyczy zgody na powołanie. Co do listy członków zarządu z adresami to właściwie poza zmianą adresu na adres do doręczeń, sama forma się nie zmienia.

  Odpowiedz

  Marcela 12 października, 2018 o 13:01

  Pani Mecenas,
  wydaje mi się, ze praktyka sądów rejestrowych jest jednak zgoła odmienna (przynajmniej sądu warszawskiego) i wymagają oświadczenia o adresie do doręczeń podpisanego przez danego członka zarządu.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 12 października, 2018 o 13:38

  Pani Marcelo,
  zgadzam się z tym. W praktyce akceptowane są zarówno oświadczenie podpisane przez członka zarządu o jego adresie do doręczeń lub lista członków zarządu z adresami do doręczeń podpisana przez tych wszystkich członków zarządu.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: