Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Absolutorium dla byłego członka zarządu

Aneta Kułakowska26 czerwca 20213 komentarze

Czy trzeba udzielić absolutorium dla byłego członka zarządu?

Ponownie, jak każdego roku wchodzimy w okres podsumowań poprzedniego roku obrotowego. Jedną z obligatoryjnych uchwał w porządku obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest uchwała o udzieleniu absolutorium.

O absolutorium przeczytacie również w innych wpisach na blogu: Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?, Absolutorium nie wyklucza odpowiedzialności członka zarządu, Wyłączenie od głosowania a bezwzględna większość, Absolutorium nie tylko dla zarządu oraz Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu. Dzisiaj opowiem o absolutorium dla byłego członka zarządu, o którym często zapominacie.

Absolutorium dla byłego członka zarządu

Absolutorium dla byłego członka zarządu

W art. 231 §2pkt3 k.s.h. przeczytacie, że przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Z kolei w art. 231 §3 k.s.h., że przepis § 2 pkt 3 dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki w ostatnim roku obrotowym. Zatem dotyczy to również byłych członków zarządu, którzy na dzień podejmowania uchwały o absolutorium nie pełnią funkcji w zarządzie. Pełnili swoją funkcję w poprzednim roku obrotowym.

Powyższe oznacza, że zwyczajne zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium w stosunku do każdej osoby z zarządu, która pełniła funkcję w minionym roku obrotowym. Nie ma znaczenia czas trwania mandatu, jak i  przyczyna jego wygaśnięcia.

Pamiętajcie, że uchwałę o absolutorium podejmujecie w stosunku do poszczególnych osób, a nie w stosunku do zarządu jako organu spółki.

Wzór uchwały o udzieleniu absolutorium byłemu członkowi zarządu

Poniżej przykładowy wzór uchwały o udzieleniu absolutorium byłemu członkowi zarządu.

 Uchwała nr …

w sprawie udzielenia Członkowi Zarządu absolutorium z wykonywania przez niego obowiązków w 2020 roku

Na podstawie art. 231 §2 pkt 3 k.s.h. Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki pod firmą ……… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ………………….. udziela Panu ………….. –  Członkowi Zarządu absolutorium z wykonywania przez niego obowiązków w roku obrotowym 2020, tj. za okres od dnia 01.01.2020 r. do dnia 31.05.2020 r.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak wypłenić formularze KRS po zmianie firmy spółki?

Termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24

Kapitał nie został pokryty i co dalej?

Jak załączyć formularze KRS do S24?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 22 sierpnia, 2022 o 21:25

  Czy zawsze w treści uchwały trzeba powołać się na konkretny artykuł z ksh? Czy można napisać wprost jaką Zgromadzenie podejmuje treść uchwały?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 23 sierpnia, 2022 o 05:39

  Pani Anno,
  nie ma obowiązku wpisywania podstawy prawnej w uchwale.

  Odpowiedz

  Małgorzata 18 kwietnia, 2024 o 09:25

  Dzień dobry,

  Rozumiem, że adekwatnie wygląda sytuacja z udzieleniem absolutorium dla byłego członka zarządu w spółce akcyjnej? Jakie są ewentualne konsekwencje nieudzielenia absolutorium dla byłego członka zarządu?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: