Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy w trakcie zawieszenia jedyny wspólnik płaci ZUS?

Aneta Kułakowska28 sierpnia 2023Komentarze (0)

Czy w trakcie zawieszenia jedyny wspólnik płaci ZUS?

Dzisiaj krótko o obowiązku płacenia składek ZUS przez jedynego wspólnika w trakcie zawieszania działalności gospodarczej przez spółkę z o.o. Pytanie dostałam już wcześniej, ale wydawało mi się, że to pojedynczy przypadek. Ale jednak nie. Okazało się, że łącznie maili z pytaniami w tym zakresie dostałam prawie 20. A to oznacza, że warto temat poruszyć nawet krótkim blogowym wpisem. Zainteresowanych zapraszam.

Czy w trakcie zawieszenia jedyny wspólnik płaci ZUS?

Czy w trakcie zawieszenia jedyny wspólnik płaci ZUS?

O zawieszeniu działalności gospodarczej na blogu możecie znaleźć sporo wpisów. Poniżej linki do dwóch wpisów.

O zawieszeniu działalności spółki z o.o. po raz kolejny

Jak zawiesić działalność spółki z o.o. po 1 lipca 2021 r.

Nie będę więc powielać informacji tam zawartych. Myślę, że dostaniecie odpowiedź na większość pytań związanych z zawieszeniem.

Dodatkowo w sklepie na blogu znajdziecie produkty, które wesprą Wam zarówno w zawieszeniu, jak i wznowieniu działalności. Poniżej wklejam linki.

Zatem czy w czasie zawieszenia działalności przez spółkę z o.o. jedyny wspólnik jest zobowiązany odprowadzać składki do ZUS?

Zauważcie, że piszę o jedynym wspólniku. Co do zasady wspólnicy sp. z o.o. nie płacą składek ZUS. Taki obowiązek dotyczy jedynego wspólnika. Pisałam o tym zresztą we wpisie Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

A co na to ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych?

W art. 13 pkt 4a, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przeczytacie, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego albo od dnia nabycia udziałów w spółce do dnia wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego albo zbycia wszystkich udziałów w spółce, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności przez spółkę zostało zawieszone na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.

Powyższe oznacza, że jeśli spółka z o.o. zawiesi działalność gospodarczą to jedyny jej wspólnik nie będzie zobowiązany opłacania składek ZUS w tym czasie.

Pamiętajcie tylko o maksymalnym okresie zawieszenie, tj. 24 miesiące. Jeśli chcecie wydłużyć okres zawieszenia musicie wznowić działalność i zawiesić ją ponownie. Niestety nie da się tego zrobić przez przerwy.

Obawiam się jednak, że po upływie maksymalnego okresu zawieszenia ZUS mógłby domagać się opłacania składek ZUS od jedynego wspólnika. Nawet pomimo braku wpisu wznowienia w KRS. Zatem pilnujcie upływu okresu zawieszenia. Po latach bowiem może się okazać, że niczego nieświadomy wspólnik posiada spory dług w ZUS.

A co ze składką zdrowotną?

Zgodnie z art. 66 ust.1 pkt.1c) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków w publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców. Pomimo tego, że wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. w rozumieniu przywołanej ustawy nie jest  przedsiębiorcą, a jest nim spółka to jednak zawieszenie działalności przez spółkę wywiera skutek wobec jej wspólnika.

Podsumowując powyższe, jedyny wspólnik spółki z o.o. w czasie zawieszenia działalności spółki nie podlega ubezpieczeniu społecznemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Produkty elektroniczne

Poniżej linki do produktów, które możecie kupić w sklepie na blogu, a które dotyczą zawieszenia i wznowienia działalności spółki z o.o.

Checklista zawieszenie działalności spółki z o.o.

Zawieszenie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Checklista wznowienie działalności spółki z o.o.

Wznowienie działalności spółki z o.o. Wzory dokumentów wraz z omówieniem

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

*****************************************************

#autopromocja #produktwłasny

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Wzór uchwały o powołaniu pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Jak sporządzić protokół rady nadzorczej?

Czy rada nadzorcza może sprawdzać dokumenty spółki?

Jak cofnąć wniosek KRS?

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: