Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Błędy podczas rejestracji spółki z o.o. 

Aneta Kułakowska11 sierpnia 20222 komentarze

Błędy podczas rejestracji spółki z o.o. w KRS. Jakie występują najczęściej? 

Dzisiaj jak domyślacie się zapewne po tytule mam dla Was wpis o błędach podczas rejestracji spółki w KRS. Nie będę pisać o wszystkich możliwych błędach, ale o tych które występują najczęściej w trakcie wypełniania wniosku w Portalu Rejestrów Sądowych. Zakładam więc, że z tym macie największy problem. Zatem zainteresowanych zapraszam.

Błędy podczas rejestracji spółki z o.o. 

Błędy podczas rejestracji spółki z o.o. 

Krótko opowiem o błędach związanych z wnioskiem, który nazywa się dokładnie WNIOSEK O REJESTRACJĘ PODMIOTU W REJESTRZE PRZEDSIĘBIORCÓW SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ. To wniosek, który musicie wypełnić, jeśli chcecie zarejestrować spółkę poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. zatem kiedy posiadacie umowę społki zawartą u notariusza.

Sąd, do którego składany jest wniosek

Błąd można popełnić w sumie już na samym początku poprzez wybór niewłaściwego sądu rejestrowego. Co do zasady wniosek zostanie przekazany do sądu właściwego dla spółki. Niestety to sprawia, że czas rozpatrzenia wniosku się wydłuża. Zatem sprawdzajcie, dopytujcie i przeglądajcie strony internetowe sądów, aby ustalić właściwość miejscową sądu. Pamiętajcie, że nie w każdym sądzie rejonowym jest wydział gospodarczy. I nie każdy wydział gospodarczy zajmuje się sprawami rejestracyjnymi. Musi to być Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Dane podmiotu – firma

Wpisujecie pełną nazwę spółki wraz ze wskazaniem formy prawnej. Niestety często kierujecie się tym, że miejsce na wpisanie formy prawnej jest wskazane poniżej i nie wpisujecie jej w firmie spółki. I to jest błąd. Wpisujecie zatem, np. ABCD spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dane uzupełniające – Dzień kończący pierwszy rok obrotowy, za który należy złożyć sprawozdanie finansowe

Wskazujecie pierwszy rok obrotowy, który zwykle jest wpisany w umowie spółki. Jeśli w umowie spółki brakuje informacji o pierwszym roku obrotowym, ewentualnie brak zapisu o roku obrotowym to wpisujecie 31 grudnia tego roku, w którym podpisaliście umowę spółki.

Informacje o umowie

Często nie wpisujecie pełnych wymaganych danych. Bywa, że wpisujecie tylko datę, ewentualnie numer repertorium. Pamiętacje, że musicie w tym miejscu wpisać datę sporządzenia aktu notarialnego, oznaczenie notariusza i kancelarii notarialnej oraz numer repertorium. Wszystkie dane znajdziecie w akcie notarialnym.

Wspólnicy

Jak już trafiacie na zakładkę WSPÓLNICY (opcjonalnie) to zdarza się, że zakładkę pomijacie i jej nie uzupełniacie. Brak obowiązku wpisania wspólników do KRS odnosi się do wspólników, którzy posiadają mniej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym spółki. Wszyscy wspólnicy, którzy mają 10% lub więcej udziałów w kapitale zakładowym podlegają wpisowi do KRS i należy ich w tym miejscu wpisać.

Organ uprawniony do reprezentacji podmiotu – sposób reprezentacji podmiotu

Co do zarządu to najczęstszy błąd związany jest z wpisaniem sposobu reprezentacji. Sposób reprezentacji spisujecie z umowy spólki. Najlepiej cały pragraf czy ustęp co do słowa. Wówczas unikacie błędu. Jeśli w umowie spółki brak jakiegokolwiek zapisu w zakresie reprezentacji to sposób reprezentacji spisujecie z art. 205§1 k.s.h., czyli:

Do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.

Załączniki

Niestety tutaj zwykle brakuje wszystkich wymaganych załączników, ewentualnie są błędy w załącznikach lub podpisach. Na blogu znajdziecie bezpłatnego ebooka Założenie spółki z o.o. Znajdziecie w nim również informacje o załącznikach do wniosku. W sklepie na blogu możecie też kupić Checklistę rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów.

Tutaj wspomnę o 2 błędach.

Po pierwsze załączacie skan umowy spółki, a należałoby wpisać jedynie numer CREWAN jaki znajdziecie na potwierdzeniu przesłania umowy spółki do Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN). Takie potwierdzenie przekazuje Wam notariusz.

Po drugie jeśli załączacie do wniosku dokumenty w formie skanu to zapominacie przesłać oryginały do KRS. Załączniki, które składacie elektronicznie w formie skanu musicie przesłać w oryginale do KRS w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku. Nie musicie tego robić, jeśli wniosek składa radca prawny lub adwokat.

Podpisanie wniosku i opłata

Wniosek o rejestrację spółki podpisuje cały skład zarządu spółki, a nie zarząd zgodnie z reprezentacją.

Po podpisaniu wniosku o rejestrację spółki dokonujecie opłaty elektronicznie poprzez system, do czego zachęcam. Ewentualnie dokonujecie opłaty na konto bankowe Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wówczas potwierdzenie opłaty dołączacie do wniosku jako załącznik przed podpisaniem wniosku. Jeśli nie dokonacie opłaty to wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂 Wskazałam najczęstsze błędy podczas rejestracji spółki z o.o. Dajcie znać z jakimi przypadkami mieliście do czynienia.

*****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklista rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów.

Checklista rejestracja spółki z o.o. w KRS wraz ze wzorami dokumentów

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy kapitał zapasowy można przeznaczyć na dywidendę?

Jakieś zmiany w wynagrodzeniu członka zarządu?

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Katarzyna 11 sierpnia, 2022 o 21:12

  Bardzo ciekawy blog. Śledzę go od dawna, Dziękuję.

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 12 sierpnia, 2022 o 06:03

  Pani Katarzyno,
  bardzo dziękuję.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: