Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dwóch prezesów zarządu w spółce o.o.

Aneta Kułakowska22 czerwca 20182 komentarze

Mamy piątek, a więc w spokojnym rytmie krótki wpis na weekend. W tym tygodniu od Pani Magdy dostałam takie oto pytanie:

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące zarządu. Czy spotkała się Pani w swojej praktyce, żeby w spółce było dwóch prezesów zarządu wpisanych w KRS? W czasie kontroli ZUS zostało to zakwestionowane i urząd domaga się zmiany.

Zapytałam Panią Magdę, jaką podstawę prawną żądania podał ZUS. Otrzymałam odpowiedź, że ZUS powiedział: że tak nie może być i koniec. Cóż… brak mi słów… Chętnie poznałabym podstawę prawną, bo może dowiedziałabym się czegoś nowego.

 

Dwóch prezesów zarządu w spółce o.o.

Dwóch prezesów zarządu w spółce o.o.

Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, aby w spółce z o.o. było dwóch prezesów zarządu. Cóż, może być nawet więcej niż dwóch, jeśli  taka jest wola wspólników.

K.s.h. w stosunku do spółki z o.o. jedynie raz wspomina o „prezesie zarządu”, a w poza tym używa określenia “członkowie” lub “członkowie zarządu” na osoby pełniące funkcje w zarządzie. Pozostawia tym samym swobodę co do samej tytulatury w zarządzie. K.s.h. stoi na gruncie zasady równości członków zarządu a istnienie prezesa zarządu i członków zarządu sprowadza się jedynie do różnicy w tytulaturze Dlatego też jeśli w spółce z o.o. może być kilku członków zarządu, to równie dobrze może być więcej niż jeden prezes zarządu. Ja nie widzę żadnych przeciwwskazań.

 

Drodzy Czytelnicy, nie wiem jakie Wy macie doświadczenia z tym związane. Czy zdarzyło się Wam pracować w spółce z o.o., w które było dwóch prezesów zarządu? A może taką spółką z o.o. aktualnie zarządzacie? A może współpracujecie z inną spółką, w której jest więcej niż jeden prezes zarządu? Jestem bardzo ciekawa przypadków z jakimi macie lub mieliście do czynienia.

Zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

 

 

*****

Zapraszam również na mojego drugiego bloga Rodo w spółce z o.o.

Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami:

Obowiązek zarządu zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników

Absolutorium w jednoosobowych spółkach z o.o.

Absolutorium dla prokurenta

Reprezentacja spółki z o.o. w organizacji 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek Czerwiec 28, 2018 o 11:44

Od 20 lat działam w dwóch takich spółkach. Nikt nigdy się temu nie dziwił, tym bardziej jakaś kontrola z ZUS. I od kiedy to ZUS może się domagać takiej zmiany ? Zapewne ich system komputerowy nie jest na to przygotowany, dlatego zamawiają drugi za 1 mld zł.

Odpowiedz

Patryk Styczeń 16, 2019 o 15:10

Mój profesor na uczelni kłócił się ze mną, że nie może być 2 prezesów w spółce, także już wiem skąd się biorą takie paranoje.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest AK & AK Kancelaria Prawna Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: