Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kapitał nie został pokryty i co dalej?

Aneta Kułakowska09 czerwca 202117 komentarzy

Kapitał nie został pokryty i co dalej? Dzisiaj opowiem Wam co zrobić, kiedy założyliście spółkę z o.o. w S24, a nie złożyliście do KRS oświadczenia o wniesieniu kapitału zakładowego.

Kapitał nie został pokryty i co dalej?

Kapitał nie został pokryty i co dalej?

Zgodnie z art. 163 k.s.h. warunkiem do powstania spółki z o.o. jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego. Podczas rejestracji spółki z o.o. w KRS tradycyjnie (papierowo), dołączacie do wniosku oświadczenie zarządu o pokryciu kapitału zakładowego w całości.

Z kolei, jeśli rejestrujecie spółkę z o.o. poprzez S24 i od razu nie dołączycie oświadczenie zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, to macie 7 dni od dnia jej wpisu do KRS na złożenie tego oświadczenia. I niestety wielu z Was o tym później zapomina. Problem pojawia dopiero wówczas, kiedy chcecie dokonać wpisu zmian w KRS, a KRS odmawia Wam wpisu, ponieważ spółka nie dopełniła formalności podczas rejestracji.

Jeśli zakładaliście spółkę w systemie S24 to koniecznie sprawdźcie czy na odpisie z KRS pod informacją o wysokości kapitału zakładowego nie macie wpisu „kapitał nie został pokryty”. Brak takiego zapisu oznacza, że oświadczenie o wniesieniu kapitału złożyliście do KRS.

W przeciwnym wypadku koniecznie wyślijcie takie oświadczenie do KRS. Możliwe nawet, że macie takie oświadczenie w dokumentacji spółki. Jeśli nie macie, to koniecznie je sporządźcie. Oświadczenie może być z datą aktualną, a jedynie w treści wpisujecie termin wniesienia kapitału. Oświadczenie dołączcie do pisma przewodniego do KRS z krótkim wyjaśnieniem i wyślijcie pocztą listem poleconym lub złóżcie na biurze podawczym KRS. Pamiętajcie, że oświadczenie podpisuje cały zarząd spółki.

WAŻNE: Od dnia 1 lipca 2021 r. wszystkie dokumenty do KRS składacie elektronicznie. W związku z tym po tej dacie w/w dokumenty składacie do KRS elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Aktualnie S24 nie daje Wam takiej możliwości.

Wzór oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego

…………, dnia ………………… roku

 OŚWIADCZENIE ZARZĄDU SPÓŁKI

……………… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w ………….

o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy

Oświadczamy niniejszym, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego w Spółce pod firmą ……………. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ………….w kwocie …………… złotych zostały przez wspólników wniesione w całości.

Zarząd Spółki

Wzór pisma przewodniego do KRS

Poniżej zamieszczam prosty wzór pisma przewodniego do KRS.

……………., dnia …………. roku

………….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w …………..

adres: ……………..

KRS …………….

Sąd Rejonowy w ………………

….. Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

 

Niniejszym działając w imieniu Spółki pod firmą …………… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ………… w załączeniu przesyłam Oświadczenie o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy. Przez nieuwagę oświadczenie nie zostało złożone do tej pory do KRS, choć kapitał został wniesiony w dniu podpisania Umowy spółki.

Wobec powyższego przesyłam Oświadczenie wnioskując o wykreślenie z KRS wzmianki o tym, iż kapitał nie został wniesiony.

Zarząd Spółki

Załącznik:

Oświadczenie o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Checklista założenie spółki z o.o. w S24 wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS?

Jak załączyć formularze KRS do S24?

Czy spółka z o.o. w likwidacji przeprowadza zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Maciej 2 sierpnia, 2021 o 22:05

  a mi dziś nie chcieli papierowo przyjąć , i co mam teraz zrobić ? odsyłaja na infolinie 10 w koeljec czas oczekiwanie 100 minut 🙂

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 3 sierpnia, 2021 o 05:44

  Panie Macieju,
  od 1 lipca wszelkie dokumenty do KRS należy złozyć wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

  Odpowiedz

  Hubert 31 sierpnia, 2021 o 15:38

  Jako, że wszystkie dokumenty trzeba obecnie wysyłać przez Portal Rejestrów Sądowych, to czy w przypadku wysyłania oświadczenia o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy trzeba ręcznie ustawić opłatę na 40zł? Domyślnie „pismo w sprawie” nie nalicza samo żadnej opłaty, pomimo dodania załącznika typu „Pokrycie kapitału” (rozumiem, że system nie jest na tyle mądry, żeby w każdym wypadku sobie wszystko przeliczyć? 😉 )

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 31 sierpnia, 2021 o 20:07

  Panie Hubercie,
  moim zdaniem przesłanie oświadczenia w ramach uzupełnienia dokumentów do rejestracji nie wymaga opłaty.

  Odpowiedz

  Basia 27 października, 2022 o 10:45

  Też próbuję dodać ten dokument …
  W którym miejscu należy go dodać?
  Przy zmianie danych, chce od razu zmiany kapitału.

  Odpowiedz

  Basia 27 października, 2022 o 10:46

  Też próbuję dodać ten dokument …
  W którym miejscu należy go dodać?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 28 października, 2022 o 14:54

  Pani Basiu,
  brakujące oświadczenie należy złożyć elektronicznie do KRS poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Należy wejść do systemu, wybrać PISMA, następnie PISMA W SPRAWIE, przygptować pismo wyjaśniające, załaczyć oświadczenie o wniesieniu kapitału, podpisać i wysłać. Pismo nie podlega opłacie.

  Odpowiedz

  Iwona 27 grudnia, 2021 o 15:44

  Dzień dobry, rejestracja przez S24, załączono oświadczenie o pokryciu kapitału ale we wniosku o wpis do KRS omyłkowo zaznaczono, że kapitał nie został zapłacony. Od rejestracji upłynęło 14 dni. Jak sprostować ten błąd wnioskodawcy?

  Odpowiedz

  Grzegorz 7 lutego, 2022 o 16:48

  Witam,,, mam ten sam problem,,, spółka zarejestrowana przez S24, podczas dodawania załączników do wniosku o rejestrację, system nie zapisał załącznika, sąd rejestrowy zarejestrował spółkę ale umieścił wzmiankę, że kapitał nie został pokryty… Pozostała zatem metoda papierowa i list polecony… Pozdrawiam…

  Odpowiedz

  Grzegorz 7 lutego, 2022 o 16:52

  Czy wysłanie oświadczenia o wniesieniu kapitału można wysłać listem poleconym czy tylko przez system PRS… ?? Dziękuję

  Odpowiedz

  Grzegorz 7 lutego, 2022 o 16:53

  Czy wysłanie oświadczenia o wniesieniu kapitału można wysłać listem poleconym czy tylko przez system PRS… ?? Dziękuję

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 8 lutego, 2022 o 17:24

  Panie Grzegorzu,
  należy wysłać elektronicznie, a oryginał dosłać w ciągu 3 dni od dnia zlożenia wniosku w formie papierowej, chyba że oświadczenie składa radca prawny, adwokat, ewentualnie to elektroniczna kopia oświadczenia sporządzona np. przez notariusza.

  Odpowiedz

  Bartek 2 lutego, 2023 o 13:58

  Czy pdf oświadczenia o pokryciu kapitału wygenerowanego w systemie s24 i podpisanego profilem zaufanym należy jeszcze raz podpisać np. podpisem elektronicznym przy załączaniu do pisma w sprawie w systemie PRS? Czy też wystarczy, że na oświadczeniu jest wzmianka, że jest ono jest podpisane przez odpowiednią osobę profilem zaufanym oraz że całe pismo zostanie podpisane.

  Odpowiedz

  Dominik 16 marca, 2023 o 21:33

  Zastanawia mnie, czy wysyłka oświadczenia przez PRS 'wyłączy’ możliwość późniejszych zmian w spółce prze S24? Właśnie mi się zawiesiło na 'wniosek w trakcie opłacania’ bo zauważyłem brak załączenia oświadczenia i chciałem zrobić nowy wniosek ale może łatwiej wniosek o wpis i dosłać…

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 19 marca, 2023 o 16:42

  Panie Dominiku,
  możliwość dalszych zmian w s24 wyłącza jedynie zmiana umowy spółki u notariusza.

  Odpowiedz

  Klaudia 1 czerwca, 2023 o 17:08

  Dzień dobry,
  Rejestrowałam spółkę z o.o. przez S24.
  Sąd zwrócił wniosek z uwagi na brak elektronicznych podpisów 2 osób na dokumencie. Po zwerfikowaniu wiem, że dokumenty zostały prawidłowo podpisane. Jest to niedopatrzenie ze strony Sądu ale nie chcę tracić czasu na skargi.
  W Zarządzeniu jest informacja, że można wniosek złożyć ponownie.
  System nie daje możliwości wysłania wniosku ponownie (nie ma możliwości dołączenia, stworzenia wniosku ponownie bazując na tych samych dokumentach).
  Czy jest jakaś forma generowania takich wniosków ponownie lub dosłania dokumentów?
  Czy Sąd powinien uznać dokumenty pobrane z S24 jako właściwe (w tym Umowę spółki) i można wniosek o rejestrację wysłać przez PRS ale dołączając pierwotne dokumenty wygenerowane z s24? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Andrzej 27 sierpnia, 2023 o 22:34

  A ja mam inne pytanie, ale dotyczące tego tematu – jak należy rozumieć słowo WNIESIENIE
  ” warunkiem do powstania spółki z o.o. jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego” –
  Nowo powstająca spółka raczej nie ma konta bankowego. skoro tak to gdzie? kiedy? i w jakiej formie należy ten kapitał „wnieść”. O ile wniesienie kapitału w gotówce wysokości 5000,00 może nie stanowić zbyt dużego problemu, o tyle wniesienie kapitału w wysokości 50 000 czy 500 000,00 takim realnym problemem może się okazać.
  No bo skoro spółka nie ma konta – to co walizka z banknotami? – jak to wygląda w praktyce.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: