Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zwyczajne zgromadzenie wspólników po terminie

Aneta Kułakowska26 maja 2019Komentarze (0)

Pani Mecenas, co w przypadku jeśli zwołamy zwyczajne zgromadzenie wspólników po terminie?

Wiecie, że do obowiązku zarządu należy zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Pisałam zresztą o tym we wpisie Obowiązek zarządu zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników po terminie

Zwyczajne zgromadzenie wspólników po terminie

Art. 231 §1 k.s.h. przewiduje obowiązek odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników po upływie 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. W zdecydowanej większości spółek z o.o. terminem tym jest 30 czerwca każdego roku.

Co jednak w przypadku, gdy zgromadzenie odbędzie się po terminie?

Co do odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników po terminie stanowiska są różne. Nawet takie, które mówi o nieważności uchwał podjętych na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników odbytym po terminie. A to oznaczałoby możliwość zaskarżenia tych uchwał powództwem. Odbycie zwyczajnego zgromadzenia po terminie może też doprowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej, organizacyjnej, a nawet karnej członków zarządu. Co w ostateczności może doprowadzić do ich pozwania, odwołania, a nawet obciążenia grzywną. Na pewno każdy przypadek należy badać indywidualnie. Sytuacje w spółkach z o.o. są różne i bywa też tak, że członkowie zarządu zmuszeni są zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników w innym terminie nie ze swojej winy.

Osobiście uważam, że uchwały podjęte na takim zgromadzeniu są ważne, przynajmniej dopóki ich nieważność nie zostanie stwierdzona przez sąd. Pamiętajcie jednak, aby zaplanować wszystko tak, aby zmieścić się w kodeksowym terminie.

Maj i czerwiec to miesiące gorące po względem zwyczajnych zgromadzeń, tak więc do tego tematu na pewno jeszcze w najbliższym czasie wrócę.

**************************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Wzory dokumentów z omówieniem

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Zwrot wniosku KRS

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: