Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Format dokumentów składanych do KRS

Aneta Kułakowska28 maja 20193 komentarze

Wciąż napływają od Was pytania o format dokumentów składanych do KRS, tak więc zgodnie z życzeniem dziś słów kilka o formacie. Oczywiście chodzi o format dokumentów rocznych za 2018. Dokumentami rocznymi będą: sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, opinia biegłego rewidenta oraz uchwały.

Od 15 marca 2018 r. dokumenty roczne spółki z o.o. przesyłacie do KRS wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Możecie to zrobić bezpłatnie przesyłając je do Repozytorium Dokumentów Finansowych. Ewentualnie dokonując opłaty 140 zł i składając wniosek poprzez system teleinformatyczny S24.

Format dokumentów składanych do KRS

Format dokumentów składanych do KRS

Wątpliwości już chyba nie ma co do samego formatu sprawozdania finansowego za 2018 rok. Sprawozdanie powinno być sporządzone w formacie xml. Zresztą spółki z o.o., które mają rok obrotowy równy kalendarzowemu miały czas do 31 marca na jego sporządzenie. Ponadto na podpisanie podpisem ePUAP lub podpisem kwalifikowanym przez osobę sporządzającą i cały zarząd.

Wasze wątpliwości budzą pozostałe dokumenty. Zarówno sprawozdanie zarządu z działalności oraz opinia biegłego rewidenta (jeśli sprawozdanie podlegało badaniu) powinny być sporządzone w postaci elektronicznej. A to oznacza, że mogą być sporządzone w formacie xml, jak i w innych formatach, np. DOC czy PDF. Nie może to być jednak skan podpisanych dokumentów w formie papierowej. Dodatkowo powinny zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Postaci elektronicznej nie muszą mieć jedynie uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku bądź pokryciu straty, czyli uchwały zawarte w protokole ze zwyczajnego zgromadzenia wspólników. A to oznacza, że podpisany protokół można zeskanować do pdf.

****************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Likwidacja spółki z o.o.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników po terminie

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Opłata za zmianę wpisu w KRS

Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Pawel 24 czerwca, 2019 o 16:05

  Dzień dobry,
  Nadal nie rozumiem rozróżnienia, które pojawia się na wielu stronach o tej tematyce, pomiędzy „sporządzone w postaci elektronicznej” a :skan podpisanych dokumentów w formie papierowej”. Zapisanie czegokolwiek na komputerze wiąże się z postacią elektroniczną. Skan może być zapisany równie dobrze do PDF. Czyli mamy sytuację, że jeden PDF jest OK, ale drugi nie bo jest skanem. Dziwna sprawa.

  Odpowiedz

  Agnieszka 26 czerwca, 2019 o 08:40

  Witam,
  Ja mam pytanie dotyczące dokumentów z 2017r. W jaki sposób możemy złożyć zaległe SF do KRS?
  Czy musimy sporządzić jpk za 2017, czy można złożyć skany?

  pozdrawiam
  Agnieszka

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 9 lipca, 2019 o 07:05

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: