Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Jak cofnąć wniosek KRS?

Aneta Kułakowska13 sierpnia 20232 komentarze

Jak cofnąć wniosek KRS?

Jest długi sierpniowy weekend, a ja mam sporo pracy, w tym zaległości do nadrobienia, więc wpis będzie bardzo krótki. Po raz kolejny w odpowiedzi na pytanie Czytelnika bloga Pana Krzysztofa.

Zapewne nie raz zdarzyło się Wam, że dopiero po wysłaniu wniosku o rejestrację lub wpis do KRS zauważyliście, że popełniliście błąd we wniosku lub załączniku lub zapomnieliście załącznika. Niestety mi też to się zdarzyło.

Wówczas zastanawiacie się co z tym zrobić. Czy macie czekać na zwrot lub oddalenie wniosku? Czy może referendarz nie zauważy i zrobi wpis? A może jedynie wezwie do uzupełnienia braków?

Niestety zdarza się, że musielibyście dość długo czekać. Sami wiecie, że czasem jest to kilka dni, a czasem kilka tygodni a nawet miesięcy. Pół biedy, jeśli Wam się nie spieszy, ale czasem wpis jest dla Was istotny z różnych względów.

Poza tym w grę wchodzi jeszcze kwestia opłaty. Jeśli dojdzie do zwrotu tracicie jedynie 30 zł. Jeśli KRS dokona oddalenia to tracicie całą opłatę sądową za rejestrację (500 zł lub w S24 250 zł) lub wpis zmian  (250 zł lub w S24 200 zł).

Moim zdaniem, jeśli nie chcecie tracić czasu i pieniędzy to możecie pomyśleć o 2 rozwiązaniach. Jednym jest cofnięcie wniosku. A drugim uzupełnienie braków. O drugim napiszę innym razem, ponieważ nie w każdej sytuacji to będzie możliwe do dokonania.

Dzisiaj o tytułowym cofnięciu wniosku.

Jak cofnąć wniosek KRS?

Jak cofnąć wniosek KRS?

Zatem jeśli po analizie wniosku i załączników stwierdzicie, że ten wniosek ma małe szanse na wpis to możecie cofnąć złożony wniosek. Proponuję jednak nie zwlekać, ponieważ niektóre KRS-y działają dość sprawnie i może się okazać, że nie zdążycie złożyć pisma przed rozpatrzeniem wniosku, a właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Aby zdążyć przed rozpatrzeniem wniosku przez KRS.

Po złożeniu wniosku do KRS przez S24, jak i poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS Waszemu wnioskowi zostaje nadana sygnatura. Jeśli chcecie cofnąć złożony wniosek ta sygnatura jest bardzo ważna, ponieważ musicie cofnąć konkretny wniosek.

Bez względu na sposób złożenia wniosku, cofnąć wniosek możecie jedynie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. Zatem logujecie się do systemu i wybieracie na panelu po lewej stronie Pisma. Następnie wybieracie „Pismo w sprawie”. Uzupełniacie pismo danymi spółki oraz wpisujecie sygnaturę nadaną wnioskowi po jego wysłaniu.

Treść pisma o cofnięciu wniosku możecie umieścić w załączniku lub sporządzić bezpośrednio w systemie. Pismo w załączniku podpisujecie elektronicznie zgodnie z reprezentacją. Podobnie zresztą jak pismo w systemie po jego sporządzeniu.

Pismo nie podlega opłacie, więc zaznaczacie w systemie „Nie dotyczy”. Po jego sporządzeniu i podpisaniu wysyłacie do KRS.

Wzór pisma o cofnięcie wniosku

Poniżej przesyłam prosty wzór o cofnięcie wniosku o wpis zmian. Możecie go sobie odpowiednio dostosować. Również w przypadku wniosku o rejestrację, jak wniosku złożonego poprzez s24. Możecie również krótko uzasadnić cofnięcie, ale nie jest to moim zdaniem obligatoryjne.

………….., dnia …………… roku

Sąd Rejonowy …………..

…………. Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

 

Pismo – cofnięcie wniosku o wpis zmian

Sygn. akt ………………..

Działając w imieniu Spółki pod firmą ………. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością  z siedzibą w ………. niniejszym cofam wniosek o wpis zmian złożony w dniu ……….roku poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS, któremu została nadana sygnatura akt ………………

Powodem cofnięcia w/w wniosku jest ………….

Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

******************************************

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór umowy pożyczki ze wspólnikiem spółki z o.o.

#autopromocja #produktwłasny

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy można zatwierdzić niepodpisane sprawozdanie finansowe?

Jak złożyć sprawozdanie finansowe bez jego zatwierdzenia?

Jak poradzić sobie z nieobecnością wspólników na zwyczajnym zgromadzeniu?

Zapraszam również na drugiego bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Bartek 27 stycznia, 2024 o 08:23

  Super wyjaśnione 🙂

  Odpowiedz

  Aneta Kułakowska 27 stycznia, 2024 o 14:11

  Panie Bartku,
  cieszę się 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: