Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Reprezentacja spółki z o.o. w organizacji

Aneta Kułakowska23 stycznia 2018Komentarze (0)

Dzisiejszym wpisem wciąż pozostaję w tematyce reprezentacji. Tym razem chciałabym opowiedzieć Wam o zasadach reprezentacji w spółce z o.o. w organizacji.

Nie ukrywam, że zamierzałam na jakiś czas wyjść z tematyki reprezentacji, ale przypomniał mi się problem jaki miał mój Klient ze zrozumieniem niezrozumiałych dla Niego zasad reprezentacji uregulowanych Kodeksem spółek handlowych. Dlatego też postanowiłam poczynić niniejszy wpis.

reprezentacja spółki z o.o. w organizacji

Czy spółka z o.o. w organizacji może podpisać umowę najmu?

Jeszcze u notariusza Mój Klient podekscytowany powiedział, że jeszcze tego samego dnia po podpisaniu aktu założycielskiego  spółki z o.o. zamierza podpisać umowę najmu lokalu użytkowego z przeznaczeniem na gabinet kosmetyczny. I w tym właśnie momencie byłam niestety zmuszona poinformować Klienta, iż zgodnie z przepisami jako jedyny wspólnik i jednocześnie jedyny członek zarządu nie będzie mógł reprezentować spółki i podpisać umowy najmu.

Dlaczego?

Już wyjaśniam.

Wskazałam, iż jedynym rozwiązaniem na tę chwilę jest podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników (w tym przypadku zgromadzenia złożonego z jedynego wspólnika) o powołaniu pełnomocnika, który reprezentując spółkę podpisałby umowę najmu. Oczywiście pełnomocnikiem tym nie mógł zostać jedyny wspólnik, bowiem udzielałby sam sobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności w imieniu spółki. Klient zgodził się na zaproponowane rozwiązanie i umowa najmu lokalu została ważnie zawarta. Na szczęście w zaplanowanym przez Niego terminie.

Jak wiecie, spółka z o.o. w organizacji jest spółką z o.o. w jednej z początkowych faz swojego rozwoju. W przypadku zakładania spółki droga tradycyjną związaną z wizytą u notariusza, powstaje ona z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. przez wspólników, ewentualnie podpisania aktu założycielskiego przez jedynego wspólnika. Stan spółki z o.o. w organizacji będzie trwał do momentu wpisania spółki do rejestru przedsiębiorców. Spółka z o.o. powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Niestety spółka z o.o. w organizacji rządzi się swoimi prawami w zakresie jej reprezentacji i te właśnie zasady chciałbym dzisiaj chociaż trochę przybliżyć.

W czasie od zawarcia umowy spółki z o.o. (lub aktu założycielskiego) do rejestracji spółki w KRS, spółka z o.o. w organizacji nie jest osobą prawną, jednakże posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, iż może zawierać umowy, pozywać i być pozywaną. Spółka z o.o. w organizacji pomimo braku wpisu w rejestrze może zatem prowadzić działalność gospodarczą i występować w obrocie.

Reprezentacja spółki z o.o. w organizacji

Zasadą jest, iż spółka z o.o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd bądź przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Wyjątek od tej zasady pojawia nam się w przypadku spółki jednoosobowej, w której jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania takiej spółki. A zatem nie może reprezentować spółki ani jako członek zarządu ani jako pełnomocnik. Nie może jej reprezentować również jako prokurent.  Pozostaje zatem jedyne rozwiązanie w postaci powołania pełnomocnika. Pod warunkiem, że wspólnik nie będzie tym pełnomocnikiem.

Rola członka zarządu będącego jednocześnie jedynym wspólnikiem spółki jednoosobowej sprowadza się zatem do udziału w prowadzeniu spraw spółki, a także reprezentowania spółki w zakresie zgłoszenia jej do rejestru, tj. podpisania wniosku o wpis oraz dalszego postępowania rejestrowego.

WAŻNE: Gdyby jednak pomimo wskazanego powyżej zakazu, jedyny wspólnik zawarł umowę w imieniu spółki (jako członek zarządu, prokurent czy pełnomocnik) to umowa taka jest nieważna.

W czasie po zawarciu umowy spółki mają miejsce różne czynności przygotowujące spółkę z o.o. do podjęcia działalności. Czasem odbywają się przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki z o.o. w KRS, a czasem już po. Z doświadczenia wiem, że rejestracja spółki z o.o. w KRS trochę trwa, czasem nawet więcej niż trochę. Czas oczekiwania jest uzależniony od okresu składania dokumentów rejestracyjnych.

Jak spółka z o.o. w organizacji może podpisać ważną umowę?

Zapytacie zatem:

co mogę zrobić jako jedyny wspólnik, aby móc podpisać ważną umowę najmu biura w tym czasie?

Jedyny wspólnik może powołać w spółce zarząd wybierając do niego osoby trzecie (a nie siebie samego). W praktyce zwykle pierwszy skład zarządu powołujecie w momencie zawierania umowy spółki. Na pewno tuż przed złożeniem dokumentów do KRS. Ewentualnie, tak jak już wspomniałam wyżej, można powołać uchwałą zgromadzenia wspólników pełnomocnika, którzy podpisze umowę najmu w imieniu spółki. Oprócz zarządu, podmiotem uprawnionym do reprezentacji sp. z o.o. w organizacji jest również pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników.

Spółka z o.o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd bądź przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Co jeśli w jednoosobowej spółce zostanie powołany jednoosobowy zarząd z jedynym wspólnikiem jako jego członkiem? Do momentu rejestracji spółki jedyną czynnością jaką będzie mógł dokonać taki zarząd będzie zgłoszenie spółki do KRS.

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

**********************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Checklistę podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w S24

#autopromocja #produktwłasny

Checklista podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w S24

Zapraszam Was do zapoznania się z innymi wpisami:

Reprezentacja spółki z o.o.

Wzór podpisu członka zarządu

Jak odwołać Prezesa Zarządu spółki z o.o.?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Aneta Kułakowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: