Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24

Aneta Kułakowska12 czerwca 2021Komentarze (0)

Jaki jest termin wygaśnięcie mandatu członka zarządu w S24?

O wygaśnięcie mandatu członków zarządu pytacie bardzo często. Dzisiaj zatem wzięłam na tapet mandat członka zarządu spółki założonej w S24.

Termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24

Termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24

Jak większość z Was wie, w umowie spółki w S24 nie macie wiele możliwości do wyboru. Jeśli chodzi o termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24 jest jeden wariant zapisu:

Mandat członka Zarządu wygasa z chwilą upływu kadencji, odwołania ze składu Zarządu, śmierci albo rezygnacji.

Co do terminu wygaśnięcia mandatu członka zarządu na skutek odwołania ze składu Zarządu, śmierci albo rezygnacji raczej nie powinno być problemów. W przypadku odwołania mandat członka zarządu wygaśnie w dniu podjęcia uchwały o odwołaniu. Ewentualnie w dniu określonym w uchwale jako dzień wygaśnięcia mandatu Możecie w  uchwale wskazać datę przyszłą wygaśnięcia. Jeśli uchwałę podejmujecie w oparciu o wzorzec uchwały w S24 to możecie wskazać datę wejścia w życie uchwały. Wówczas z wysłaniem wniosku o wpis zmian do KRS musicie poczekać, aż uchwała wejdzie w życie. W przeciwnym wypadku KRS nie będzie miał podstawy do dokonania wpisu zmian, o które wnioskujecie.

Jeśli chodzi o rezygnację członka zarządu to datą wygaśnięcia mandatu będzie data złożenia rezygnacji na ręcę osoby lub uprawnionego organu. A w przypadku rezygnacji z datą przyszłą, data w ten sposób wskazana. Zatem treść rezygnacji wskazywać będzie termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu.

Mandat członka zarządu a upływ kadencji

Mam wrażenie, że najbardziej problematyczne jest określenie daty wygaśnięcia mandatu ustalanej w oparciu o upływ kadencji. Wynika to z zapisów k.s.h., które Was wprowadzają w błąd. Zgodnie z zapisem art. 202 §1 k.s.h., jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Z kolei na podstawie art. 202 §2 k.s.h. w przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

W związku z tym, iż umowa spółki zawarta w S24 reguluje wyraźnie moment wygaśnięcia mandatu poprzez zapis „mandat członka Zarządu wygasa z chwilą upływu kadencji” to nie posiłkujecie się k.s.h. Wyznacznikiem co do terminu wygaśnięcia mandatu jest umowa spółki.

Podsumowanie

Powyższe oznacza zatem, że jeśli członek zarządu został powołany w dniu 01.06.2020 r. na roczną kadencję to w dniu 01.06.2021 r. wygaśnie jego mandat. Z kolei mandat członka zarządu powołanego w dniu 05.07.2016 r. na 5-letnią kadencję wygaśnie 05.07.2021 r.

Sprawdźcie zatem jak sytuacja wygląda u Was. Nierzadko zdarza się, że po założeniu spółki już nikt nie pilnuje upływu kadencji. Pamiętajcie, że wygaśnięcie mandatu oznacza utratę przez członka zarządu prawa do prowadzenia spraw spółki i do jej reprezentacji. Co prawda niektórzy stoją na stanowisku, że istnieje możliwość potwierdzenia czynności byłych członków zarządu przez spółkę, a nawet uznania dorozumianego odnowienia mandatu, ja zalecam w tej materii daleko idącą ostrożność.

Zwracam też Waszą uwagę, że sam fakt wpisu w KRS nie przesądza, że ktoś jest pełnoprawnym członkiem zarządu.

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. 

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Kapitał nie został pokryty i co dalej?

Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS?

Jak załączyć formularze KRS do S24?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: