Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?

Aneta Kułakowska17 maja 2022Komentarze (0)

W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?

Powoli zbliżamy się do terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego, jak i sprawozdania z działalności. Pomimo wydłużenia terminu zawsze jest mnóstwo spółek, które przygotowują dokumenty na ostatni moment, stąd też pojawia się więcej pytań w tym zakresie. Dzisiaj odpowiem na pytanie o formę sprawozdania z działalności. Przy okazji przypomnę też o innych blogowych wpisach w tym temacie.

W jakiej formie sporządzić sprawozdanie z działalności?

W myśl art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości na zarządzie spółki z o.o. ciąży obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności spółki w terminie sporządzenia sprawozdania finansowego. Zatem jeśli rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym to macie czas do 30 czerwca 2022 r. na jego sporządzenie. W tym roku, tak jak w dwóch poprzednich, otrzymaliście dodatkowe 3 miesiące na jego sporządzenie.

Sprawozdanie z działalności spółki sporządza aktualny na dzień jego sporządzenia skład zarządu. W art. 49 ust. 7 ustawy o rachunkowości znajdziecie zapis dotyczący formy sprawozdania z działalności:

W przypadku podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Powyższe oznacza, że zarząd spółki jest zobligowany do sporządzenia sprawozdania w formie elektronicznej. Jednak w przeciwieństwie do sprawozdania finansowego, przepisy nie narzucają Wam formatu. Zatem może to być ono sporządzone w formacie xml, doc, docx, pdf lub innym. Dodatkowo podpisujecie je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Podpisuje cały zarząd. O zmianach w tym zakresie przeczytacie we wpisie Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?

W takiej też formie sprawozdanie z działalności składacie do KRS za pośrednictwem Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Jeśli spółka z o.o. ma status jednostki małej lub mikro to może skorzystać z możliwości niesporządzania sprawozdania z działalności.  Przeczytacie o tym we wpisie Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Na blogu o sprawozdaniu z działałalności

Na blogu znajdziecie kilka wpisów o sprawozdaniu z działałalności. Jeśli taka tematyka Was interesuje to zapraszam.

Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?

Wzór uchwały o niesporządzaniu sprawozdania z działalności

Czy zarząd spółki z o.o. może nie sporządzać sprawozdania z działalności?

Wzór sprawozdania zarządu z działalności

Zmiana terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok

Z kolej sklepie na blogu znajdziecie Wzór sprawozdania zarządu z działalności spółki z o.o. Do dnia 30 maja 2022 r. kupicie go w promocyjnej cenie 79 zł zamiast 99 zł.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. II wydanie 

II wydanie ebooka Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. od tygodnia jest w sprzedaży. Dzięki ebookowi dowiecie się jakie dokumenty za zakończony rok obrotowy musicie sporządzić i w jakim terminie. Jak zwołać i odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników. A także co dalej zrobić z dokumentami rocznymi, jeśli macie je gotowe. Zatem gdzie je złożyć, w jakiej formie i w jakim terminie. Wszystko napisane prostym i zrozumiałym językiem, jakiego używam na blogu.

Spis treści ebooka

**********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu.

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy muszę złożyć do KRS uchwałę o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu?

Kiedy wspólnik może otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy?

Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Zmiana terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: