Wiem, że większość z Was złożyła dokumenty roczne za 2023 do KRS. Ale niestety część jeszcze tego nie zrobiła i nie bardzo wie jak się za to zabrać i co złożyć.
Jak już jesteście po zwyczajnym zgromadzeniu wspólników i macie protokół ze zwyczajnego zgromadzenia to kolejnym etapem jest złożenie dokumentów do KRS. Dokumenty składacie elektronicznie i bezpłatnie poprzez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF).
Dokumenty składa członek zarządu, prokurent, ewentualnie adwokat lub radca prawny. Jeśli w spółce nie ma członka zarządu lub prokurenta z PESEL-em to pozostaje Wam zlecenie złożenia przez adwokata lub radcę prawnego. Ewentualnie złożenie poprzez system S24 co wiąże się z opłatą 140 zł.
Macie na to 15 dni od dnia odbycia zwyczajnego zgromadzenia. W przypadku zatem, gdy odbyło się ono 30 czerwca 2024 r. to do 15 lipca 2024 r. mieliście termin na złożenie dokumentów do KRS. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to zróbcie koniecznie, nawet po terminie. Nie czekajcie aż KRS Was wezwie pod rygorem nałożenia grzywny.
Złożenie sprawozdania do KRS w 2024
Za 2023 rok składacie elektronicznie do KRS następujące dokumenty:
- sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
- sprawozdanie z działalności spółki w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez cały zarząd (chyba że spółka korzysta z możliwości jego niesporządzania)
- uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe oraz uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty – wystarczy skan
- opinię biegłego rewidenta (jeśli spółka jest zobligowana do jej złożenia) w postaci elektronicznej opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP biegłego rewidenta.
Aby wysłać dokumenty musicie mieć konto w RDF, następnie logujecie się i załączacie dokumenty w wersji elektronicznej, podpisujecie wniosek i wysyłacie.
Po złożeniu dokumentów w KRS nie musicie oddzielnie przesyłać dokumentów do urzędu skarbowego.
Jeśli potrzebujecie wskazówek to na blogu jest mnóstwo wpisów i porad w tym zakresie. Zarówno jeśli chodzi o sporządzenie, jak i podpisanie dokumentów.
WAŻNE: Pamiętajcie, że niesporządzenie i niezłożenie sprawozdania finansowego jest przestępstwem karnoskarbowym. Przeczytacie o tym we wpisie Jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Czy do zmiany umowy spółki potrzebuję wpisu w KRS?
Czy spółka dwuosobowa to dwóch wspólników?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }