Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?

Aneta Kułakowska28 marca 2021Komentarze (0)

Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?

Kolejny wpis inspirowany pytaniem Czytelnika bloga. Pomyślałam, że przy okazji podsumowania ostatniego roku obrotowego warto odpowiedzieć na to pytanie. Z doświadczenia wiem, że nierzadko w spółce mają miejsce sytuacje, kiedy przez kilka lat pomijana była rada nadzorcza w udzieleniu absolutorium. Ewentualnie pomijani byli członkowie zarządu, których mandat wygasł w trakcie roku.

Dotychczas na blogu pojawiło się 7 wpisów w temacie absolutorium. Zatem jeśli ciekawi Was ta tematyka to zapraszam.

Absolutorium nie wyklucza odpowiedzialności członka zarządu

Wyłączenie od głosowania a bezwzględna większość

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Nieudzielenie absolutorium członkom zarządu

Absolutorium dla prokurenta

Absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o.

Udzielenie absolutorium zarządowi spółki z o.o.

Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?

Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?

Przede wszystkim pamiętajcie, że udzielenie absolutorium członkom organów należy do wyłącznej kompetencji zgromadzenia wspólników. Uchwała o udzieleniu absolutorium stanowi potwierdzenie właściwego wykonywania mandatu przez członka zarządu lub rady nadzorczej. Ponadto stanowi zatwierdzenie podejmowanych przez niego działań i sprawowania przez niego funkcji w danym roku obrotowym.

Uchwałę w zakresie absolutorium podejmuje się na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Co do zasady jedna uchwała o udzieleniu absolutorium powinna dotyczyć jednego członka zarządu lub rady nadzorczej, a także powinna dotyczyć jednego roku obrotowego.

Zgodnie z k.s.h. po zakończonym roku obrotowy, kolejne zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno podjąć uchwałę (lub uchwały) o udzieleniu absolutorium. Niestety dzieje się czasem tak, że zapominacie o członku zarządu czy rady nadzorczej i przez kilka lat uchwały o udzieleniu absolutorium nie umieszczacie w porządku obrad.

Uchwała za kilka lat wstecz

Zatem czy zwyczajne zgromadzenie wspólników może udzielić absolutorium członkom zarządu czy rady nadzorczej za kilka lat wstecz?

Jeśli okaże się, że zwyczajne zgromadzenie wspólników nie podjęło uchwał o udzieleniu absolutoium choć powinno, musicie wówczas na kolejnym zwyczajnym zgromadzeniu naprawić ten błąd. Co to oznacza?

Moim zdaniem macie możliwość podjąć te uchwały na kolejnym zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Zatem zgromadzenie wspólników podejmuje uchwały w przedmiocie udzielenia absolutorium członkom organów spółki za poprzednie lata podczas najbliższego zwyczajnego zgromadzenia. Oczywiście w takim przypadku musicie liczyć się z ryzykiem, że uchwała zostanie zaskarżona. Skarżący jednak musi wówczas wykazać, że podjęcie uchwały po czasie mogło mieć wpływ na treść uchwały.

Reasumując, zwyczajne zgromadzenie może także podjąć uchwałę o udzieleniu absolutorium za poprzednie lata obrotowe, jeśli kwestia ta nie była wcześniej przedmiotem obrad zwyczajnych zgromadzeń wspólników. Decyzję w sprawie o udzieleniu zaległego absolutorium podejmuje zgromadzenie w aktualnym składzie na dzień podjęcia uchwały.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o.

Grupa kapitałowa i powiązania rodzinne w spółce z o.o. jako jedna z podstaw wykluczenia z postępowania przed KIO

Jak wypełnić KRS Z3 po sprzedaży udziałów?

Czy wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały jest kosztem spółki?

Niemal jedyny wspólnik i wspólnik iluzoryczny w spółce z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: