Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Dwóch prezesów zarządu w spółce o.o.

Aneta Kułakowska22 czerwca 20184 komentarze

Mamy piątek, a więc w spokojnym rytmie krótki wpis na weekend. W tym tygodniu od Pani Magdy dostałam takie oto pytanie:

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące zarządu. Czy spotkała się Pani w swojej praktyce, żeby w spółce było dwóch prezesów zarządu wpisanych w KRS? W czasie kontroli ZUS zostało to zakwestionowane i urząd domaga się zmiany.

Zapytałam Panią Magdę, jaką podstawę prawną żądania podał ZUS. Otrzymałam odpowiedź, że ZUS powiedział: że tak nie może być i koniec. Cóż… brak mi słów… Chętnie poznałabym podstawę prawną, bo może dowiedziałabym się czegoś nowego.

Dwóch prezesów zarządu w spółce o.o.

Dwóch prezesów zarządu w spółce o.o.

Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, aby w spółce z o.o. było dwóch prezesów zarządu. Cóż, może być nawet więcej niż dwóch, jeśli  taka jest wola wspólników.

K.s.h. w stosunku do spółki z o.o. jedynie raz wspomina o „prezesie zarządu”, a w poza tym używa określenia „członkowie” lub „członkowie zarządu” na osoby pełniące funkcje w zarządzie. Pozostawia tym samym swobodę co do samej tytulatury w zarządzie. K.s.h. stoi na gruncie zasady równości członków zarządu a istnienie prezesa zarządu i członków zarządu sprowadza się jedynie do różnicy w tytulaturze Dlatego też jeśli w spółce z o.o. może być kilku członków zarządu, to równie dobrze może być więcej niż jeden prezes zarządu. Ja nie widzę żadnych przeciwwskazań.

Nie wiem jakie Wy macie doświadczenia z tym związane. Czy zdarzyło się Wam pracować w spółce z o.o., w które było dwóch prezesów zarządu? A może taką spółką z o.o. aktualnie zarządzacie? A może współpracujecie z inną spółką, w której jest więcej niż jeden prezes zarządu? Jestem bardzo ciekawa przypadków z jakimi macie lub mieliście do czynienia.

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów czy checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również checklistę wpis likwidacji spółki z o.o. do KRS.

Checklista wpis likwidacji spółki z o.o. do KRS

Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami:

Obowiązek zarządu zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o.

Absolutorium dla prokurenta

Reprezentacja spółki z o.o. w organizacji 

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jacek 28 czerwca, 2018 o 11:44

  Od 20 lat działam w dwóch takich spółkach. Nikt nigdy się temu nie dziwił, tym bardziej jakaś kontrola z ZUS. I od kiedy to ZUS może się domagać takiej zmiany ? Zapewne ich system komputerowy nie jest na to przygotowany, dlatego zamawiają drugi za 1 mld zł.

  Odpowiedz

  Patryk 16 stycznia, 2019 o 15:10

  Mój profesor na uczelni kłócił się ze mną, że nie może być 2 prezesów w spółce, także już wiem skąd się biorą takie paranoje.

  Odpowiedz

  Alicja 14 maja, 2020 o 11:53

  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące wniosków do KRS w sprawie zgłoszenia nowego prezesa? Sprawa komplikuje się, ponieważ obecny prezes pozostaję na swoim stanowisku, co za tym idzie od tej pory w spółce będzie dwóch prezesów. Czy nadal obowiązują wnioski KRS Z3 i KRS ZK?

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 14 maja, 2020 o 18:47

  Pani Alicjo,
  na blogu jest mnóstwo wpisów poświęconych wnioskom KRS, choćby https://zarzadwspolcezoo.pl/zmiana-zarzadu-a-wpis-w-krs/

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: