Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sprzedaż udziałów spółki z o.o.

Aneta Kułakowska25 maja 20195 komentarzy

Ogólna zasada jest taka, że udziały w spółce z o.o. są zbywalne. Jeśli chcecie je w jakikolwiek sposób ograniczyć musicie ograniczenia wprowadzić do umowy spółki. O tym będę jeszcze pisać. Dzisiaj jednak sprzedaż udziałów spółki z o.o., ale od strony samej formy zbycia.

Sprzedaż udziałów spółki z o.o.

Sprzedaż udziałów spółki z o.o.

Rozpoczynamy od podstawy prawnej.

Art. 180 k.s.h.:

§1. Zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

§2. W przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, zbycie przez wspólnika udziałów jest możliwe również przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Oświadczenia zbywcy i nabywcy opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Co to oznacza? Otóż, zbycie udziału lub jego części powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeśli nie zachowacie wymogu formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi to umowa będzie nieważna i nie dojdzie do sprzedaży udziałów.

Wymóg co do formy zbycia udziałów nie dotyczy jednak spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, czyli zawartej w S24. Wówczas do Waszego wyboru należy czy skorzystacie z formy pisemnej umowy sprzedaży z podpisami notarialnie poświadczonymi. Czy może dokonacie sprzedaży udziałów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego S24. Umowa taka powinna zostać podpisana przez sprzedającego i kupującego podpisem ePUAP lub podpisem kwalifikowanym za pośrednictwem S24.

Sprzedaż udziałów w umowie spółki

Pamiętajcie jednak, aby przed sprzedażą zerknąć do umowy spółki i sprawdzić zapisy dotyczące sprzedaży udziałów. Może się bowiem okazać, że dotychczasowym wspólnikom przysługuje prawo pierwokupu lub prawo pierwszeństwa do zbywanych udziałów. Może również pojawić się zapis, który umożliwia sprzedaż udziałów od zgody spółki lub zgromadzenia wspólników. Mogą się też pojawić inne ograniczenia mające wpływ na rozporządzenie udziałami.

Sprzedaż udziałów nie powoduje jednak ani rozwiązania spółki, ani zmiany umowy spółki. Kupujący udziały wchodzi bowiem na miejsce dotychczasowego wspólnika. Jeśli umowa sprzedaży udziałów inaczej nie stanowi, to sprzedaż udziałów jest skuteczna już w dniu jej podpisania. Do skuteczności przejścia udziałów ze zbywcy na nabywcę nie jest Wam potrzebny wpis w KRS.

Powiadomienie spółki o sprzedaży

Pamiętajcie jednak o tym, aby powiadomić spółkę o tym, że doszło do sprzedaży udziałów. Takie zawiadomienie kierujecie do zarządu spółki wraz z umową sprzedaży udziałów. Zarząd dokonuje wówczas zmiany w zapisie księgi udziałów oraz dokonuje zmiany wpisu w KRS. Macie wówczas pewność, że w przypadku zwołania zgromadzenia wspólników nie zostaniecie pominięci.

Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów. Na pewno pojawią się jeszcze posty dotyczące sprzedaży udziałów.

*****

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

Zwrot wniosku KRS

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

 

Najbardziej aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin 26 września, 2019 o 10:45

Czy spotkała się Pani z sytuacją, w której najpierw następuje nabycie 100% udziałów przez jednego wspólnika od pozostałych wspólników, a zaraz potem następuje zbycie 35% tych udziałów kolejnej osobie? Czy w takiej sytuacji można wykorzystać “ciągłość” tych zdarzeń i dokonać jednego wpisu do KRS już ostatecznej formy (65% i 35% udziałów). Oczywiście zachowując terminy, tzn wykonać wszystko w ciągu 7 dni od pierwszego powiadomienia, że nastąpiła zmiana wspólników.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 30 września, 2019 o 18:13

Panie Marcinie,
dokonuje Pan wpisu do KRs zgodnie z aktualnym stanem, a więc po kolejnym zbyciu udziałów.

Odpowiedz

Marcin 1 października, 2019 o 10:13

Bardzo dziękuję! Pozdrawiam

Odpowiedz

Mirek 26 października, 2019 o 12:16

Dzień dobry
a co z taką sytuacją:
spółka z oo nie posiada władz spółki.
W jaki sposób jedyny udziałowiec może zbyć swoje udziały, skoro nie może uzyskać zezwolenia Spółki na zbycie, ani nie może jej skutecznie zawiadomić o zbyciu
pozdrawiam
Mirosław Tokarski

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 22 listopada, 2019 o 18:25

Jedeny wspólnik powinien powołać zarząd, jeśli on w spółce jest uprawiony do jego powołania.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: