O tym co w przypadku dokumentów finansowych sporządzonych przed 1 października 2018 roku pisałam w poście Składanie zaległych sprawozdań finansowych po 1.10.2018 r. Dzisiaj wrócę do aktualnej tematyki – sprawozdania finansowe za rok 2018 składane w 2019 r.
Sprawozdania finansowe za rok 2018
O tym, że od dnia 1 października 2018 r. sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej w formacie xml chyba nie muszę członkom zarządów spółek z o.o. przypominać. Zapewne większość z Was musiała zmierzyć się z podpisaniem sprawozdania finansowego do dnia 31 marca 2019 r. To samo zresztą dotyczy sprawozdań zarządu z działalności. Również powinno się je sporządzić w postaci elektronicznej oraz opatrzeć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Jedynie nie ma obowiązku sporządzania w postaci elektronicznej uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz uchwały o podziale zysku bądź pokryciu straty.
Profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis
Powyższe oznacza, że składanie dokumentów sporządzonych po 1 października 2018 r. wymaga od członków zarządu posiadania podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Oczywiście nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o uzyskanie potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP i wciąż wymagany jest Pesel. W przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie jest wymagany Pesel i może go uzyskać obcokrajowiec.
Niestety wciąż jednak przynajmniej jeden członek zarządu spółki lub prokurent muszą posiadać Pesel. Wymóg ten jest związany nie z samym podpisywaniem sprawozdania finansowego, ale ze złożeniem sprawozdania finansowego i pozostałych dokumentów do KRS. Ewentualnie jeśli nie ma członka zarządu czy prokurenta z numerem Pesel lub zwyczajnie nie mają możliwości ich złożenia, to dokumenty roczne może złożyć pełnomocnik. Pojawił się w kwietniu wpis na blogu Prokurenci, radcowie prawni i adwokaci mogą składać sprawozdania finansowe, w którym o tym wspominałam.
Składanie dokumentów finansowych do urzędu skarbowego
Pamiętajcie, że dokumenty roczne złożone na nowe zasadach do Repozytorium Dokumentów Finansowych, nie wymagają już od zarządu spółki oddzielnego składania sprawozdań finansowych do urzędów skarbowych. KRS przekaże złożone sprawozdania do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.
Oczywiście do tematu składania dokumentów rocznych i podsumowania roku 2018 w spółkach z o.o. będę jeszcze wracać.
**************************************************
#autopromocja #produktwłasny
Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o. Od sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia dokumentów rocznych do KRS. Praktyczny przewodnik dla spółek z o.o.
Zapraszam również do zapoznania się z poprzednimi wpisami na blogu:
Skutki naruszenia zakazu konkurencji przez członka zarządu
Czy zarząd spółki może nie sporządzać sprawozdania z działalności?
Wzór sprawozdania zarządu z działalności
Sprawozdanie zarządu z działalności spółki z o.o.
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Czy w przypadku odrzucenia przez zwyczajne zgromadzenie wspólników sprawozdania finansowego podlega ono obowiązkowi przesłania do KRS?