Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kiedy wspólnik może otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy?

Aneta Kułakowska11 maja 2022Komentarze (1)

Kiedy wspólnik może otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy?

Kolejny wpis oparty na pytaniu Czytelnika bloga.

Możliwość wypłaty dywidendy w spółce z o.o. w ramach podziału zysku jest dla większości z Was zrozumiała. Nie  zawsze jednak chcecie z tego korzystać, chociażby ze względu na tzw. podwójne opodatkowanie. Dzisiaj jednak nie o samej dywidendzie, ale o zaliczce na jej poczet.

Kiedy wspólnik może otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy?

Kiedy wspólnik może otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy?

W spółce z o.o. poza dywidendą istnieje również możliwość wypłaty zaliczki na poczet dywidendy. Zasady uregulowane są w art. 194-195 k.s.h.

Zgodnie z art. 194 k.s.h.:

Umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę.

Z kolei w oparciu o art. 195 k.s.h.:

§1. Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.

                                                                                                                 §11W przypadku gdy w danym roku obrotowym zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy została wypłacona wspólnikom, a spółka odnotowała stratę albo osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, wspólnicy zwracają zaliczki w:

całości – w przypadku odnotowania straty albo

2) części odpowiadającej wysokości przekraczającej zysk przypadający wspólnikowi za dany rok obrotowy – w przypadku osiągnięcia zysku w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.

§2. Do zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy nie stosuje się przepisu art. 197.

Warunki do wypłaty zaliczki na poczet dywidendy

Powyższe oznacza, iż możliwość wypłaty zaliczki uzależniony jest od tego czy w umowie spółki są zapisy w tym zakresie. Zatem, aby zarząd miał możliwość wypłaty zaliczki na poczet dywidendy muszą zostać spełnione 4 warunki.

 1. Umowa spółki musi upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy.
 2. Spółka musi posiadać wystarczające środki na taką wypłatę.
 3. Zaliczka może zostać wypłacona, jeżeli zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk.
 4. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego do końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.

Zaliczki wypłaca się wspólnikom w takich samych proporcjach jak dywidendę.

Wysokość zaliczki na poczet dywidendy

Wysokość zaliczki może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne. A to oznacza, że nie ma możliwości wypłaty zaliczki z kapitału zapasowego. Ponadto, aby móc dokonać wypłaty zaliczki z kapitału rezerwowego potrzebujecie odpowiedniego zapisu w umowie spółki, ewentualnie uchwały zgromadzenia wspólników w tym zakresie.

Musicie też pamiętać o tym, że jeśli została wypłacona zaliczka za dany rok obrotowy, a spółka jednak odnotowała stratę albo osiągnęła zysk mniejszy niż wypłacone zaliczki to wspólnicy w przypadku straty zwracają zaliczki w całości, a w części w przypadku osiągnięcia zysku w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek.

Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o.

Ebook Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. II wydanie w sprzedaży

Te osoby, które czekały na II wydanie, a do tej pory nie zauważyły z radością informuję.

II wydanie ebooka Sporządzenie i złożenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. już w sprzedaży. Dzięki ebookowi dowiecie się jakie dokumenty za zakończony rok obrotowy musicie sporządzić i w jakim terminie. Jak zwołać i odbyć zwyczajne zgromadzenie wspólników. A także co dalej zrobić z dokumentami rocznymi, jeśli macie je gotowe. Zatem gdzie je złożyć, w jakiej formie i w jakim terminie. Wszystko napisane prostym i zrozumiałym językiem, jakiego używam na blogu.

Spis treści ebooka

**********************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Co to jest sprawozdanie finansowe?

Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Zmiana terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2021 rok

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Katarzyna 5 września, 2022 o 15:26

  Jak wypłaca się taką dywidendę? Zarząd musi podjąć jakąś uchwałę? Czy trzeba to zgłaszać do KRS( jak tak na jakim wniosku)? A jak później to oznaczyć w uchwale zatwierdzającej sprawozdanie za ten rok ? Oznaczyć, że wypłacona została zaliczka na poczet dywidendy, komu i kiedy?
  Bardzo ciekawy blog! Dużo wiedzy dla studentów, którzy na studiach dotykają tego tylko w teorii

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: