O pełnomocnictwie na zgromadzeniu wspólników pisałam już w kilku wpisach. Poczytać o nim możecie we wpisie Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników czy Członek zarządu jako pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników. Ostatnio ponownie dopytujecie o wzór pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników. Przychylam się do Waszej prośby dzisiejszym wpisem.
Pełnomocnictwo na zgromadzenie wspólników
Zapewne wiecie, że wspólnik ma prawo osobiście brać udział w zgromadzeniu wspólników. Jeśli ani ustawa ani umowa spółki nie ograniczają tej możliwości, może również wykonać to prawo za pośrednictwem pełnomocnika. Musicie jednak pamiętać o sporządzeniu takiego pełnomocnictwa w formie pisemnej. Nawet jeśli protokół będzie sporządzany przez notariusza to jeśli chodzi o to pełnomocnictwo to wystarczy zwykła forma pisemna. Nie ma wówczas wymogu sporządzania go w formie notarialnej.
Jeśli zatem wspólnik nie może wziąć udziału w zgromadzeniu może sporządzić pisemnie pełnomocnictwo upoważniając do udziału i głosowania pełnomocnika. Pełnomocnik pojawiając się na zgromadzeniu przedstawia pełnomocnictwo w oryginale i podpisuje się na liście obecności w imieniu wspólnika. Bierze również udział w głosowaniu, chyba że pełnomocnictwo upoważnia wyłącznie do udziału bez oddawania głosów. Do księgi protokołów dołącza się wyłącznie kopię pełnomocnictwa.
Pełnomocnictwem możecie upoważnić pełnomocnika do udziału w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywania na nim prawa głosu. Możecie też upoważnić go do samego udziału bez wykonywania prawa głosu. Zwykle jednak pełnomocnictwo obejmuje uczestniczenie i głosowanie na zgromadzeniu przez pełnomocnika.
Przyjmuje się, że pełnomocnictwo może być szczegółowe i upoważniać do zastępstwa na konkretnym zgromadzeniu wspólników i wykonywania prawa głosu. Może być też ogólne i upoważniać do zastępowania wspólnika na wszystkich zgromadzeniach wspólników.
Wzór pełnomocnictwa na zgromadzenie wspólników
Poniżej zamieszczam przykładowy wzór pełnomocnictwa szczegółowego na konkretne zwyczajne zgromadzenie wspólników. Wystarczy, że je uzupełnicie, wydrukujecie i podpiszecie.
Warszawa, dnia ………….
Pełnomocnictwo na Zgromadzenie Wspólników
Ja niżej podpisana ……………… – Wspólnik spółki pod firmą ……….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (KRS …..) niniejszym upoważniam Panią ……………………… zamieszkałą pod adresem: ………………, legitymującą się dowodem osobistym ……………. do uczestnictwa w moim imieniu i do wykonywania w moim imieniu prawa głosu ze wszystkich posiadanych przeze mnie udziałów na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników spółki pod firmą ……….. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w dniu ………. 2020 roku.
****************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Dzień dywidendy w spółce z o.o.
Posiedzenia zarządu po zmianie przepisów
Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego za 2019
Koronawirus a termin złożenia wniosku o upadłość
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Mam pytanie odnośnie reprezentowania wspólnika na zgromadzeniu wspólników. Takim pełnomocnikiem nie może być członek zarządu lub pracownik spółki, a co w przypadku prawnika reprezentującego spółkę? Czy może on być pełnomocnikiem wspólnika? Czy może jednocześnie reprezentować prezesa (nie będącego wspólnikiem) i jednego ze wspólników? Wydaje się to być nieprawidłowe, ale nie mam pewności.
Izabela Makałowska