Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy kapitał zapasowy można przeznaczyć na dywidendę?

Aneta Kułakowska05 sierpnia 2022Komentarze (0)

Zwykle w okresie zwyczajnych zgromadzeń wspólników pojawia się sporo pytań dotyczących wypłaty dywidendy. Tym razem nie jest inaczej. Nierzadko zdarza się tak, iż przez wiele lat zysk spółki przeznaczacie w całości na kapitał zapasowy. Po kilku latach, kiedy spółka jest już stabilna finansowa planujecie wypłatę dywidendy. Zastanawiacie się wówczas czy możecie na wypłatę przeznaczyć środki zgromadzone w kapitale zapasowym.

O wypłacie dywidendy możecie przeczytać chociażby we wpisie Przeznaczenie zysku w spółce z o.o., jak i Dzień dywidendy w spółce z o.o.

Czy kapitał zapasowy można przeznaczyć na dywidendę?

Czy kapitał zapasowy można przeznaczyć na dywidendę?

Zgodnie z art. 192 k.s.h.:

Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Zatem poza zyskiem za ostatni rok obrotowy, uchwałą zgromadzenia wspólników można również przeznaczyć na wypłatę dywidendy kwoty zgromadzone na kapitale zapasowym. Warunkiem jednak jest, aby to była wyłącznie ta część kapitału zapasowego, która została utworzona z zysku spółki. Jeśli więc część kapitału zapasowego pochodzi z agio to nie ma możliwości, aby je przeznaczyć na wypłatę dywidendy.

Powyższy przepis oznacza również, iż z kapitału zapasowego mogą zostać wypłacone środki, które mogą być przeznaczone do podziału. Poza w/w przepisem musicie zatem sprawdzić zapisy umowy spółki w tym zakresie.

Zwróćcie również uwagę, że w/w przepis daje Wam wskazówkę co do kwoty maksymalnej jaka może zostać wypłacona wspólnikom w ramach dywidendy.

Czym jest agio?

Przypomnę Wam tylko, że agio to nawyżka nad wartością nominalną udziałów. Dzieje się tak w przypadku kiedy udziały obejmowane są za kwotę wyższą niż nominalna. Ta różnica między kwotą nominalną a kwotą zapłaconą przez wspólnika za udziały (cena emisyjna) to właśnie agio. Kwota z agio trafia na kapitał zapasowy. I tej kwoty nie ruszacie podczas wypłaty dywidendy.

*****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. Obowiązki spółki z o.o. po zakończeniu roku obrotowego.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jakieś zmiany w wynagrodzeniu członka zarządu?

Ochrona przed kradzieżą spółki z o.o.

Jak zmienić wpis pkd w KRS bez zmiany umowy spółki?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: