Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych.
[Więcej >>>]

Sklep z ebookami

Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

Aneta Kułakowska18 grudnia 2021Komentarze (0)

Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

Polski ład rozpala wszystkich do czerwoności. Docierają do Was różne informacje. Niestety często również takie, które wprowadzają w błąd. Jeśli macie wątpliwości dotyczące kwestii podatkowych to jedyne co mogę Wam radzić to poszukajcie dobrego doradcy podatkowego i skorzystajcie z konsultacji. Myślę, że większość z nas tego doradztwa będzie w Nowym Roku potrzebować. Nie próbujcie rozwiązywać spraw podatkowych sami, jeśli nie znacie się na prawie podatkowym. W ostatecznym rozliczeniu koszt konsultacji może okazać się najlepszą inwestycją jaka poczynicie w 2022 roku. Wiem, bo dostaję mnóstwo takich wiadomości od Was. O podatkach będę wspominać. Nie jestem jednak specjalistką od podatków, więc w te rejony nie będą się szczególnie zagłębiać.

Pytacie o obowiązek płacenia składek społecznych i składek zdrowotnych przez wspólników spółki z o.o., więc dzisiaj krótko tylko o tym.

Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

Czy wspólnik spółki z o.o. będzie płacił składki zus od 1 stycznia 2022 r.?

W zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku wspólników spółki z o.o. nic się nie zmienia. Nadal wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. traktowany jest w tym zakresie jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Jeśli więc jedyny wspólnik spółki z o.o. jest osobą fizyczną zapłaci w 2022 r. składki społeczne i składkę zdrowotną. Zgodnie z art. 13 pkt 4a i 4b ustawy o stystemie ubezpieczeń społecznych obowiązek ubezpieczeń społecznych w przypadku wspólników jednoosobowych spółek z o.o. powstaje od dnia wpisania spółki do KRS albo od dnia nabycia udziałów. Obowiązek ustaje z dniem wykreślenia spółki z KRS albo zbycia wszystkich udziałów w spółce. Obowiązkowi ubezpieczeń społecznych wspólnik nie podlega w czasie zawieszenia działalności spółki.
Zatem w przypadku spółki z o.o., gdzie jest przynajmniej 2 wspólników tego obowiązku nie ma. Zachęcam jednak do zapoznania się z wpisem Niemal jedyny wspólnik i wspólnik iluzoryczny w spółce z o.o.

Wysokość składek w 2022 r.

Z obwieszczenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. to 5922 zł. Oznacza to, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 r. dla wspólników jednoosobowych spółek z o.o. wyniesie 3553,20 zł, tj. 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Zatem należy liczyć się z kosztem w wysokości ok. 1200 zł. Pamiętajcie, że wspólnicy nie korzystają z preferencyjnych składek zus.

Od podstawy stanowiącej kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obliczana również będzie składka zdrowotna. Zatem w 2022 r. 9% składka zdrowotna od kwoty 5922 zł wyniesie ponad 530 zł miesięcznie.

Niestety nie będziecie mogli odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne nie pomniejszy Wam wysokości zaliczki na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.

***************************************************

#autopromocja #markawłasna

Jeśli poszukujecie wzorów dokumentów i checklist to zapraszam Was do sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z uchwałami ustalającymi wynagrodzenie zarządu

Wzór protokołu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników

Kilka ostatnich wpisów blogowych:

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały od 1 stycznia 2022 r.

Jak aktualnie dokonać opłaty w KRS?

Czy warto zawiesić działalność spółki od 1 stycznia?

Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z o.o. – wywiad z mec. Katarzyną Zalewską, radcą prawnym

Zapraszam również na bloga Likwidacja spółki z o.o.

Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: