Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.?

Aneta Kułakowska25 czerwca 201811 komentarzy

Sprawozdania finansowe w spółce z o.o. to gorący temat, szczególnie w czerwcu. Czas biegnie szybko i zanim się zorientujesz zbliża się koniec czerwca. Na szczęście przynajmniej sprawozdanie finansowe sporządziłeś na czas. Teraz pozostaje tylko na czas zwołać zgromadzenie wspólników i złożyć dokumenty roczne do KRS i urzędu skarbowego.

Okazuje się jednak, że na każdym kroku masz wątpliwości i dylematy, z który nie potrafisz sobie poradzić. Próbujesz się dowiedzieć, ale kogo nie zapytasz to dostajesz sprzeczne informacje. Siadasz więc do komputera i przeszukujesz internet, licząc że tam znajdziesz to czego szukasz.

Wpisujesz w wyszukiwarkę Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.? i dowiadujesz się, że sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki. A to oznacza, że wciąż nie uzyskałeś odpowiedzi na wydawałoby się proste pytanie. Załamujesz ręce, rwiesz włosy z głowy i myślisz po co Ci to wszystko było potrzebne. Miałeś etat, cieplutką posadkę, a postanowiłeś założyć spółkę z o.o. z kolegami i zdecydowałeś się zostać jednym z członków zarządu. Fakt, zarabiasz całkiem nieźle, ale tyle formalności, przepisów, upływające w szybkim tempie terminy …

Nie przesadzajmy. Nie jest tak źle. Postaram się pomóc na tyle, ile mogę swoim blogowym wpisem. Odpowiem na tytułowe pytanie, licząc że członkowie zarządu spółki z o.o. nie stracą wszystkich włosów.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.?

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.?

Zacznijmy krótko od tego, co mówią przepisy na temat tego kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.


Art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości

Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Mamy odpowiedź: osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik, czyli to co już wiedzieliśmy wcześniej.

Poniżej wyjaśniam co to oznacza.

Osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych

Osobą tą jest zazwyczaj księgowy zatrudniony w spółce z o.o. bez względu na podstawę zatrudnienia, ewentualnie księgowy z zewnętrznego biura rachunkowego. Podpis pod sprawozdaniem finansowym w miejscu przeznaczonym dla osoby prowadzącej księgi rachunkowe składa osoba, która sporządziła dla spółki z o.o. sprawozdanie.

Jeśli w Twojej spółce z o.o. członek zarządu lub członkowie zarządu zajmują się osobiście prowadzeniem rachunkowości i sporządzeniem sprawozdania, to oni podpisują sprawozdanie finansowe również w miejscu przeznaczonym dla osoby prowadzącej księgi rachunkowe.

Kierownik jednostki

Przechodzimy teraz do kierownika jednostki. W spółce z o.o. jest nim członek zarządu. Jeżeli zarząd spółki z o.o. jest wieloosobowy, to są nim wszyscy członkowie zarządu. Musisz pamiętać o tym, że sprawozdanie finansowe podpisują wszyscy członkowie zarządu, którzy sprawowali funkcję na dzień sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Nie korzystają przy tym z pomocy pełnomocnika, ani prokurenta. Wymagane są podpisy pełnego składu zarządu spółki z o.o.

Pamiętaj, że osoby podpisujące sprawozdanie finansowe składają podpisy na każdym dokumencie wchodzącym w skład sprawozdania finansowego sporządzonego w spółce z o.o., czyli na bilansie, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych, zestawieniu zmian w kapitale własnym i informacji dodatkowej.

 

Czy już wiesz kto podpisuje sprawozdanie finansowe w Twojej spółce z o.o.?

*****

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Zbliżające się terminy, o których musisz pamiętać

RODO w spółce z o.o.

Czy zarząd spółki z o.o. jest administratorem danych osobowych?

Obowiązek informacyjny spółki z o.o. wobec członków zarządu

Czy członek zarządu może być inspektorem ochrony danych?

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bogusława 3 marca, 2019 o 12:10

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy jeżeli w spółce z o.o. jest zarząd wieloosobowy, każdy z członków zarządu może ją reprezentować samodzielnie, to sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie, czy może podpisać jeden z nich. Mam problem ze spółką której członkami są cudzoziemcy i jeden z nich nie posiada PESEL i nie przebywa na terenie Polski.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 6 marca, 2019 o 17:41

Pani Bogusławo,
sprawozdanie podpisuje cały zarząd spółki bez względu na sposób reprezentacji.

Odpowiedz

Małgorzata 11 kwietnia, 2019 o 13:33

Czytam Pani artykuły i jestem pod wrażeniem, prosto i na temat, super !!!

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 15 kwietnia, 2019 o 17:09

Pani Małgorzato,
bardzo dziękuję za miłe słowa. O to właśnie mi chodziło.
pozdrawiam

Odpowiedz

krzysztod 9 stycznia, 2020 o 10:19

zostawię komentarz, choć zazwyczaj tego nie robię. prowadze pare spółek i bardzo pomagają mi informacje z tego bloga. pierwsze źródło informacji ( i do tego sprawdzonych). Dziękuję! miłego dnia 🙂

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 10 stycznia, 2020 o 08:09

Bardzo dziekuję za ten komentarz. Cieszę się, że wpisy na blogu pomagąją :-). Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Mateusz 25 kwietnia, 2020 o 16:30

Dziękuję za liczne cenne informacje. Przystępnie napisanie i bardzo pomocne dla nowicjuszy.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 25 kwietnia, 2020 o 22:21

Panie Mateuszu,
cieszę się i bardzo dziękuję za ten komentarz.

Odpowiedz

Jerzy 20 czerwca, 2020 o 20:38

Proszę o wyjaśnienie kto podpisuje sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy,jeżeli Nadzwyczajne Walne podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki z o.o,
powołało likwidatorów,a nie było jeszcze Walnego za poprzedni rok obrotowy?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 8 lipca, 2020 o 21:15

Panie Jerzy,
na miejsce zarządu jest likwidator i on podpisuje sprawozdanie.

Odpowiedz

Magdalena 9 lipca, 2020 o 15:13

Dzień dobry. Proszę o wyjaśnienie kto ponosi odpowiedzialność w sp. z o.o. za sporządzenie i złożenie do KRS sprawozdania finansowego, w sytuacji gdy nie został powołany nowy zarząd ani Prezes zarządu. Poprzedni Prezes Zarządu zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Udziały w spółce należą do jedynego wspólnika. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: