Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak zawiesić działalność spółki na 2025 rok?

Aneta Kułakowska27 grudnia 2024Komentarze (0)

Jak zawiesić działalność spółki na 2025 rok?

Jak zawiesić działalność spółki na 2025 rok?

Zwykle pod koniec roku temat zawieszenia staje się bardzo popularny. Zatem wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom i oczekiwaniom dzisiaj odpowiem na tytułowe pytanie o zawieszenie działalności gospodarczej spółki z o.o. w 2025 roku. Zainteresowanych zapraszam.

Jak zawiesić działalność spółki na 2025 rok?

Jeśli chodzi o zawieszenie działalności to w 2025 roku tak naprawdę nic się nie zmienia.

Jak zapewne wiecie od 1 lipca 2021 r. możecie zawiesić działalność spółki wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS (PRS). Zatem jeśli do tej pory nie zakładaliście konta PRS to jesteście zmuszeni to zrobić.

Jeśli założyliście spółkę w S24 i do tej pory dokonywaliście wszystkich zmian poprzez S24 to tym razem nie ma na to szans. W S24 nie ma możliwości złożenia wniosku o zawieszenie działalności spółki. Jednak nie musicie się obawiać, że złożenie wniosku o zawieszenie w PRS wymusi na Was korzystanie wyłącznie z PRS. Po złożeniu wniosku, nadal możecie korzystać z S24. Nie możecie korzystać z S24 dopiero po dokonaniu zmiany umowy spółki u notariusza. Wszelkie inne zmiany możecie zgłaszać zarówno w S24, jak i PRS. Decyzja, co do wyboru systemu należy do Was. W niektórych przypadkach nie będziecie mieć wyboru i tylko w PRS będziecie mogli dokonać niektórych zmian. Dotyczy to m.in. zawieszenia i wznowienia działalności spółki.

Zawieszenie działalności w Portalu Rejestrów Sądowych

Aby dokonać zawieszenia musicie założyć konto w zakładce e-formularze KRS. Po zalogowaniu przygotowujecie wniosek o zawieszenie w systemie i załączacie do niego uchwałę zarządu o zawieszeniu działalności spółki oraz oświadczenie zarządu o niezatrudnianiu pracowników. Rekomenduję, aby załączniki podpisać elektronicznie i załączyć je do wniosku. Możecie też zrobić skan wersji papierowej dokumentów i załączyć do wniosku. Musicie jednak pamiętać, aby oryginały przesłać pocztą lub złożyć na biurze podawczym  w terminie 3 dni od wysłania wniosku do KRS.

Wniosek podpisujecie zgodnie z reprezentacją. Możecie zlecić jego złożenie adwokatowi lub radcy prawnemu. Wniosek o wpis zawieszenia działalności spółki nie podlega żadnej opłacie. Wniosek po podpisaniu elektronicznie wysyłacie poprzez system. W ciągu kilku sekund dostajecie powiadomienie wraz z sygnaturą sprawy.

W uchwale o zawieszeniu nie musicie od razu rozstrzygać czasu, na jaki spółka będzie zawieszona. Maksymalny okres to 24 miesiące i po tym czasie możecie wznowić działalność na jeden dzień i zawiesić po raz kolejny.

Pamiętajcie o tym, że jeśli chcecie zawiesić działalność od 1 stycznia 2025 r. to najpóźniej wniosek składacie 1 stycznia 2025 r. Najlepiej nie czekajcie na ostatnią chwilę, ponieważ w związku ze zmianami, na przełomie roku będą przerwy w dostępie do KRS.

Czy warto zawiesić działalność od 1 stycznia?

Zawieszenie z początkiem roku daje Wam dodatkowe korzyści, jeśli chodzi o zawieszenie. Dlatego jeśli w najbliższym czasie planujcie zawieszenie to warto zrobić to z początkiem roku.

Pierwsza korzyść dotyczy sprawozdania finansowego. Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, tj. na dzień kończący rok obrotowy. Zwykle spółki otwierają swoje księgi rachunkowe z początkiem każdego roku obrotowego, a zamykają z dniem kończącym rok obrotowy. Zatem najczęściej otwierają księgi 1 stycznia, a zamykają 31 grudnia, jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym.

Art. 12 ust. 3b ustawy o rachunkowości umożliwia Wam niezamykanie ksiąg rachunkowych na koniec roku obrotowego. Możecie nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały rok pozostawała zawieszona, chyba że spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub też występują inne zdarzenia, które wywołują skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Druga korzyść dotyczy zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Art. 231 §6 k.s.h pozwala Wam na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia za rok obrotowy, w którym spółka przez cały okres miała zawieszoną działalność. W takiej sytuacji przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia będą sprawy dotyczące również tego roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona.

Co daje zawieszenie spółki przez cały rok obrotowy?

Jeśli spełnicie poniższe warunki, tj.:

  • działalność spółki przez cały rok obrotowy była zawieszona
  • nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego
  • wspólnicy podjęli uchwałę wyrażającą zgodę na nieodbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników w związku z zawieszeniem

to spółka po zakończeniu roku obrotowego może skorzystać ze zwolnienia ze sporządzania sprawozdania finansowego, jego badania, zwoływania zwyczajnego zgromadzenia wspólników oraz złożenia dokumentów rocznych do KRS. Oznacza to również zwolnienie ze sporządzania i złożenia do KRS sprawozdania z działalności spółki.

Jeśli spółka będzie trwać w zawieszeniu dwa pełne lata obrotowe i spełni powyższe warunki, może nie zwoływać zgromadzenia przez dwa lata. Jednak sprawy, które byłyby przedmiotem obrad takich zgromadzeń powinny być przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Reasumując:

  • spółka z o.o. może zawiesić działalność gospodarczą maksymalnie na 24 miesiące
  • zawieszenie działalności rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszeniu, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku
  • jeśli chcecie zawiesić działalność od 1 stycznia 2025 wniosek składacie najpóźniej 1 stycznia 2025
  • wniosek o zawieszenie składacie wyłącznie elektronicznie w Portalu Rejestrów Sądowych/e-formularze
  • automatyczne wznowienie działalności z urzędu przez KRS po upływie 24 miesięcy wciąż nie działa. Możliwe, że uda się je wreszcie wdrożyć w 2025 roku. Pamiętajcie o tym.

Mam nadzieję, że pomogłam:-)

*********************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również ebooka Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zawieszenie i wznowienie działalności działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak zmienić siedzibę i adres w S24?

Jak mogę sprzedać udziały w spółce z o.o.?

Kiedy e-Doręczenia w spółce z o.o.?

Jak uzupełnić braki we wniosku o rejestrację spółki w S24?

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: