Jak mam sprzedać udziały będąc za granicą?
Nie planuję w najbliższym czasie przyjeżdżać do Polski. Jestem wspólnikiem spółki z o.o. i chciałbym sprzedać udziały. Chcą je kupić pozostali udziałowcy. Co mam zrobić?
Takie pytanie dostałam od Czytelnika bloga. Co jakiś czas pytanie wraca, więc jeśli szukasz odpowiedzi, mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocny.
Jak mam sprzedać udziały będąc za granicą?
Jeśli chcecie sprzedać udziały w spółce z o.o., ale przebywacie za granicą i w najbliższym czasie nie wybieracie się do Polski to mam dla Was 2 propozycje.
W ogóle nie widzę problemu, jeśli sprzedaż dotyczy udziałów spółki założonej poprzez S24. Wówczas możecie dokonać sprzedaży udziałów bez względu na to, gdzie akurat przebywacie. Wystarczy, jeśli macie dostęp do internetu, konto w S24 i dostęp do profilu spółki w S24. Oczywiście pod warunkiem, że po założeniu spółki w S24 nie dokonaliście zmian umowy spółki w formie notarialnej.
Jeśli chcecie sprzedać udziały spółki założonej umową spółki podpisaną u notariusza, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Po pierwsze musicie znaleźć osobę, która będzie pełnomocnikiem przy tej czynności. Krótko mówiąc podpisze w Waszym imieniu umowę sprzedaży udziałów w Polsce.
Pamiętajcie, że sprzedaż udziałów wymaga dla swej skuteczności potwierdzenia podpisów przez notariusza. Zatem pełnomocnictwo powinno mieć co najmniej taką samą formę jaka jest wymagana dla umowy sprzedaży.
Pełnomocnictwo sporządzone za granicą
Jak wspomniałam widzę dwa wyjścia z tej sytuacji.
Po pierwsze możecie skorzystać z pomocy polskiego konsula. Konsul ma możliwość wykonywania czynności notarialnych. Zatem możecie zwrócić się do konsula, aby sporządzić pełnomocnictwo do podpisania umowy.
Po drugie możecie iść za granicą to tamtejszego notariusza i sporządzić pełnomocnictwo. Aby pełnomocnictwo nadawało się do wykorzystania w Polsce musicie uzyskać tzw. klauzulę apostille. Apostile jest poświadczeniem dokumentu sporządzonego w jednym państwie, umożliwiające jego użycie w innym państwie.
Apostile reguluje konwencja haska. W większości państw europejskich poświadczenia apostile wydawane są przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jak już macie apostile to ostatnie kroki kierujecie do tłumacza przysięgłego, który dokona tłumaczenia przysięgłego na język polski. I z takim kompletem dokumentów Wasz pełnomocnik może ruszyć do notariusza i sprzedać udziały.
Proponuję, aby przed umówieniem wizyty u notariusza przesłać mu komplet dokumentów, aby upewnić się, że nie ma uwag i nie będzie problemów z podpisaniem umowy sprzedaży udziałów.
Mam nadzieję, że pomogłam 🙂
**********************************************
#autopromocja #markawłasna
Jeśli szukacie prostych wzorów dokumentów z omówieniem to koniecznie zajrzyjcie do Sklepu z ebookami. Znajdziecie tam również Zatwierdzenie roku obrotowego w spółce z o.o.
Kilka ostatnich wpisów blogowych:
Złożenie sprawozdania do KRS w 2024
Czy do zmiany umowy spółki potrzebuję wpisu w KRS?
Czy spółka dwuosobowa to dwóch wspólników?
Zapraszam również na blogi Likwidacja spółki z o.o. oraz Projekt spółka z o.o.
Nowy e-KRS znajdziecie na stronie Portalu Rejestrów Sądowych
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }