Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy spółka z o.o. musi sporządzać sprawozdanie finansowe?

Aneta Kułakowska17 kwietnia 2021Komentarze (0)

Czy spółka z o.o. musi sporządzać sprawozdanie finansowe?

O to jestem pytana bardzo często. Zwykle przez członków zarządu spółek, które pomimo rejestracji w KRS nie podjęły faktycznej działalności gospodarczej. Zadają mi pytania: „czy spółka musi sporządzić sprawozdanie finansowe za rok w którym się w spółce nic nie działo? Nie było żadnych kosztów ani sprzedaży?

Zakładają, że wówczas nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego. Podobne zresztą pytania pojawiają się w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej spółki.

Czy spółka z o.o. musi sporządzać sprawozdanie finansowe?

Czy spółka z o.o. musi sporządzać sprawozdanie finansowe?

Co do zasady każda spółka z o.o. musi sporządzać sprawozdanie finansowe. Sporządzenie sprawozdania finansowego jest obowiązkiem zarządu spółki. Zatem dotyczy to wszystkich aktualnych członków zarządu. Oczywiście członkowie zarządu nie muszą osobiście sporządzać sprawozdania. Zarówno prowadzenie ksiąg rachunkowych spółki, jak i sporządzenie sprawozdania mogą powierzyć biuru rachunkowemu lub księgowej.

Brak faktycznej działalności a sprawozdanie finansowe

Przepisy ustawy o rachunkowości nie przewidują wyłączenia od sporządzenia sprawozdania finansowego. Wobec spółek z o.o. nie mają zastosowania żadne wyjątki. Zatem spółka z o.o. sporządza sprawozdania finansowe również za te lata, w których nie prowadziła faktycznie działalności gospodarczej. Więcej możecie przeczytać we wpisie Czy spółka z o.o. składa sprawozdania finansowe jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Art. 12 ust. 3b  ustawy o rachunkowości umożliwia spółce z o.o. odstąpienie od zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec roku obrotowego. Oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. Zatem możecie nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały rok pozostawała zawieszona. Nie skorzystacie z tego, jeśli spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub też występują inne zdarzenia, które wywołują skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Spełnienie warunków oznacza możliwość skorzystania ze zwolnienie sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy. Pisałam o tym we wpisie Sprawozdanie finansowe a zawieszenie działalności spółki z o.o.

*******************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Wzór protokołu zwyczajnego zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jaką część zysku można przeznaczyć na wypłatę dywidendy?

Termin wypłaty dywidendy

Przedłużenie terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2020 r.

Czy możliwe jest udzielenie absolutorium za kilka lat wstecz?

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: