Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Aneta Kułakowska24 maja 20193 komentarze

Mogłoby się wydawać, że wszyscy już wiecie jaka jest opłata za zmianę wpisu w KRS i temat nie wymaga oddzielnego wpisu. A jednak wciąż otrzymuje od Was pytania:

  • Jaka jest opłata za zmianę wpisu w KRS?
  • Czy  każdy wpis wymaga oddzielnej opłaty?
  • Ile zmian można wpisać w ramach jednej opłaty?
  • Jakich zmian dotyczy opłata od KRS?

To tylko niektóre z powtarzających się pytań. Postaram się tym wpisem na nie odpowiedzieć licząc, że będzie dla Was pomocny.

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Kiedy najczęściej dokonujecie zmiany wpisu w KRS?

Zmiany wpisu w KRS wymaga zmiana zarządu, prokurenta, rady nadzorczej, likwidatora, wspólników, firmy, siedziby, adresu, kapitału zakładowego, likwidacja, przekształcenie, zmiana umowy spółki. To tylko część z najczęściej dokonywanych przez Was zmian w KRS. Czasem jednym wnioskiem chcecie dokonać jednej tylko zmiany, np. w zarządzie. A czasem jednym wnioskiem chcecie dokonać wpisu jednocześnie kilku zmian. Wówczas pojawiają się wątpliwości co do naliczenia opłaty od wpisu zmiany w KRS.

Czy składając wniosek tradycyjnie dokonujecie opłaty 250 zł za wpis jednej zmiany czy za wszystkie?

Otóż, bez względu na to ile zmian dokonujecie jednym wnioskiem to dokonujecie tylko jednej opłaty za wpis zmiany w KRS, czyli 250 zł. Do tego dochodzi opłata 100 zł za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). W sumie 350 zł. Inny koszt będzie w przypadku wykreślenia spółki z KRS 300 zł + 100 zł MSiG. Niższy koszt będzie w postępowaniu o wpis zmiany za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24 200 zł + dodatkowo 100 zł MSiG.

Opłaty obowiązujące w KRS znajdziecie pod linkiem:

https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-sadowy/oplaty-obowiazujace-w-postepowaniu-rejestrowym/

Jak dokonać opłaty za wpis zmiany w KRS

Opłaty za wpis zmiany w KRS możecie dokonać przelewem na rachunek bankowy Waszego sądu. Bez problemu znajdziecie numery rachunków bankowych na stronie internetowej sądu. Dla przykładu Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy:

http://bip.warszawa.so.gov.pl/artykuly/958/konta-bankowe

W tytule przelewu wskazujecie firmę spółki i numer KRS oraz informację, iż opłata dotyczy wpisu zmiany. Potwierdzenie opłaty załączacie do składanego wniosku.

Możecie również dokonać opłaty gotówką w kasie sądu przed złożeniem wniosku w biurze podawczym.

Reasumując, opłaty za wpis zmiany w KRS dokonujecie od wniosku o wpis zmiany, a nie od ilości zmian, których wpisu chcecie dokonać. Składając zatem jeden wniosek KRS Z3 o dokonanie kilku zmian jednocześnie dokonujecie jednej opłaty. Nie ma żadnego ograniczenia w tym zakresie. Najczęściej będzie to w sumie 350 zł. Nie ma żadnego ograniczenia co do ilości zgłaszanych jednym wnioskiem zmian. Dlatego zawsze zachęcam, aby przemyśleć czy wszystkie planowane zmiany zostały dokonane, aby dokonać wszystkich zmian jednym kosztem.

 

*****

Najbardziej aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Zwrot wniosku KRS

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Absolutorium nie tylko dla zarządu

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka 16 czerwca, 2019 o 21:28

Pani Mecenas, Pani blog jest bardzo pomocny, przygotowany w bardzo wyraźny i przejrzysty sposób -wyjaśnia wiele kwestii. Często z niego korzystam Dziękuję!

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 17 czerwca, 2019 o 06:50

Pani Agnieszko,
cieszę się. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Agata 30 września, 2020 o 16:01

Dzień dobry,
a jaka jest opłata, gdy dokona się zgłoszenia poprzez system PDI? z tego co zrozumiałam(być może źle) nie mogłam złożyć KRS ZM oraz Z3 poprzez system s-24-założylismy spółkę w 2012r. (spółka z o.o.) dokonujemy zmiany PKD-tylko głównej dzialalności, bez zmiany umowy=mieszamy w tym samym “garnuszku”, ale jedna działalność wpisana również wsród 10 w KRS ma stać się główną a ta co nią była ma wylądować wśród pozostałych. Którą opcję należy zaznaczyć w KRS-ZM? poz 2 zmiana przedmiotu przeważającej dzialalnosci i jeszcze coś? skoro ma nastąpic zamiana miejsc?Będę wdzięczna za informację
pozdrawiam
A.A

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: