Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?

Aneta Kułakowska28 stycznia 20222 komentarze

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?

Pytacie co się zmieniło w składaniu podpisów pod sprawozdaniem finansowym spółki z o.o. Doszły już do Was informacje, że wraz z nowym rokiem zaszły też zmiany i w tym zakresie. Faktycznie z dniem 1 stycznia 2022 r. weszła w życie m.in. nowelizacja art. 52 ustawy o rachunkowości. O tym co się zmieniło i jakie aktualnie macie możliwości przeczytacie we wpisie.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe po 1 stycznia 2022 r.?

Roczne sprawozdanie finansowe sporządzone w formacie xml podpisuje elektronicznie osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zwykle więc pierwszą osobą podpisującą sprawozdanie będzie księgowa.

Ponadto sprawozdanie finansowe podpisuje elektronicznie cały skład zarządu. Sprawozdanie możecie podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem poprzez profil zaufany lub podpisem osobistym. Po zmianach w 2018 r. kłopoty z podpisem sprawozdania mieli członkowie zarządu, którzy byli obcokrajowcami. Ewentualnie zarządy wieloosobowe w spółkach. Nawet jeśli udało się zdobyć wszystkie podpisy to na etapie składania sprawozdania w Repozytorium Dokumentów Finansowych zdarzało się, że system informował o błędach co utrudniało wprowadzenie sprawozdania do systemu.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. zmienionymi przepisami ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe może podpisać elektronicznie jeden członek z wieloosobowego zarządu. Musicie jednak spełnić dodatkowe warunki. Otóż pozostali członkowie zarządu muszą złożyć oświadczenia, iż sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Mogą tez odmówić podpisania sprawozdania finansowego.

Pamiętajcie, że odmowa podpisania sprawozdania wymaga uzasadnienia. Takie uzasadnienie sporządzacie w formie elektronicznej lub w formie papierowej oraz dołączacie do sprawozdania finansowego.

Forma oświadczenia członków zarządu

Oświadczenie sporządzacie w formie elektronicznej lub w formie papierowej. W przypadku formy elektronicznej podpisujecie oświadczenie elektronicznie (podpis kwalifikowany, podpis profilem zaufanym lub podpis osobisty).

Z kolei w przypadku formy papierowej podpisujecie oświadczenie odręcznie. Dodatkowo przepisy zobowiązują członka zarządu, który podpisał sprawozdanie finansowe elektronicznie do sporządzenia elektronicznej kopii tego oświadczenia lub oświadczeń. Można tylko zgadywać, że chyba chodzi o skan takiego dokumentu.

Następnie takie oświadczenie dołączacie do sprawozdania finansowego oraz dołączacie do składanych dokumentów rocznych w Repozytorium Dokumentów Finansowych. Taką możliwość będziecie mieli już od 1 czerwca 2022 r.

Powyżej wskazane zasady podpisywania przez członków zarządu będę miały również zastosowanie do sprawozdań z działalności spółki. Jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce pewnie wkrótce się przekonamy. Na pewno będę jeszcze o tym pisać.

*****************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebook Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. 

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców z branży IT na Ukrainie – wywiad z kijowskim prawnikiem Andrijem Popko

Kiedy zgłosić członka zarządu do ZUS?

Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Aneta Kułakowska 16 lutego, 2022 o 06:19

  Pani Natalio,
  bardzo dziękuję i pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Anna 20 września, 2022 o 11:19

  Dzień dobry, czy jeżeli drugi wspólnik nie jest członkiem Zarządu (Zarząd jednoosobowy) to musi również podpisać sprawozdanie finansowe? Wspólnik ten był członkiem zarządu w roku, którego sprawozdanie dotyczy.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: