Jaki jest termin wygaśnięcie mandatu członka zarządu w S24?
O wygaśnięcie mandatu członków zarządu pytacie bardzo często. Dzisiaj zatem wzięłam na tapet mandat członka zarządu spółki założonej w S24.
Termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24
Jak większość z Was wie, w umowie spółki w S24 nie macie wiele możliwości do wyboru. Jeśli chodzi o termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu w S24 jest jeden wariant zapisu:
Mandat członka Zarządu wygasa z chwilą upływu kadencji, odwołania ze składu Zarządu, śmierci albo rezygnacji.
Co do terminu wygaśnięcia mandatu członka zarządu na skutek odwołania ze składu Zarządu, śmierci albo rezygnacji raczej nie powinno być problemów. W przypadku odwołania mandat członka zarządu wygaśnie w dniu podjęcia uchwały o odwołaniu. Ewentualnie w dniu określonym w uchwale jako dzień wygaśnięcia mandatu Możecie w uchwale wskazać datę przyszłą wygaśnięcia. Jeśli uchwałę podejmujecie w oparciu o wzorzec uchwały w S24 to możecie wskazać datę wejścia w życie uchwały. Wówczas z wysłaniem wniosku o wpis zmian do KRS musicie poczekać, aż uchwała wejdzie w życie. W przeciwnym wypadku KRS nie będzie miał podstawy do dokonania wpisu zmian, o które wnioskujecie.
Jeśli chodzi o rezygnację członka zarządu to datą wygaśnięcia mandatu będzie data złożenia rezygnacji na ręcę osoby lub uprawnionego organu. A w przypadku rezygnacji z datą przyszłą, data w ten sposób wskazana. Zatem treść rezygnacji wskazywać będzie termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu.
Mandat członka zarządu a upływ kadencji
Mam wrażenie, że najbardziej problematyczne jest określenie daty wygaśnięcia mandatu ustalanej w oparciu o upływ kadencji. Wynika to z zapisów k.s.h., które Was wprowadzają w błąd. Zgodnie z zapisem art. 202 §1 k.s.h., jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Z kolei na podstawie art. 202 §2 k.s.h. w przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
W związku z tym, iż umowa spółki zawarta w S24 reguluje wyraźnie moment wygaśnięcia mandatu poprzez zapis „mandat członka Zarządu wygasa z chwilą upływu kadencji” to nie posiłkujecie się k.s.h. Wyznacznikiem co do terminu wygaśnięcia mandatu jest umowa spółki.
Podsumowanie
Powyższe oznacza zatem, że jeśli członek zarządu został powołany w dniu 01.06.2020 r. na roczną kadencję to w dniu 01.06.2021 r. wygaśnie jego mandat. Z kolei mandat członka zarządu powołanego w dniu 05.07.2016 r. na 5-letnią kadencję wygaśnie 05.07.2021 r.
Sprawdźcie zatem jak sytuacja wygląda u Was. Nierzadko zdarza się, że po założeniu spółki już nikt nie pilnuje upływu kadencji. Pamiętajcie, że wygaśnięcie mandatu oznacza utratę przez członka zarządu prawa do prowadzenia spraw spółki i do jej reprezentacji. Co prawda niektórzy stoją na stanowisku, że istnieje możliwość potwierdzenia czynności byłych członków zarządu przez spółkę, a nawet uznania dorozumianego odnowienia mandatu, ja zalecam w tej materii daleko idącą ostrożność.
Zwracam też Waszą uwagę, że sam fakt wpisu w KRS nie przesądza, że ktoś jest pełnoprawnym członkiem zarządu.
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zebrane wpisy z bloga zarząd spółki z o.o. Lata 2018-2023
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Kapitał nie został pokryty i co dalej?
Czy zbycie poniżej 10% udziałów wymaga zmiany wpisu w KRS?
Jak załączyć formularze KRS do S24?
Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }