Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok

Aneta Kułakowska26 września 2022Komentarze (0)

To już chyba tradycja. Każdego roku przypominam Wam nie tylko o terminie na sporządzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności. Daję Wam również delikatnie znać, że czas te sprawozdania zatwierdzić. Zatem dzisiejszym wpisem chciałabym Wam przypomnieć, że zbliża się termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok. Wiem, że część z Was ma to już za sobą. Ba, nawet złożyliście już dokumenty do KRS. Wiem jednak, że są wśród Was tacy, którzy zwykle wszystko robią na ostatnią chwilę i zwyczajne zgromadzenie wspólników odbędzie się w ostatnich dniach września, a może nawet 30 września.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok

Dla tych którzy w 2021 roku zaczęli swoją przygodę ze spółką z o.o. przypominam, że po sporządzeniu sprawozdania finansowego musicie odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników i złożyć dokumenty do KRS.

Sprawozdanie finansowe zatwierdzacie nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Ze względu na pandemię dostaliście dodatkowe 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego. Wobec tego i na odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników macie dodatkowe 3 miesiące. Zatem jeśli rok bilansowy zakończył się w Waszych spółkach 31 grudnia 2021 r. to najpóźniej na dzień 30 września 2022 r. zwołujecie zwyczajne zgromadzenie wspólników.

O tym jak to zrobić przeczytacie we wpisie Zwołanie zwyczajnego zgromadzenia przez zarząd, a także Obowiązek zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspolników oraz Kto może zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników?

Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być przynajmniej:

 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania z działalności spółki za 2021 rok
 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok
 • powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty za rok 2021
 • udzielenie członkom organów spółki absolutorium za 2021 (dotyczy wszystkich członków zarządu i członków rady nadzorczej, którzy pełnili swoje funkcje, nawet przez część roku).

O absolutorium przeczytacie we wpisie Udzielenie absolutorium zarządowi spółki z o.o., a także Absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o. oraz Absolutorium nie tylko dla zarządu.

Koniecznie przeczytajcie też wpis 5 najczęściej występujących błędów w protokołach zwyczajnych zgromadzeń wspólników.

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS

Po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników, składacie dokumenty roczne do KRS. Dokonujecie tego wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości. System ten umożliwia bezpłatne zgłoszenie sprawozdania bezpośrednio do Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). Jeśli nie macie możliwości złożenia poprzez RDF to może złożyć dokumenty poprzez S24. Wówczas musicie dokonać opłaty 140 zł.

W terminie 15 dni od dnia zwyczajnego zgromadzeniu wspólników składacie dokumenty elektronicznie w KRS. Jeśli więc zgromadzenie odbyło ostatniego dnia, czyli 30 września 2022 r. to 15 października 2022 r. mija Wam ostatni dzień.

Za 2021 rok przesyłacie do KRS następujące dokumenty:

 • sprawozdanie finansowe za 2021 rok w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym (podpis składa osoba sporządzająca sprawozdanie i cały zarząd)
 • sprawozdanie z działalności za rok 2021 (jeśli nie korzystacie z możliwości niesporządzania) w postaci elektronicznej (xml, doc, docx, pdf lub inne) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym (podpisuje się cały zarząd)
 • opinia biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu) w postaci elektronicznej (xml, doc, docx, pdf lub inne) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym (podpisuje się biegły rewident)
 • uchwała o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego – wystarczy skan np. w formacie pdf
 • uchwała o podziale zysku bądź pokryciu straty – wystarczy skan np. w formacie pdf.

Złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Za rok 2021 nie musicie oddzielnie składać sprawozdania finansowego z uchwałą o jego zatwierdzeniu do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie wskazane wyżej dokumenty roczne do KRS.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. 

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

W sklepie na blogu możecie kupić ebooka Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego. Aktualnie w sprzedaży jest jego II wydanie.

Dowiecie się z niego jakie dokumenty za zakończony rok obrotowy musicie sporządzić i w jakim terminie. Znajdziecie w nim informacje o tym jak zwołać i odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników. A także co dalej zrobić z dokumentami rocznymi, jeśli macie je już gotowe. Wszystko napisane prostym i zrozumiałym językiem.

********************************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania.

Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy uchwała o niesporządzaniu sprawozdania z działalności powinna być załączona do KRS?

Błędy podczas rejestracji spółki z o.o.

Czy kapitał zapasowy można przeznaczyć na dywidendę?

Jakieś zmiany w wynagrodzeniu członka zarządu?

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o. oraz bloga Zarząd w spółce akcyjnej

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: