Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Aneta Kułakowska24 maja 20193 komentarze

Mogłoby się wydawać, że wszyscy już wiecie jaka jest opłata za zmianę wpisu w KRS i temat nie wymaga oddzielnego wpisu. A jednak wciąż otrzymuje od Was pytania:

 • Jaka jest opłata za zmianę wpisu w KRS?
 • Czy  każdy wpis wymaga oddzielnej opłaty?
 • Ile zmian można wpisać w ramach jednej opłaty?
 • Jakich zmian dotyczy opłata od KRS?

To tylko niektóre z powtarzających się pytań. Postaram się tym wpisem na nie odpowiedzieć licząc, że będzie dla Was pomocny.

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Kiedy najczęściej dokonujecie zmiany wpisu w KRS?

Zmiany wpisu w KRS wymaga zmiana zarządu, prokurenta, rady nadzorczej, likwidatora, wspólników, firmy, siedziby, adresu, kapitału zakładowego, likwidacja, przekształcenie, zmiana umowy spółki. To tylko część z najczęściej dokonywanych przez Was zmian w KRS. Czasem jednym wnioskiem chcecie dokonać jednej tylko zmiany, np. w zarządzie. A czasem jednym wnioskiem chcecie dokonać wpisu jednocześnie kilku zmian. Wówczas pojawiają się wątpliwości co do naliczenia opłaty od wpisu zmiany w KRS.

Czy składając wniosek tradycyjnie dokonujecie opłaty 250 zł za wpis jednej zmiany czy za wszystkie?

Otóż, bez względu na to ile zmian dokonujecie jednym wnioskiem to dokonujecie tylko jednej opłaty za wpis zmiany w KRS, czyli 250 zł. Do tego dochodzi opłata 100 zł za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). W sumie 350 zł. Inny koszt będzie w przypadku wykreślenia spółki z KRS 300 zł + 100 zł MSiG. Niższy koszt będzie w postępowaniu o wpis zmiany za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 200 zł + dodatkowo 100 zł MSiG.

Opłaty obowiązujące w KRS znajdziecie pod linkiem:

https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-sadowy/oplaty-obowiazujace-w-postepowaniu-rejestrowym/

Jak dokonać opłaty za wpis zmiany w KRS

Opłaty za wpis zmiany w KRS możecie dokonać przelewem na rachunek bankowy Waszego sądu. Bez problemu znajdziecie numery rachunków bankowych na stronie internetowej sądu. Dla przykładu Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy:

http://bip.warszawa.so.gov.pl/artykuly/958/konta-bankowe

W tytule przelewu wskazujecie firmę spółki i numer KRS oraz informację, iż opłata dotyczy wpisu zmiany. Potwierdzenie opłaty załączacie do składanego wniosku.

Możecie również dokonać opłaty gotówką w kasie sądu przed złożeniem wniosku w biurze podawczym.

Reasumując, opłaty za wpis zmiany w KRS dokonujecie od wniosku o wpis zmiany, a nie od ilości zmian, których wpisu chcecie dokonać. Składając zatem jeden wniosek KRS Z3 o dokonanie kilku zmian jednocześnie dokonujecie jednej opłaty. Nie ma żadnego ograniczenia w tym zakresie. Najczęściej będzie to w sumie 350 zł. Nie ma żadnego ograniczenia co do ilości zgłaszanych jednym wnioskiem zmian. Dlatego zawsze zachęcam, aby przemyśleć czy wszystkie planowane zmiany zostały dokonane, aby dokonać wszystkich zmian jednym kosztem.

**********************************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Powołanie i odwołanie prokurenta w spółce z o.o. Wzory dokumentów z omówieniem.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Najbardziej aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Zwrot wniosku KRS

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Absolutorium nie tylko dla zarządu

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Agnieszka 16 czerwca, 2019 o 21:28

  Pani Mecenas, Pani blog jest bardzo pomocny, przygotowany w bardzo wyraźny i przejrzysty sposób -wyjaśnia wiele kwestii. Często z niego korzystam Dziękuję!

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 17 czerwca, 2019 o 06:50

  Pani Agnieszko,
  cieszę się. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

  Agata 30 września, 2020 o 16:01

  Dzień dobry,
  a jaka jest opłata, gdy dokona się zgłoszenia poprzez system PDI? z tego co zrozumiałam(być może źle) nie mogłam złożyć KRS ZM oraz Z3 poprzez system s-24-założylismy spółkę w 2012r. (spółka z o.o.) dokonujemy zmiany PKD-tylko głównej dzialalności, bez zmiany umowy=mieszamy w tym samym “garnuszku”, ale jedna działalność wpisana również wsród 10 w KRS ma stać się główną a ta co nią była ma wylądować wśród pozostałych. Którą opcję należy zaznaczyć w KRS-ZM? poz 2 zmiana przedmiotu przeważającej dzialalnosci i jeszcze coś? skoro ma nastąpic zamiana miejsc?Będę wdzięczna za informację
  pozdrawiam
  A.A

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: